Centrum Tüp Bebek Merkezi

Rahim İçi Yapışıklıkları

Centrum » Hizmetler » Rahim İçi Yapışıklıkları
Rahim İçi Yapışıklıkları

Rahim içi yapışıklıkları nasıl oluşur?

Özellikle geçirilmiş rahim içi işlemler, kürtaj işlemleri, gebelik kayıplarına bağlı işlemler, rahimde kalmış plasenta nedeniyle yapılan işlemler, ameliyatlar veya enfeksiyonlar nedeniyle rahim içerisinde bazen hasarlanmalar meydana gelebilir. Bunlar da yer yer yapışıklıklara neden olabilir. Rahim içerisindeki bu hasarlanmalar rahimin kendi kendine düzelememesi durumunda kalıcı hale gelir ve yer yer yapışıklıklar oluşur.

Rahim içi yapışıklıkları ne gibi klinik Sonuçlara neden olur?

Rahimin içi yapışıklıklar, rahimin yeteri kadar beslenmemesi, kalınlaşmamasına ve rahim içerisinde yeteri kadar boşluğun genişliğin oluşmamasına neden olacaktır. Böylece hem gebeliğin oluşumu için uygun ortam oluşmayacaktır, hem de gebeliğin devamında ki plasenta yerleşmesi yani eşin uygun yere büyümesi gerçekleşmeyecektir. Böylelikle hem gebe kalmada zorluk hem de tekrarlayan gebelik kayıpları oluşacaktır.

Rahim yapışıklıkları nasıl saptanır?

Adet döngüsünün belirli zamanlarında yeteri kadar rahim kalınlığının olmaması halinde Ultrason ile şüphelenebiliriz ancak net tanısı rahim filmi veya histeroskopi ile konulabilir. Rahim filmi ile rahim yapışıklığından şüphelenilen durumlarda histeroskopi yani optik kamera yardımıyla rahim içerisine girip bakılması tanıyı netleştirecektir.

Rahim yapışıklıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Burada en önemli tedavi biçimi histeroskopi dir, yani rahim içerisine optik sistemle girip yapışıklıkların yerleri tespit edilir ve makas veya elektrik Koter yardımıyla bu yapışıklıklar açılmaya çalışılır. Bütün bunlar ultrason eşliğinde yapılabilir böylelikle tedavi daha etkili olacaktır. Rahim yapışıklıklarının histeroskopik olarak açılması sonrasında birtakım özel tedaviler, hormon tedavileri, kanamayı artırıcı birtakım tedaviler ve rahim içerisine jel uygulamaları kullanılabilir.

WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1