Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Tedavisi Nedir?
Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, normal olarak gebelik şansı olmayan ya da çok az olan çiftlerde gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir. Dünyada ilk tüp bebek 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Türkiye’de ise ilk 1989 yılında Ege üniversitesinde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.

Günümüzde çok sayıda çift bu yöntem ile çocuk sahibi olabilmektedir. Basit olarak tüp bebek işlemi, kadından alınan yumurtanın (oosit), erkekten alınan sperm ile laboratuvar ortamında dölleyerek embriyo gelişimi sağlayıp, sonrasında embriyoyu kadın rahmine yerleştirme işlemidir.

Bu işlem tecrübeli bir ekip ve uygun laboratuvar ortamında yapıldığı zaman başarı şansı artar.

Yapılan bu tetkikler sonucunda:

Tüm tetkiklerin sonucu normal olmasına rağmen sebebi açıklanamayan infertilite görülmesi hallerinde çiftlerde tüp bebek uygulamasına geçilir.

 • Erkekten alınan semen örneğinin normal yollarla gebelik sağlanması için yeterli sayı ve morfolojide sperm olmaması
 • Kadın yaşı düşük olmasına rağmen, yapılan tetkikler sonucunda yumurtalık rezervinin azaldığının belirlenmesi
 • İleri kadın yaşı (38 yaş ve üstü) ve 6 ay korunmasız devamlı cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması
 • Endometriozis’in yumurtalık-tüp ilişkisinin bozulmasına sebep olması
 • Yumurtlama fonksiyonunda bozukluk
 • Kadınlarda fallop tüplerinin tıkalı olması

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler:

 • Anne adayının daha önceden geçirmiş olduğu genital bölge rahatsızlıklarını tedaviye başlamadan önce mutlaka doktoruna bildirmesi gerekir. Ayrıca mevcut hastalıkları konusunda da doktorun bilgilendirilmesinde fayda vardır.
 • Kronik bir rahatsızlıktan dolayı devamlı olarak kullanılması gereken ilaç durumunda doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Karın bölgesi egzersizlerine tedavi ile birlikte ara verilmesi gerekir.
 • Asitli ve kafeinli içeceklerden günde en fazla iki bardak içilmesi ve mümkünse hiç içilmemesi önerilmektedir.
 • Taze meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerden sık sık tüketilmelidir.
 • Baba adaylarının tedaviye başlamadan en az 3 ay önce aşırı sıcak ortamlarda bulunmaması gerekir. Bunun nedeni ise, sperm üretiminin ve kalitesinin ciddi boyutta etkilenmesidir.
 • Tüp bebek tedavisine başlamadan 2 ay önce ateşli bir hastalık geçirilmiş ise mutlaka ı konu hakkında doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Genital organda iltihap sorunu ya da herhangi bir rahatsızlık söz konusu ise, yine bu konuda doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Devamlı olarak kullanılması gereken ilaç durumu varsa, tedavi öncesinde mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Genital uçuk ile alakalı bir enfeksiyon geçmişi varsa, bu konunun doktora bildirilmesi gerekir.
 • Tedaviye başlamadan 3 ay önce spor ve egzersiz programlarının bırakılması gerekir.
 • Tedaviye başlamadan 3 ay önce sigara ve alkol kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır.
 • Vücudu saran sıkı iç çamaşırları yerine pamuklu, rahat ve bol iç çamaşırlarının tercih edilmesi gerekir.Tüp Bebek Tedavisi Başlangıçında.

Tüp Bebek Tedavisi Başlangıçında:

Tüp bebek tedavisi, 5 aşamada gerçekleşir. Tüp bebek tedavisi başlamadan önce, ilk olarak tedaviden önce görüşme yapılarak, hastaya en uygun tedavi yöntemi belirlenir. Tüp bebek uygulaması planlanan çiftlerde, tedavinin başlangıcı kadının adet döneminin başladığı 2. yada 3. günü olur.

Tedavinin başladığı ilk gün, kadına ultrason yapılır. Ultrason ile, yumurtalıklarda ve rahimde tedavinin başlamasına herhangi bir engel teşkil edecek bulgu teşhis edilmez ise, anne adayının kanında FHS ve östrojen seviyeleri kontrol edilir. Yapılan ultrason incelemeleri sonucunda, tedaviye başlamak için uygun olduğuna karar verildiği taktirde kadının yaşı, kısırlık sebebi, kan sonuçları ve yumurtalığın kapasitesine göre uygun olan tedavi yöntemi seçilerek, tüp bebek tedavisi için, yumurta oluşumunu sağlamak amacı ile hormon tedavisine başlanır.

Kontrolü sağlanarak yapılan, over sitimulasyonu denilen bu dönem içerisinde, tedaviye yanıtı ve yumurta gelişimini değerlendirmek için belli aralıklar ile ultrason ve kan içinde ki hormonun kontrolü yapılır.

Embriyo transferi

Embriyo transfer işlemi, anestezi ihtiyacı gerektirmeyen ağrısız olan bir işlemdir. Genel olarak abdominal ultrason ile beraber, ince bir kateter ile uygulanır. Uygulanacak olan işlemden önce, rahmin ağız kısmı, özel sıvılar ile temizlenir. Transfer işleminin tamamlanmasının ardından 1 veya 2 saat sonra, hasta taburcu edilir. Embriyo transferi ardından, hastanın kalan döllenmiş iyi kaliteli embriyosu varsa, bu embriyolar dondurularak saklanabilir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1