Centrum Tüp Bebek Merkezi

Sperm Sayısı Artırılabilir mi?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Sperm Sayısı Artırılabilir mi?
Sperm Sayısı Artırılabilir mi?

Başlıklar

Sperm sayısı artırılabilir mi?

Erkeğin tahlil için verdiği boşalma sıvısına semen denilmektedir. Ancak bu boşalma sıvısının hepsi, sperm hücrelerinden oluşmaz. Bu sıvının büyük bir bölümü, sperm hücrelerinin içinde bulunduğu plazma alanı olarak adlandırılır. Bu kısım, esas sıvı bölümüdür. Spermler, meninin tamamından çok az bir kısmını meydana getirir. Sıvı içerisinde mevcut olan spermler, mikroskop sayesinde sayılır. Bu sayede konsantrasyon ve toplam sperm sayısının ne olduğu belirlenir.

  1. Erkeğin vermiş olduğu semen (meni) içerisinde bulunan toplam sperm sayısı: Total sperm sayısı.
  2. Erkeğin vermiş olduğu meninin 1 mililitresinde bulunan sperm sayısı: Buna sperm konsantrasyonu denir.

Sperm sayısını artırma, sperm hareketliliğinin ve şekli gibi diğer işlevlerinin de tespit edilmesi için sperm testi (spermiogram) yapılmaktadır.

Hastanın sperm sayısı az ise çiftlerde hamilelik elde etme şansı düşüktür. Bu aşamada sperm sayısı nasıl arttırılır, sorusu gündeme gelmektedir

Peki, sperm sayısı nasıl arttırılır?

Sperm sayısının artmasını sağlamak için sperm çoğaltıcı olarak tanıtılan ya da satışa sunulan ürünlere kesinlikle rağbet edilmemelidir. Bilimsel olarak sperm çoğalttığı kanıtlanmamış ve sağlığa zararı hakkında bilgi olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken mutlaka bir üroloji uzmanı tedavisi alınması ve üroloji uzmanı tarafından önerilen  ilaçların kullanılmasıdır. Her hasta bundan fayda görmeyebilir. Çok düşük sperm sayısı olan hastalarda  normal yolla gebelik elde edilemeyeceğinden verilen ilaç tedavisi sperm kalitesini artırma amacıyla belli bir zaman aralığında tutulup bir an önce tüp bebek tedavisine  başvurulmalıdır. İlaçlar dışında hastanın beslenme düzenine dikkat etmesi ve fiziksel aktivitelerde bulunması oldukça önemlidir. Bununla beraber sperm sayısını düşüren faktörlerden uzak durmak gerekmektedir. Sigara, sperm sayısının düşmesine yol açan en önemli faktördür. Ayrıca alkol, şişmanlık, uyuşturucu gibi kötü ve genel sağlığa zararlı alışkanlıklar da sperm sayısının düşmesine yol açmaktadır.

Daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1