Centrum Tüp Bebek Merkezi

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Polikistik Over Sendromu (PCOS)
Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Başlıklar

Kadının yumurtalıklarında çok sayıda küçük iyi huylu kistin oluşması durumu Polikistik Over Sendromu olarak adlandırılır. Genellikle 35 yaşın altındaki kadınlarda görülen Polikistik Over Sendromu, beyinde hipofiz bezinden salgılanan Luteinleştirici Hormon ve Folikül Uyarıcı Hormonun normal dışı bir miktarda üretilmesinden meydana gelmektedir. Yumurtalıkların çevresinde sıra sıra inci gibi dizilmiş bu küçük kistler yumurtalıkların normal fonksiyonlarını yerine getirmelerine engel olabilmektedirler. Polikistik Over Sendromu kadınların düzenli olarak yumurtlamalarını engeller ve yumurtlama olmaması dolayısıyla da kadının vücudunda erkeklik hormonu artar. Bu hormonlar da yağda östrojene dönüşür, bu östrojen de Luteinleştirici Hormonu artırır. İşte bu kısır döngü de kadın kısırlığına sebep olur. Polikistik Over Sendromu hastaları düzenli olarak yumurtlayamadıkları için doğal yolla gebelik elde edilebilmesi çok zordur. Bundan dolayı da üremeye yardımcı tedavi yöntemleri uygulanır. Bu bağlamda en sık karşılaşılan Polikistik Over Sendromu belirtileri olan adet düzensizliği, sivilcelenme, tüylenme, kilo artışı ve doğal yolla gebelik elde edememe şikayetleri gözleniyorsa doktora başvurmakta fayda vardır. Ancak belirtmekte fayda vardır ki; bu hasta grubunda bazı kadınlar her ay düzenli adet görürlerken bazıları yılda en fazla 2-3 kez adet görebilmektedir. Bu bağlamda adetin düzenli olarak görülüyor olması Polikistik Over Sendromu olmadığını göstermez.

Polikistik Over Sendromu tanı ve tedavisi

Kadınlarda adet düzensizliği, normal dışı tüylenme, sivilcelenme, saç dökülmesi, cilt renginin koyulaşması, et benleri, cinsel isteksizlik ve mantar enfeksiyonları Polikistik Over Sendromunun habercisi olabilmektedir. Polikistik Over Sendromunun belirtileri olarak kabul edilen durumların birisi değil birkaçı aynı dönemde gözleniyorsa bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulur. Sağlık kurumunda yapılan kan testinde testosteron hormonu değerleri kadında Polikistik Over Sendromu olup olmadığı hakkında bilgi verecektir. Bununla birlikte böbrek üstü bezlerinin hormon düzeylerine de bakılır ve bu iki testin sonucunda kesin teşhis konur. Polikistik Over Sendromu tanısının ardından hastanın çocuk sahibi olmak isteyip istememesine göre bir tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda Polikistik Over Sendromu tedavisi

Polikistik Over Sendromlu hastanın bebek sahibi olmak istemesi durumunda seçilecek tedavi yöntemi kadının yaşı, hastalığın ilerleme durumu, yumurtalıkların ultrason görüntüsündeki durumuna göre belirlenmektedir. Bunun yanında kadının kilo fazlalığı, insülin direnci, şeker rahatsızlığı, yumurta gelişimi ve yumurtlama sorunlarına ek olarak kadından veya erkekten kaynaklanan diğer kısırlık problemleri de birlikte değerlendirilmelidir. Ardından öncelikle yumurtlama geliştirici ilaçlar kullanılır ve bu şekilde Polikistik Over Sendromlu hastaların yaklaşık olarak % 80’inde yumurtlama düzene girer. Bununla birlikte rahatsızlığın yol açtığı fazla kilolardan kurtulmak da kadının üreme yeteneğini yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Zira kadının hormonlarının normal düzeylerde salgılanabilmesi için kilosunun normal değerler içinde olması gerekir. Ancak ilaç tedavisi ve kilo vermenin işe yaramadığı durumlarda da laparoskopi ile kistlere drilling (delme) işlemi uygulanır. Bu şekilde gerçekleştirilen cerrahi operasyonla yumurtlamayı engelleyen kistlerden kurtulmak mümkündür.

Polikistik Over Sendromunun taşıdığı riskler

Rahim iç duvarının dokusu, yumurtalıklarda salgılanan hormonların etkisiyle yumurtlama döneminde kalınlaşmakta, olası bir gebeliğe kendisini hazırlamaktadır. Ancak gebelik gerçekleşmezse hormon salgıları azalır ve rahim iç duvarı incelir. Bu süreç doğal işleyişin bir sonucudur. Polikistik Over Sendromu yaşayan hastalarda hormon salgıları düzensizdir ve yumurtlama düzenli olarak gerçekleşmez. İşte bu sebeple de rahim iç dokusu da olması gereken aşamaları takip edemez. Polikistik Over Sendromunun beraberinde getirdiği aşırı kilo ve insülin direncinin artması gibi durumlar da kadının rahim duvarı kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Bununla birlikte diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, kilo alma, felç ve düşük gebelik riskleri Polikistik Over Sendromu ile birlikte ortaya çıkmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1