Centrum Tüp Bebek Merkezi

Yumurta Dondurma İşlemi

Centrum » Hizmetler » Yumurta Dondurma İşlemi
Yumurta Dondurma İşlemi

Her kadın, her ay adet döngüsü ile sadece 1 yumurta yumurtlama, beraberinde de birkaç adet yumurtasını kaybetmektedir. Eğer gebelik gelişmezse de âdet kanaması ile döngü sona ermektedir. Yumurta dondurma işlemi, kadın üreme hücresi olan yumurtaların toplanıp dondurularak gelecekte kullanılması için saklanmasına olanak tanıyan bir işlemdir. Bu amaçla, yumurtalık uyarımı yapılması sonrasında elde edilen olgun yumurtalar ile oosit vitrifikasyonu (Dondurma tekniği) yapılır.

Centrum Tüp bebek Merkezinde; Kanser tanısı konulmuş kadınlarda, yumurtalıkların alınması gerektiğinde ve AMH düzeyinin düşük olduğu durumlarda yumurta dondurma işlemi yapılmaktadır.

Kadın üreme hücrelerine yumurta denir. Her kız çocuğu anne karnında gelişirken yumurtalığına yerleşmiş olan yumurta hücreleri ile doğar. Yaşam boyunca sadece bu doğuştan var olan yumurta hücrelerini kullanabilir. Aile de erken menopoz hikayesi gibi genetik bir yatkınlık varsa genç yaşta dahi yumurta rezervinde erken bir azalma görülebilir. Bunun dışında;

  • Tanı konmuş olan bazı kanser türü hastalıklar nedeniyle kemoterapi ya da radyoterapi türevi tedaviler uygulanmış ya da uygulanması planlanıyor ise, yumurtalıkları ilgilendiren kist operasyonu ya da yumurtalık dokusunun alınmasını gerektirebilecek bir operasyon yapılmış ya da yapılması planlanıyor ise de yumurta dondurma işlemi yapılması düşünülmelidir.
  • Kadınlarda yumurta dondurma işlemi, yakın zamanda gebelik ya da evlilik planı olmayan ama AMH düzeyinin düşük seyretmesi gibi durumlarda, doğurganlığın korunması açısından bir avantaj sağlamaktadır.

Yumurta dondurma teknolojisi kadının anne olma yaşının yükselmesini sağlar.

T.C. yasalarının uygun gördüğü çerçevede yumurtalarını dondurmuş olan kadınlar, kendilerini anne olmaya hazır duruma geldiklerinde, istedikleri yaşta hamile kalabilir. Dondurulmuş yumurta hücresi, dondurulduğu yaşın özelliklerini taşır. Bu sebeple dünyaya gelecek olan bebekler sağlıklı olur.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ortalama 10-14 gün süren ilaç tedavisi ile yumurtalıklar kontrollü bir şekilde uyarıldıktan sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılmaktadır. Bu işlem sonrasında elde edilen yumurta hücreleri vitrifikasyon (hızlı) dondurma yöntemi uygulanarak dondurulur.

Dondurulan Yumurtalar Ne Kadar Süreyle Saklanabilir?

Saklama süresi 1 yıldır (her yıl hastanın onayı ile süre 5 yıla kadar uzatılabilir, 5 yıldan sonra Sağlık Bakanlığı onayı gerekmektedir). Yumurtaları dondurulan kişi artık yumurtaları kullanmama kararı aldıysa ve saklanmasını devam ettirmek istemiyorsa tek seçenek yumurtaların imha edilmesidir. Bunun için tüp bebek merkezine başvurarak imha nedenini belirten ve imzasının olduğu talep dilekçesini vermesi gerekmektedir. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığına bildirim yapılarak yumurtalar imha edilmektedir.

WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1