Centrum Tüp Bebek Merkezi

Rahim Perdeleri

Centrum » Hizmetler » Rahim Perdeleri
Rahim Perdeleri

Rahim Perdeleri (Uterin Septum)

Rahim perdeleri yani uterin septum nedir?

Rahim iç tabakasını boydan boya veya belli ölçülerde kaplayan, hacmini işgal eden, damarlanması nispeten az fibröz doku parçalarına Rahim Perdeleri denir. Doğuştan oluşan bir anomalidir. Kız bebeklerde anne karnında iken kendiliğinden erimesi gereken bu fazladan doku erimez ve rahim içerisini boydan boya bir perde gibi böler. Böylece rahimin iç tabakası yeteri kadar geniş oluşamaz.

Kaç çeşit rahim perdesi vardır?

Rahim perdeleri, yani septum çok geniş tabanlı ve uzun olabileceği gibi, çok küçük ve sınırlı da olabilir. Perdeler bazen çok geniş olur ve baştan sona yani rahime boydan boya işgal ederler. Bazen de çok küçük bir bölümünü kaplarlar. Bazen de sadece rahimde değil, vajende de olabilirler.

Rahim perdelerinin tanısı nasıl konulur?

Rahim perdelerinden rutin ultrason esnasında şüphelenmek gereklidir. Özellikle üç boyutlu ultrason kullanılarak rahim perdeleri çok rahatlıkla tanımlanabilir. Rahim filmi yani HSG de rahim perdelerini tanımlamak için çok kullanışlıdır, ancak ek görüntüleme yöntemine ihtiyaç duyulabilir. Bazen MR görüntüleme gerekebilir.

Rahim perdeleri klinik olarak ne gibi sonuçlar doğurur ?

Geniş perdeler, gebe kalmayı zorlaştırabileceği gibi, tekrarlayan erken gebelik kayıplarına neden olabilirler yine tekrarlayan ileri hafta gebeliklerin kayıplarına veya erken doğumlara neden olabilirler. Tüp bebek tedavisinde başarıyı azaltabilirler.

Rahim perdelerinin tedavisi nasıl yapılır?

Ultrason veya rahim filmi ile ortaya konmuş rahim perdelerinin boyutu, şekli, rahim de kapladığı yer çok iyi değerlendirilir. Perdelerin yani uterus septumunun en etkili tedavi şekli, perdelerin kapalı yöntem ile yani histeroskopik olarak kesilmesidir.

Rahim içerisine girilen optik kamera sistemi ile perde görülür ve kesilebilir. Geniş rahim perdeleri operatif histeroskopi dediğimiz daha geniş çaplı sistemler ile tedavi edilir. Bu tedaviler elektro-Koter yardımı ile rahim perdesini kesilmesi şekli ile olur. Daha küçük rahim perdeleri ise ofis histeroskopi yani daha küçük çaplı aletlerle makas ya da elektrik kullanılarak kesilebilir.

WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1