Centrum Tüp Bebek Merkezi

Düşük Over Rezervi

Centrum » Hizmetler » Düşük Over Rezervi
Düşük Over Rezervi

Düşük Over Rezervi Tedavisi

Yumurtalık rezervi kandan bakılan birtakım hormonlar veya ultrason ile ortaya konulabiliyor. Ancak günümüzde en değerli testler, adet döneminde her 2 yumurtalıktaki folliküllerin sayılması ve Anti Mullerian Hormon (AMH) adı verilen testler.

Bu testlere bakılarak mevcut durum hakkında yorum yapmak ve kritik durumdaki kadınları belirlemek mümkün. Ve bu testler oldukça kolay uygulanabilir ve ulaşılabilir. Yukarıda saydığımız riskli durumlar mevcut ise vakit kaybetmeden bu testleri yaptırmak oldukça önemlidir.

Aksi takdirde çok geç kalınmış olabiliyor. Testler azalmış veya bitmiş rezervi gösterir ise hemen paniğe de gerek yok. Belirli bir süre sonra testleri tekrarlamak ve aynı azalmış değerler ile karşılaşırsak önlem almak en doğrusu.

Azalmış rezerv var ise ne yapmalıyız? Ne yapmamalıyız?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; rezervi belirli gıdalar ile artırmak veya azaltmak mümkün değildir. Dengeli bir beslenme ve sigaranın bırakılması temel önlemler olmalı.

Eğer yakın bir gelecekte çocuk sahibi olma planı yok ancak sınırda veya azalmış yumurtalık rezervi saptandı ise yasal mevzuatlar çerçevesinde yumurta dondurma işlemi yapılabiliyor.

Bu konuda yetkin ve deneyimli merkezler ülkemizde bulunmakta. Ancak, bu konunun istismar edilmemesi çok önemli. Gerçekten risk altındaki kadınları saptamak, onlara doğru danışmanlık vermek ve düşük over rezervi olan kadınlara yumurta dondurma seçeneğini sunmamız gerekiyor.

WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1