Centrum Tüp Bebek Merkezi

Yumurtalık Kistleri

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Yumurtalık Kistleri
Yumurtalık Kistleri

Başlıklar

Yumurtalık ile ilgili problemler kısırlığa sebep olabileceği gibi çeşitli durumlarda tedavi gerektirmeden kendiliğinden ortadan kaybolabilirler. Ancak bazı durumlarda hayati tehlikeye yol açabilen over kanserleri de söz konusu olabilmektedir. Yumurtalık kisti, karın boşluğuna yerleştiği zaman genellikle belirti vermemektedir. Bu sebeple de düzenli olarak ultrasonografi ile yumurtalıkların muayene edilmesi gerekmektedir. Karın ağrısı, cinsel ilişkide ağrı, sık sık idrara çıkma ihtiyacı, makat ve mesaneye baskı gibi problemler yumurtalık kistlerine işaret edebilmektedir.

Kadında herhangi bir problem olmasa bile her altı ayda bir mutlaka jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Yumurtalıklarda kist sorunu olan hastalarda gebelik sağlanması da oldukça zordur. Bundan dolayı da kısırlık tedavilerine başvurulmaktadır.

Yumurtalık kisti kansere yol açar mı?

Her kadında ayda bir, düzenli olarak yumurtalıklarda yumurtayı kapsayan bir kist meydana gelmektedir. Bu kistler, folikül şeklinde ifade edilir. Folikülde meydana gelen yumurta, folikülün büyümesi ile dışarı atılır. Eğer bu atılan yumurta, sperm hücresi ile buluşur ise gebeliği meydana getirecek olan embriyo oluşmaktadır. Bölgede salgılanan hormonlar aracılığı ile meydana gelen embriyo, rahme tutunur ve gebelik meydana gelir. Şayet gebelik oluşmamış ise regl dönemi başlar. Kadınlar hayatları boyunca yumurtalık kistleri ile karşılaşabilir. Bu gibi kistlerde yırtılma söz konusu olabilir ya da kistler kendi etrafında dönebilir ve kanama oluşabilir. Bu gibi durumlarda yumurtalık kisti belirti vermeye başlar.

Fonksiyonel kistler nedir?

Fonksiyonel kistler, genellikle belirti vermeyen kistlerdir. Üreme döneminde olan kadınlarda daha yaygın şekilde görülmektedir. Fonksiyonel kistler genellikle rutin jinekolojik muayenelerde tespit edilmektedir. Takip altına alınan bu kistler, genellikle kendiliğinden kaybolmaktadır. Tedavileri için ise yumurtalıkların baskılanması için medikal yöntemlere başvurulur. Eğer kistler kanamaya yol açıyor ise, hasta şiddetli ağrılar duyabilir. Bu sebeple de ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ender olarak kistler çatlama aşamasında damara denk gelebilir ve bu gibi durumlarda cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir. Kistler yırtılma söz konusu ise ani ve şiddetli ağrılarla acil müdahale gerebilir.

Polistik over kisti nedir?

Poliksitik over kistleri, yumurtaların çevresine yerleşmiş ufak yumurtalık kistleridir. Bu kistlerin oluşmasına yol açan faktör genellikler, hormon dengesinin bozulmuş olmasıdır. Bu sorun sebebiyle adetler düzensizleşir ve gebe kalmak zorlaşabilir. Polikistik over sendromu metabolik problemlere yol açabilmektedir. Kısırlık sorununun da görülebildiği polikistik over sendromunda gebelik meydana gelse dahi düşük riski bulunmaktadır. Şayet polikistik over sendromu olan kadın, çocuk sahibi olmak için tedaviye başvurmuş ise, tedavi yöntemleri buna göre planlanmaktadır.

Çikolata kisti nedir?

Rahim içini kapsayan duvarın, rahim dışında farklı bir yere yerleşmesiyle ve bu alanda regl dönemindeki davranışını devam ettirmesiyle çikolata kisti sorunu ortaya çıkmaktadır. Çikolata kistleri genellikle belirti vermektedir. Cinsel ilişkide ağrı, kasık ağrısı ve adet döneminde yaşanan şiddetli ağrılarla belirti vermektedir. Çikolata kisti genellikle kısırlığa yol açan bir sorundur. Tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Çikolata kistinin tedavi edilmesi ile tüp bebek tedavisine dahi gerek kalmayabilir. Ancak çikolata kisti, tekrarlama riski yüksek bir hastalık olduğundan yeniden ortaya çıkabilir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1