Centrum Tüp Bebek Merkezi

Histeroskopik Miyomektomi

Centrum » Hizmetler » Histeroskopik Miyomektomi
Histeroskopik Miyomektomi

Histeroskopik Miyomektomi (kapalı), rahim içi miyom alma ameliyatıdır.

Rahim İçi Miyomlar Nedir? Nasıl Saptanır?

Rahim içi yani sub müköz miyomlar, rahimin endometriyum tabakası adı verilen iç bölümünden köken alan ve oldukça büyük boyutlara varabilen miyomlardır. Özellikle uzun kanama, sancılı adet, adet düzensizliği, kısırlık ve tekrarlayan gebelik kayıpları ile karşımıza çıkabilirler. Bu miyomlar ultreason kullanılarak rahatlıkla saptanabilirler.

Histeroskopik miyom ameliyatı nasıl yapılır?

Özel optik ve taşıyıcı bir kanal kullanılarak, rahim ağzından içeriye girilir ve koter yardımıyla miyom parça parça dilimlenir. Daha sonra bu kesilmiş miyom parçaları rahim içerisinden dışarısına alınır. Bu işleme operatif Histeroskopi adı verilir. Bu işlem uygulanmadan önce rahim ağzı genişletilir ve işlemin yapılacağı sistem rahim içerisine yerleştirilir.

Bu esnada rahim içerisi özel sıvılarla şişirilmiş halde olur. Daha sonra miyom bulunarak elektro Koter yardımıyla parça parça kesilir. 3 cm’ye kadar olan miyomlar rahatlıkla çıkartılabilirken, 3 cm’nin üzerindeki miyomlar daha zor çıkartılabileceği için daha öncesinde özel ilaçlarla miyom boyutları küçültülebilir. Daha küçük miyomlar, daha basit ve daha küçük bir alet kullanılarak da çıkartılabilir. Bu işleme ofis-office Histeroskopi denir. Özellikle bipolar sistem bu ameliyatlar da daha güvenilir bir yöntemdir. Kliniğimizde bipolar sistem ile kapalı miyom alma ameliyatı başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1