Centrum Tüp Bebek Merkezi

Yumurta Geliştirme, Çatlatma ve Verim Arttırma Teknikleri

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Yumurta Geliştirme, Çatlatma ve Verim Arttırma Teknikleri
Yumurta Geliştirme, Çatlatma ve Verim Arttırma Teknikleri

Yumurta geliştirme tedavisi

Tüp bebek tedavisinden başarılı sonuçlar alınabilmesinin temel şartı sağlıklı bir embriyonun oluşturulabilmesidir. Doğal olarak bunun için de öncelikle sağlıklı ve canlı sperm ve yumurtaların var olması gerekmektedir. İşte bu bağlamda tedavinin başında kadının adetinin 21. gününde yumurtalıkları baskılayıcı ilaç kullanılmaya başlanır.

Yaklaşık 2 hafta kullanılan bu ilaçlarla elde edilmek istenen sonuç; yumurtalıkların bu sürede yumurta üretmemesi ve yumurta geliştirici ilaçlar kullanıldıktan sonra normalden çok daha fazla yumurta elde edilebilmesidir. Kadının göbeğinin etrafına, koldan deri altına enjektörle uygulanabilen bu ilaçların, burun spreyi şeklinde olanları da mevcuttur.

Hasta bu ilaçları doktorun önerileri doğrultusunda evde kendi kendine kullanabilmektedir. Adet kanamasının 3. günü de yumurta geliştirici ilaçlara başlanmaktadır. Kalçadan kaş içine ya da koldan deri altına uygulanan yumurta geliştirici ilaçlar, yumurtalıklarda çok sayıda yumurta hücresi oluşumunu sağlamaktadırlar. Yumurta geliştirici ilaçlar kullanılırken, yumurtalıkları baskılayıcı ilaçlar da kullanılmaya devam edilir. Yaklaşık 12-13 gün süren bu ikili ilaç kullanımında ortalama 2 günde bir doktora gidilir, kanda hormon testi ve ultrason muayenesi yapılır. Böylece yumurtaların çoğalma ve büyüme durumları takip edilir.

Yumurta çatlatma iğnesi

Yumurta geliştirme tedavisi ile istenen sayıda ve büyüklükte yumurta elde edildiğinde, kandaki hormon düzeyleri de elverişli ise HCG adı verilen yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Yumurta çatlatma iğnesi, yumurtaları olgunlaştırma amaçlı yapılan bir iğnedir. Adı yumurta çatlatma iğnesi olmakla birlikte iğne yumurtayı çatlatmamaktadır. Zira yumurtalar zaten ÖPÜ yöntemiyle toplanacak, yani ince bir iğne ile yumurtaların kesecikleri delinir ve yumurtalar vakumlanarak alınır.

Detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1