Centrum Tüp Bebek Merkezi

Mikro TESE

Mikro TESE

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle erkek ve kadının üreme hücrelerinin var olması gerekmektedir. Başka bir deyişle sperm ve yumurta hücresi elde edilemezse tüp bebek tedavisi uygulanması da mümkün olmamaktadır. Zira bu tedavide anne ve baba adaylarının kendi üreme hücreleri kullanılarak gebelik elde edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adayının yumurtası ve baba adayının spermleri vücut dışına alınır, laboratuvar ortamında döllenme gerçekleştirilir ve oluşturulan embriyolardan en sağlıklı olan 1-2 tanesi rahme transfer edilir.

Erkekte kısırlık sebeplerinden olan Azospermi (menide hiç sperm olmaması) durumunda da, tüp bebek tedavisi uygulanabilmesi için cerrahi yöntemlerle erkekten sperm alınmaya çalışılır. Menisinde sperm bulunamayan erkeklerin testislerden sperm elde etme yolları; Tese, Tesa, Pesa, Mesa olarak sıralanabilmektedir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına tüp bebek uzmanı ve üroloji uzmanının durum değerlendirmesi ardından karar verilir. Ancak azospermik erkeklerden sperm alınabilmesi için günümüz tıp teknolojisinde kullanılan en başarılı yöntemin mikro tese (mikroskobik testiküler sperm ekstrasyonu) olduğunu söylemek mümkündür.

TESE nedir, nasıl uygulanır?

TESE, menisinde sperm bulunamayan erkeklerde testislerin lokal anestezi altında açılarak biyopsi yöntemi ile sperm alınmasıdır. Genel olarak azospermi, tıkayıcı olan ve tıkayıcı olmayan olarak ikiye ayrılmaktadır. Tıkayıcı olan azospermi vakalarının neredeyse hepsinde TESE yöntemiyle testislerden sperm elde edilir. Ancak tıkayıcı olmayan azospermide TESE yöntemiyle sperm elde edilebilme oranı yaklaşık % 50’lerdedir. TESE yöntemiyle fazla sayıda sperm elde edildiği durumlarda, gerekli olanlar kullanılır, diğer spermler de sonraki mikroenjeksiyon yöntemlerinde kullanılmak için dondurulabilir.

TESA nedir, nasıl uygulanır?

Sperm üretimi normal değerler arasında olan, ancak menisinde hiç sperm bulunamayan erkelerde genellikle sebep sperm kanallarının tıkanıklığı ya da sperm kanalı olmayışıdır. Böyle vakalarda cerrahi operasyon olan MESA, iğne ile sperm alımı TESA veya PESA, testiste bozukluk varsa da testisten biyopsi ile sperm alınması yöntemi olan TESE kullanılır. Bu yöntemlerin her hangi biri ile elde edilen spermlerle rahatlıkla döllenme gerçekleştirilebilmektedir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu işlemler erkeğin ne genel sağlığına ne de cinsel işlevlerine zarar vermemektedir. Ancak günümüzde azospermi vakalarında uygulanan teknikler içinde en modern ve sorunsuz olan yöntemin Mikro TESE olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

MESA nedir, nasıl uygulanır?

Testislerin arka kısmında yoğun bir biçimde dolanmış olarak bulunan ince ve mikroskobik tüplerden oluşan testisin arkasında ve testis boyunca uzanan eklenti organa Epididim adı verilmektedir. Erkeğin spermleri de işte bu Epididim boyunca ilerlerken olgunlaşmakta ve hareket edebilme yeteneği kazanmaktadır. Menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerde sperm elde etme yöntemlerinden birisi olan MESA’da da Epididime cerrahi operasyonla girilir ve buradan doku parçaları alınarak sperm elde edilmeye çalışılır.

PESA nedir, nasıl uygulanır?

Sperm hücrelerinin biriktiği, olgunlaştığı ve hareket kabiliyeti kazandığı Epididime iğne ile girilerek sperm elde edilmesi yöntemine PESA adı verilmektedir.

Mikro TESE Nasıl uygulanır?

Mikro TESE uygulaması uzun bir geçmişe sahip olan biyopsi yöntemlerinin neredeyse en başarılı olanıdır. Özel olarak tasarlanmış bir mikroskop düzeneği ile sperm üretim merkezleri çok net olarak tespit edilebilmekte ve farklı biyopsi uygulamalarıyla sperm elde edilemeyen erkeklerde bile sperm bulunabilmektedir. Bununla birlikte Mikro TESE yönteminde diğerlerine göre çok daha az doku alındığından ve testisleri besleyen damarlar çok daha az zarar gördüğünden hasta çok daha kısa sürede iyileşmektedir. Sperm kanalları tıkalı olduğu için menisinde sperm bulunamayan erkeklerde, sperm dışarı çıkamadığı, testislere inemediği için sperm bulunamaz. İşte bu tür vakalarda çok ince bir iğne ile sperm kanallarına veya testis dokusuna girilir, buralardan parçalar alınır. Alınan bu parçalarda sperm bulunabilme ihtimali de çok çok yüksektir.

Azosperminin sebebi olan sperm kanallarının tıkalı olmayıp sperm üretiminin çok az olması ya da hiç olmaması durumunda Mikro Tese yöntemi en mantıklı seçim olacaktır. Zira sperm üretiminin hiç olmadığı veya çok az olduğu durumlarda testislerin her yerinden doku ya da parça alınması gibi bir yöntem çok da sağlıklı olmaz. Testis dokusu içinde binlerce mini tüpçük vardır ve bunların içinde sperm üretimi farklı seviyelerdedir. Yani işlemin uygulanacağı gün bazı tüpçüklerde sperm üretiliyorken bazılarında üretilmez. Cerrahi uygulamalarla sperm bulunmaya çalışıldığında çok sayıda parça zarar görecektir. Ancak mikro tese yönteminde ameliyat mikroskobu kullanılarak öncelikle sperm bulunan alanlar tespit edilir ve ardından spermler alınır. Mikro tese uygulamasında yumurtalıklar genel anestezi altında incelenir, sperm üreten alanlar belirlenir ve bulunan sperm hücreleri dokudan ayıklanır.

Daha fazla bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1