Centrum Tüp Bebek Merkezi

İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?
İdeal Hamilelik Yaşı Kaç Olmalıdır?

Başlıklar

20’li yaşlarınızda hamile kalmaya çalışıyorsanız, zaman yanınızda ve biyoloji de. Bununla birlikte, her yaşta gebelik içi avantaj ve dezavantajlardan bahsetmek mümkündür.

Hamilelik yaşı için 20’ler:

Uzmanlar, ortalama bir kadının doğurganlığının 20’li yılların başında doruğa ulaştığını söylüyor. Dolayısıyla kesinlikle biyolojik bir perspektiften bakıldığında, bu bebeği tasavvur etme ve taşıma için en iyi on yıldır. Her kadın gibi, sahip olduğunuz yumurtalık rezervleri ile doğarsınız: yaklaşık 1 ila 2 milyon. Ergenlik çağında, yumurtalarınız yaklaşık 300.000 ila 500.000 arasında bulunur, ancak yumurtalıklarınız üreme yıllarında yalnızca 300’ü serbest bırakır.

Yaşlandıkça, yumurtalıklarınız vücudunuzun geri kalanı boyunca yaşlanır ve yumurtalarınızın kalitesi giderek bozulur. Bu nedenle, genç bir kadının yumurtaları, yaşlı bir kadından Down sendromu ve diğer doğum kusurlarına neden olan genetik anormalliklere sahip olma olasılığının düşük olması nedeni budur.

Düşük yapma riski de çok daha düşüktür: 20’li yaşlardaki kadınlar için yüzde 10, 30’ların başında kadınlar için yüzde 12 ve 30’lu yaşların ortalarındaki kadınlar için yüzde 18’dir. Düşük riski, 40’lı yaşların başında kadınlar için yüzde 34’e, 45 yaşına gelindiğinde ise yüzde 53’e yükseliyor.

Gebelik genellikle 20’li yaşlardaki kadınlar için fiziksel olarak daha kolaydır, çünkü yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sağlıkla ilgili komplikasyon riski daha düşüktür. Genellikle zamanla daha fazla sorunlu hale gelen uterus myomu gibi jinekolojik problemleriniz olma olasılığı daha düşüktür.

Son olarak, genç kadınların 35 yaşından büyük kadınlara göre prematüre veya düşük doğum ağırlıklı bebek yapma eğilimleri daha düşüktür.

Hamilelik yaşı: 20’ler ve eksileri

20’li yaşlarındayken, hala kariyer yolunu bulmaya çalışabilirsiniz. 20’li yaşlarınızda çocuğunuz olması mali açıdan en uygun olmayabilir.

Başarı oranlarının

20’li yaşlarınızda istatistikler senin tarafında. 20’li yaşların ortalarındaki sağlıklı, verimli bir kadın olarak, ovülasyondan önce bir veya iki gün seks yaparsanız her devirde yüzde 33 oranında bir hamile kalma şansınız vardır. 30 yaşında, şansınız her devirde yaklaşık yüzde 20’dir. 20 yaşındaki kadınların sadece küçük bir yüzdesi infertilite ile mücadele ederken, 40 yaşın üzerindeki kadınların üçte ikisinde kısırlık sorunları var. 20 yaşındaki bir kadının, gebe kalamama olasılığı yalnızca yüzde 6’dır, 40 yaşındaki bir yüzde 64 olasılık şansı vardır.

Diğer riskler için, 20 yaşındayken, Down sendromlu bir çocuğu kabul etme riski 2000’de birdir. Bu risk, 30 yaşındayken 900’de bir, 40 yaşındayken 100’te birine atlar.

Hamile kalma yaşı ve hamilelik şansı

Bir gün çocuk sahibi olmak isterseniz, ancak şu anda hazır değilseniz, yumurtalarınızı dondurmaya dikkat edin. Sağlıklı bir hamilelik şansınız 30’ların sonlarında ve 40’lı yıllarınızda azalmasına rağmen, yardımcı üreme teknikleriyle başarı şansınız genç yumurtalarla çok daha iyi. Bazı kadınlar artık yaşlandıklarında gebelik yaşamakta güçlük çekmeleri için şimdi yumurtalarını bankacılığa koyuyorlar.

Hamilelik yaşı: 30’larda anne olmak

30’ların sonlarına karşı, 30’ların başında hamilelik kabiliyetinizde muazzam bir farklılık olduğunu gösterir. On yıl ilerledikçe, çoğu kadın için doğurganlık önemli ölçüde azalmaktadır. Bu yüzden doğurganlık uzmanları, 30’lu yaşlarındaki kadınları, özellikle birden fazla çocuğa sahip olmak istiyorsanız, çok fazla beklememeye dikkat ediyor. Birçok bakımdan, 30’lu yaşlarınızda çocuk sahibi olmak mali ve pratik anlamda öneme sahiptir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1