Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?
Tüp Bebek Tedavisinde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

Çiftlerin doğurganlık tedavileri sırasında sordukları birçok sorudan biri, tüp bebek tedavisinde cinsel ilişkiye girilebilir mi sorusudur. Cinsel ilişki, hamilelik sonlarında artan uterin enfeksiyonu ile bağlantılıdır ve üst üreme sisteminin alt klinik enfeksiyonu zayıf IVF embriyo transferi sonucuyla ilişkilidir.  Tüp bebek tedavisi yani In vitro fertilizasyon (IVF), çiftlerin başarıyla gebe kalmasına ve tam süreli hamilelik yaşamasına yardımcı olabilen yaygın bir doğurganlık tedavi yöntemidir. Çiftlerin doğurganlık tedavileri sırasında sordukları birçok sorudan biri,  tedavi sırasında cinsel ilişkinin önerilip önerilmeyeceğidir.

Tüp bebek döngüsü sırasında uterin boşluk özellikle büyüme ile ilişkili enfeksiyona karşı savunmasızdır, zira artan enfeksiyona verilen servikal mukoza bariyeri, embriyo transfer kateteri geçişi ile bozulmaktadır. Ayrıca, cinsel ilişki sırasında, özellikle kadın orgazm durumunda uterin myometrial aktivite artar. Bu kontraksiyonlar, erken embriyonun implante edilmesine müdahale edebilir, çünkü yüksek spontan uterus aktivitesi zayıf IVF embriyo transferi sonucuyla ilişkilidir. Olumlu tarafta cinsel ilişki, implantasyona yardımcı olmak için harekete geçebilir.  Doktorunuz IVF tedavisi sırasında ne zaman ve nasıl cinsel ilişkiden kaçınmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Yumurtalık uyarımı sırasında:

IVF prosedürünün bir parçası olarak tedavide  kadınlara yumurtalıklarını uyararak yumurta folikülleri üretmek için enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları verilir. Cinsel ilişki cesaretini kırmaz, ancak bir kadın yumurtalıklarında ürettiği birçok yumurta folikülünden dolayı rahatsızlık çekebilir .  Ovaryum uyarımı sırasında korunmasız cinsel ilişkiye girmek, anne ve bebek için riskli olan çoklu gebelik şansını artırabilir. IVF tedavisinin yumurta uyarımı aşamasında seks yapıyorsanız, prezervatif kullanmak önemlidir.

Sperm vermeden önce:

Erkekler, tüp bebek işlemi sırasında meni örneği vermeden önce en az 2 gün boşalmamalıdır. Ancak, çekimden 5 ila 6 gün önce erkekler boşalmalıdır. Bu yöntem mümkün olan en yüksek sperm sayısını sağlamaya yardımcı olur. Yumurtlama gününde genellikle bir sperm örneği verilir.

Yumurta toplama aşamasından sonra:

Doktorunuz muhtemelen, yumurta alımından sonra bir süre seks yapmamanızı tavsiye eder ve cerrahi prosedürden gelen herhangi bir tıbbi komplikasyonu önler.

Embriyo Transferinden sonra:

Benzer şekilde, doktorunuz embriyo transferinden sonra belirli bir süre seks yapmanızı önerebilir. Çoğu çiftler, yumurta alma prosedürü ve embriyo transferi sonrasında seks yapmak için ruh halinde olmadığı için bu genellikle sorun oluşturmaz.

Doktorun yasaklamaması durumunda: cinsel ilişkiden kaçınmak için hiçbir neden yoktur. Orgazmın implantasyonu önlediğine veya düşük yapmasına neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1