Centrum Tüp Bebek Merkezi

Polip Nedir, Etkileri Nelerdir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Polip Nedir, Etkileri Nelerdir?
Polip Nedir, Etkileri Nelerdir?

Polip Nedir? Polip, genellikle iyi huylu ve boyut olarak küçük olan yapılardır. İnsan vücudunda rahim ağzı, rahmin içi, ses telleri ve bağırsak gibi alanlarda da polip görülebilmektedir. Rahim içinde meydana gelen polip ise; rahim iç tabakası olan endometriumdan köken almaktadır. Bu dokuda normalin dışına doğru büyüme sergiler ve rahim boşluğuna ulaştığında polip meydana gelir.

Polip belirtileri nelerdir?

Polipler genellikler herhangi bir belirti vermemektedir. Bu sebeple de farklı nedenlerle yapılan muayene ya da ameliyatlardan sonra polip olduğu tespit edilebilir. Ancak bazı polipler boyutu sebebiyle bazı belirtilere yol açabilir. Bunlar:

  • Kanama bozuklukları,
  • Adet kanamasının fazla olması,
  • İki adet kanaması arasında lekelenmeler olması,
  • Menopoz döneminde görülen kanamalar,
  • Rahim ağzından sarkan polipler olması olarak sayılabilir.

Rahim içi polipleri kısırlığa direkt olarak yol açmaz. Ancak bu aşamada poliplerin bulunduğu yerler ve boyutları bu aşamada kısırlığı tetikleyen bir neden olabilmektedir. Şayet embriyo yani yumurtalıkta oluşma aşamasındaki çocuk, polip üzerine yerleşir ise gelişimini tamamlamakta güçlük çekebilmektedir. Polip dışında normal rahim içine yerleştiğinde rahim içinde yer kaplayan bu lezyon, hamileliğin sağlıklı bir şekilde sürmesine engel teşkil edebilir. Bundan dolayı da düşük tehlikesi söz konusu olabilir.

Polipler neden olur?

Rahim içinde polip gelişmesine yol açan faktörler tam olarak bilinememektedir. Ancak polip oluşumu ile beraber genellikle endometrial hiperplazi de görülmektedir. Bu sebeple de östrojen hormonunun hızlı olması sebebiyle polip oluştuğu bilinmektedir.

Sigara kullanımı da polip oluşumuna yol açıyor!

Aşırı sigara tüketimi, polip oluşumu tetiklemektedir. Bunun dışında doğum kontrol hapları kullanımının ve fazla doğum yapmış olmanın da polipe yol açtığı bilinmektedir. Polipler, kadınların %50’sinde mevcuttur. Genellikle 40-50 yaşları arasında görülmektedir.

Poliplerin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Rahim içi poliplerinin tedavisi için ilk olarak histereskopi uygulanması gerekmektedir.  Çıkarılan polipler, patolojiye gönderilir ve ardından gerekli incelemeler yapılmaktadır. Bunun dışında tedavi için rahim iç tabakasından örnek alınmaktadır. Polip yapıları, ameliyattan sonra da tekrarlama riskine sahiptir. Bu sebeple de düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1