Centrum Tüp Bebek Merkezi

Zayıf Yumurta Rezervi Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Zayıf Yumurta Rezervi Nedir?
Zayıf Yumurta Rezervi Nedir?

Başlıklar

Her kız çocuğu belli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelmektedir. Ergenliğe girişle birlikte her ay bir tane yumurta yumurtlayan genç kız menopoz dönemine kadar yumurtlamaya devam etmektedir. Bu sebeple ergenlik ve menopoz dönemleri arası üreme dönemi, çağı olarak adlandırılır. İşte bu doğuştan getirilen yumurta rezervi kadının yaşam içinde kullandığı ilaçlar, sağlıksız beslenme ve yaşam koşulları gibi pek çok etkene bağlı olarak azalabilmektedir. Örneğin anne karnında ortalama 6 milyon, doğumdan sonra 2 milyon olan yumurta sayısı sonrasında yavaş yavaş azalır, ergenliğe girince ayda bir tane yumurtlama ile yaklaşık 400 tane de harcanır. Böyle devam ederek de menopoza girişte tüm yumurtalar bitmiş olur. Özellikle de ilerleyen yaşla birlikte yumurtaların sayısı azaldığından gebe kalabilme oranı, ihtimali de düşmektedir. İşte böyle yumurta kapasitesinin zayıf olduğu durumlarda gebelik elde edebilmek için mutlaka ekstra bir tedaviye, takviyeye ihtiyaç duyulur. Bu bağlamda doğal yolla gebelik elde edilemediği için doktora başvuran çifte Tüp Bebek Uygulaması planlanıyorsa ve kadının yumurta kapasitesi zayıfsa ilaçlarla yumurta sayısı artırılmaya çalışılır.

Zayıf yumurta kapasitesi olanlarda tedavi seçenekleri

Zayıf yumurta kapasitesi olanlarda genellikle tekrarlayan düşük gebelikler, başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek tedavileri yaşanır. Bunların ardından yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaçlar değiştirilebilir. Ancak bu şekilde çok başarılı sonuçlara ulaşılamaz. Önceki başarısız tüp bebek denemelerinde uzun protokoller uygulanan hastalara bu sefer kısa protokoller uygulanır ve ilaçların dozu artırılabilir. Bu sayede yumurta sayısı artırılabilmekle birlikte, tüp bebek tedavisinde elde edilen sağlıklı embriyo sayısı aynı oranda artmaz. Ayrıca Aromataz inhibitörü, akupunktur tedavileri ve spontan siklus olarak adlandırılan ilaçsız tedavi yöntemi de yumurta kapasitesini artırmak amaçlı uygulanabilmektedir.

Zayıf yumurta kapasitesinin belirtileri nelerdir?

Normal sağlık şartlarında her kadın 21-35 gün aralıklarla adet görmektedir. Adet kanamaları arasında en az 21 gün olmalıdır. Eğer kadının iki adet kanaması arasında geçen gün azalıyorsa, bu durum zayıf yumurta rezervi işaretidir. Bununla birlikte doğal yolla gebe kalamayan kadın, üremeye yardımcı tedavi yöntemleriyle gebe kaldığında da gebeliğin düşükle sonlanması yumurta rezervinin zayıflığından şüphe edilebilir. İlerleyen yaş ya da normal dışı bir oluşum sebebiyle yumurtalık kapasitesi azalınca sağlıksız yumurtalar ortaya çıkar. Bu durumda da sağlıksız yumurta ile döllenen sperm sağlıksız embriyo oluşumuna ve dolayısıyla da başarısız gebeliklere sebep olur.

Bu bağlamda sağlıksız embriyonun anne adayının rahmine tutunamayıp düşmesi de doğal bir sonuçtur. Böyle vakalarda düşük olmadan gebelik devam etse, doğum gerçekleşse bile, Down Sendromu gibi kromozomsal bozuklukları olan bebekler dünyaya gelebilir. Bu bağlamda eğer kadının kendi doğal yumurta kapasitesi zayıfsa tüp bebek tedavisi ya da başka bir tedavi ile yumurtalıklar uyarılarak elde edilecek yumurta sayısı beklenenden daha az olacaktır. Yumurta sayısı gerektiği kadar artırılamadığı için de gebelik elde edilebilme ihtimali de düşecektir. Hangi tedavi kullanılırsa kullanılsın kadının yumurta kapasitesi zayıfsa tedavilerden başarısız sonuç alma oranı zayıftır ve bu başarısızlıklar tekrarlanmaktadır.

Zayıf yumurta kapasitesine sebep olan etkenler nelerdir?

Sağlık koşullarında bir kadının gebe kalabilme şansının en yüksek olduğu yaşın 25 olduğu kabul edilir. 25-35 civarında doğal yolla gebe kalma oranı yüksekken, 35’ten ve hatta 40 yaşından sonra doğal yolla gebe kalmak çok zordur.
Kişisel farklar bir kenara bırakılarak genel değerlendirme yapıldığında, 45 yaşın üzerindeki kadınlarda hem gebelik elde etmek zor, hem de oluşan gebeliğin devam edebilme ihtimali düşüktür. İşte tüm bu vakalarda rol oynayan esas faktör yumurta kapasitesinin azalmış olmasıdır. Ailesindeki kadınlarda erken menopoz ya da zayıf yumurta rezervi dolayısıyla gebe kalamama hikayeleri olan kadınların bu konuya özel bir önem vermesi gerekmektedir. Zira yumurta kapasitesinde genetik faktörlerin de rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca rahim içi dokusunun rahim dışında bir alanda oluşmasıyla meydana gelen endometriozis (çikolata kisti), kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi, radyoterapi ve yumurtalık ameliyatları kadının yumurta kapasitesini zayıflatabilmektedir.

Detaylı Bilgi için CENTRUM Tüp Bebek Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1