Centrum Tüp Bebek Merkezi

Miyom Belirtisi Nedir, Miyomdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Miyom Belirtisi Nedir, Miyomdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?
Miyom Belirtisi Nedir, Miyomdan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Miyom, rahim ağzı ve rahim içerisine yerleşme yapabilen rahimdeki düz kas dokusunda gelişen kanser olmayan tümörlerdir. Tümör, toplum arasında kanser olarak algılanabilse de miyomların kansere dönüşme riski oldukça düşüktür. Miyomlar, üreme çağındaki kadınlarda görülen bir sorundur. Yuvarlak yapıda olup, pembeye yakın bir renkleri vardır. Üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak %3’unda miyom yapıları mevcuttur.

Miyomlar en yaygın 35-45 yaş arasında görülmektedir. Ergenlik dönemindeki kızlarda miyoma rastlanılması oldukça nadir olmakla birlikte, yaş ilerledikçe miyom görülme riski artar. Bununla beraber miyomlar östrojen hormonu ile büyüme eğiliminde olduğu için, hamilelik döneminde büyüyebilirler. Menopoz döneminde östrojen hormonu üretimi azaldığından kendiliğinden küçülebilir. Miyom, belirti verirken yerleştiği yer baz alınmaktadır. Her miyomun farklı belirtisi vardır.

Miyomların belirtileri nelerdir?

Miyomlar çeşitli durumlarda hiçbir belirti vermeyebilir. Bu sebeple de genellikle rutin kontrollerde tesadüfen tespit edilmektedir. Ancak bazı durumlarda miyomlar yerleşme yerlerine göre belirti verebilir. Bu sebeple de kanama, ağrı ya da farklı durumlar sebebiyle uzmana gidilebilir. Miyomların tespit edilmesi için kapsamlı bir jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir.
Ancak miyomların muayene ile tespit edilmesi için uygun yerlerde ve uygun boyutlarda olması gerekmektedir.

Miyom belirtisi:

Adet dönemlerinde aşırı kanama, kansızlık, adet dönemlerinden sonra ve adet aralarında kanama, karın ve rahim bölgesinde büyüme, cinsel ilişkide ağrı duyulması, bel ve kuyruk sokumunda ağrı, sıklıkla idrara çıkma isteği, tüplerin tıkanması (bazı durumlarda miyomlar tüplerin tıkanmasına sebep olabilir.).

Farklı bir miyom belirtisi, miyomlar bağırsaklarda oluşturdukları basınçtan dolayı kabızlığa da sebep olmaktadırlar.

Miyom teşhisi konulduktan sonra ne kadar beklenmeli?

Miyom, büyüklüklerine, sayısına ve büyüme hızına göre farklı sorunlara yol açabilir. Bununla beraber her kadının metabolizma hızı ve bağışıklık sistemi farklı olduğu için yarattığı belirtilerin şiddeti de farklılık göstermektedir. Miyomlar, östrojen hormonu sebebiyle büyüme eğilimindedir. Menopoz döneminde östrojen hormonu üretimi azaldığı için miyomların büyümesi durarak küçülmeye giderler.

Miyom ameliyatından sonra vücutta tekrar miyom görülme riski oldukça yüksektir. Çeşitli durumlarda miyom ameliyatı olunsa dahi mikro boyuttaki miyomlar kalabilir ve zamanla büyüyerek yeniden çeşitli sorunlara yol açabilir. Miyomlar ameliyattan önce sıkı kontrol altında tutulurlar. Şayet miyomlar küçük çaplı ise ameliyat edilmeden kontrol altında tutulmaları yeterli görülebilir. Ancak ciddi belirtilere yol açıyor ve hastanın gündelik hayatının sekteye uğramasına yol açıyorsa ameliyat gerekebilir.

Miyomdan korunmak mümkün mü?

Miyomdan korunmanın bilinen herhangi bir yöntemi yoktur. Ancak küçük çaplı miyomları kontrol altında tutmak daha kolay olduğu için erken teşhis önemlidir. Bununla beraber hareketsiz ve kilolu kadınlarda miyom görülme sıklığının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda kasların aktiflik durumu oldukça önemlidir. Miyomlardan korunmak için alınabilecek en etkili önlem; kilo kontrolü yapmak ve hantal bölgelerin çalışmasını sağlamaktır.

Miyom tedavisi

Miyomlar küçük ise, kadın için ciddi problemlere yol açmıyorsa kontrol altında tutulması yeterlidir. Bu durumda sürekli kontrol edilmesi ve ilaç kullanımı gerekmektedir. Miyomlar küçük ise, bu miyomların ilaç tedavisiyle kontrol edilmesi ve kontrol altına alınması daha kolaydır. Büyük miyomlar için cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1