Centrum Tüp Bebek Merkezi

Polikistik Over Sendromu Nasıl Geçer?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Polikistik Over Sendromu Nasıl Geçer?
Polikistik Over Sendromu Nasıl Geçer?

Başlıklar

Polikistik over sendromu nasıl geçer ya da polikistik over sendromu tedavisi nasıldır gibi sorular yaygın olarak sorulmaktadır.  Menstrüel periyodun düzensiz veya eksik olması, anormal veya aşırı kıl büyümesi, hamile kalma zorluğu veya polikistik over sendromunun başka rahatsız edici semptomları varsa, mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Polikistik over sendromu tanısı nasıl koyulur?

Polikistik over sendromu tanısı karakteristik semptomlar tarafından öne sürülebilirken, bir takım laboratuar testleri tanıyı sağlamaya yardımcı olabilir ve belirtilerinizden sorumlu olabilecek diğer koşulları ekarte etmeye yardımcı olabilir. DHEA ve testosteron gibi erkek hormonlarının yanı sıra gonadotropinler (yumurtalıklarda hormon üretimini kontrol eden hormonlar) düzeylerini değerlendirmek için kan testleri yapılabilir. Tiroid ve böbreküstü bezleri tarafından üretilen hormon seviyeleri, semptomların diğer nedenlerini dışlamak için de değerlendirilebilir.

Kistlerin (küçük, sıvı dolu keseler) yumurtalıklarda bulunması Polikistik over sendromu için kesin olmamakla birlikte, birçok etkilenen kadın polikistik yumurtalıklara sahip olacak. Yumurtalıklarda kistlerin varlığının da PCOS’sız kadınlarda sık görülen bir bulgudur. Ultrason gibi görüntüleme çalışmaları yumurtalıklarda kistlerin varlığını göstermek için güvenle kullanılabilir. Ultrason, yumurtalıkların görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır; prosedür radyasyona maruz kalmayı veya enjekte edilen boyaları içermez ve hasta için herhangi bir risk taşımaz. Bazı durumlarda, özellikle yumurtalık veya böbrek üstü bezi tümörleri gibi diğer durumlardan şüphelenildiğinde, BT ve MR taramaları yapılabilir.

Polikistik over sendromu nasıl geçer ve tedavi nasıldır?

Polikistik over sendromu tedavisinde etkili olduğu gösterilmiş çok sayıda tedavi vardır. Tedavi, kadının yaşam evresine bağlıdır ve düzenli adet döngüleri kurma, anormal uterin kanamayı kontrol etme, aşırı saç büyümesini kontrol etme, insülin direnci gibi ilişkili durumların yönetimi veya istenildiğinde gebelik şansını arttırmaya yönelik olabilir. Bir dizi tıbbi durum PCOS ile ilişkili olabilir ve bu birlikte varolan koşullara yönelik tedavi gerekli olabilir. Özel tıbbi tedavileri gerektirebilecek ilişkili durumlar şunları içerir.

  • 2 tip diyabet,
  • insülin direnci,
  • yüksek tansiyon (hipertansiyon),
  • kalp hastalığı,
  • obezite ve
  • yüksek kan kolestrolü ve LDL (“kötü” kolestrol) seviyeleri.

Herhangi bir kronik durumun olduğu gibi, sağlıklı bir yaşam biçiminin korunması, yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmanıza ve semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz PCOS’a eşlik edebilecek kilo artışı ve yüksek tansiyonu yönetmenize yardımcı olabilir. Kilo kaybı birçok çalışmada PCOS’lu kadınlarda aşırı testosteron etkisinin azaltılması için de gösterilmiştir.

Polikistik over sendromu için tıbbi tedavi

İlaçlar, PCOS’nun menstrüel ve hormonal semptomlarının yanı sıra ilişkili tıbbi durumların tedavisinde temel dayanak oluşturmaktadır. Oral kontraseptif haplar (OCP’ler, doğum kontrol hapları) düzenli menstrüasyon döngüsü oluşturmak ve düzenli adet dönemleri kurarak endometriyal hiperplazi ve kanser riskini azaltmak için PCOS’lu bazı kadınlarda kullanılır.  Clomiphene (Clomid) adı verilen bir ilaç, hamile kalmayı arzulayan kadınlarda yumurtlamayı başlatmak (yumurta verimine neden olur) için kullanılabilir. Bu tedavi başarısız olursa, PCOS’lu kadınlar ve kısırlık, gonadotropin hormonlarının enjekte edilmesi ve yardımcı üreme teknolojileri gibi infertilite için başka, daha agresif tedavilere ihtiyaç duyabilir. Polikistik over sendromu nasıl geçer sorusunun en sağlıklı cevabını doktorunuz, size en uygun tedavi yöntemlerini anlatarak verecektir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1