Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelikte Döneminde D Vitamini

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gebelikte Döneminde D Vitamini
Gebelikte Döneminde D Vitamini

Başlıklar

D vitamini, bir grup yağda çözünebilen pro hormondaki steroid bir vitamindir. D vitamini, anne adaylarının hem gebelik sırasında hem kendi refahı hem de bebeğinin sağlıklı gelişimi için önerilen miktarda D vitamini almaları gerekir. İnsan gelişiminde en önemli bileşikler D2 ve D3’tür.

Neden gebelikte D vitamini gerekir?

D vitamini kendi kişisel sağlığınız için faydalıdır. D vitamini şu anda bağışıklık fonksiyonu, sağlıklı hücre bölünmesi ve kemik sağlığı üzerindeki rolünü destekleyen kapsamlı araştırmalara sahiptir. D vitamini, kalsiyum ve fosforun absorpsiyonu ve metabolizması için gereklidir. Birçok çalışma düşük serum D vitamini seviyeleri ile belirli kanser tipleri, otoimmün hastalıklar, nörolojik hastalıklar, insülin direnci ve kardiyovasküler hastalık riski arasında bir ilişki buluyor.

D vitamini sağlıklı kemik gelişimini destekleyerek bebeğinizin refahına yatırım yapar. D vitamini eksikliği de preeklampsi ile ilişkilidir.

D vitamini eksikliğine neler katkıda bulunur?

Şu anda, nüfusun% 40-60’ı gebe kadınlar da dahil olmak üzere eksik D vitamini oranları iletilmiştir. D vitamini günşle beraber besinlerle alınabilir. Bu gıdalar yumurta sarısı, somon ve morina karaciğeri yağıdır, ancak çoğu D vitamini süt gibi kuvvetlendirilmiş gıdalar yoluyla tüketilmektedir. Laktoza toleranslı olmayan nüfusun% 75’i için, güçlendirilmiş süt ürünleri, D vitamini tüketiminin güvenilir bir kaynağı değildir. Ayrıca, vücudun D vitamini yapabilme ve emme kabiliyetini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır: Bu bölgelerde yaşadığınız yer, mevsim, güneşten koruyucu, cilt pigmentasyonu, yaş, obezite, kirlilik gibi açık havada ne kadar zaman geçirdiğiniz ve optimal Emme kapasitesi. D vitamini aslında bir hormondur ve vücudun düzgün şekilde üretilebilmesi için bu faktörlerin sağlıklı ve yeterli olması gerekmektedir. Vücudunuzun, kalsiyum ve fosfor seviyelerini korumak için D vitaminine ihtiyacı vardır ve bu da bebeğinizin kemiklerini ve dişlerini oluşturmanıza yardımcı olur.

Yeterli miktarda D vitamini almamak nelere yol açar?

D vitamini eksikliği gebelikte sık görülür. Yetersiz D vitamini, yenidoğanlarda anormal kemik büyümesi, kırıklar veya raşitizmlere neden olabilir.

Bazı çalışmalar D vitamini eksikliğini gestasyonel diyabet, preeklampsi, preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi yüksek gebelik komplikasyonları riski ile ilişkilendirir ancak bu bağlantıları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. D vitamini eksikliğinin belirtileri ince olabilir. Çürüklere neden olabilecek ağrılı kaslar, güçsüzlük, kemik ağrısı ve yumuşatılmış kemikler olabilir. Hiçbir belirtisi olmayan bir vitamin D eksikliğine de sahip olabilirsiniz.

Gebelikle alınması gereken D vitamini oranı nedir?

D vitamini dozajı tartışma konusu. Tıp Enstitüsü halihazırda hamile ya da emziren olmasa da, tüm kadınların 600 uluslararası birime (IU) vitamin D ya da 15 mikrogram (mcg) aldığını önermektedir.

Ancak birçok uzman 600 IU’nun neredeyse yetersiz olduğuna inanıyor. Örneğin Linus Pauling Enstitüsü her yetişkinin her gün 2.000 IU ilave D vitamini almasını öneriyor. Endokrin Derneği 600 IU’nun yeterli olabileceğini, ancak bazı insanlar – hamile ve emziren kadınlar dahil – 1,500 ila 2,000 IU vitamin D’ye ihtiyaç duyabilir.

2015 yılında American College of Obstetrikçiler ve Jinekologlar, organizasyonun standart prenatal vitamin içeriklerinden daha fazla D vitamini önermesi için daha fazla güvenlik araştırmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Hamilelik sırasında ne kadar D vitamini ihtiyacınız olduğunu doktorunuza danışın.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1