Centrum Tüp Bebek Merkezi

Obezite ve Gebelik

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Obezite ve Gebelik
Obezite ve Gebelik

Obezite aşırı miktarda vücut yağına sahip olarak tanımlanır. Boy ve kiloya dayanan – vücut kitle indeksi (BMI) – denilen bir formül genellikle bir kişinin obez olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

BMI Ağırlık durumu;

 • 5’in altında zayıf
 • 18,5-24,9 Normal
 • Kilolu 25-29,9
 • 30 ve üzeri Obez
 • 40 ve üzeri Aşırı şişmanlık

Obezite hamilelik kabiliyetimi etkiler mi?

Obez olmak, normal yumurtlamayı engelleyerek doğurganlığınıza zarar verebilir. Obezite de in vitro fertilizasyonun (IVF) sonucunu etkileyebilir. Bir kadının VKİ’si arttıkça, başarısız IVF riski de artar.

Obezite hamileliğimi nasıl etkiler?

Hamilelik sırasında obez olmak, çeşitli gebelik komplikasyonları riskini artırır; bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Gestasyonel diyabet. Obez olan kadınların gebelikte (gestasyonel diyabet) normal bir kilolu kadınlardan daha fazla şeker hastalığı gelişme olasılıkları daha yüksektir.
 • Obez olan kadınlar, yüksek tansiyon ve diğer organ sistemlerine, çoğunlukla böbreklere (preeklampsi) hasar bulguları gösteren bir gebelik komplikasyonu geliştirme riski altındadır.
 • Hamilelik sırasında obez olan kadınlar üriner sistem enfeksiyonu riski altındadır. Obezite aynı zamanda doğum sonrası enfeksiyon riskini artırır, bebeğin vajinal yolla doğumuna veya C-kesitine gönderilir.
 • Gecikmiş gebelik. Obezite, gebeliğin beklenen son tarihin ötesine geçme riskini arttırır.
 • İşgücü sorunları. İşgücü indüksiyonu obez kadınlarda daha sıktır. Obezite aynı zamanda epidural blok gibi bazı ağrı kesicilerinin kullanımını da engelleyebilir.
 • Gebelikte obezite, sezaryen doğum riskini artırır. Obezite aynı zamanda yara enfeksiyonları gibi C-bölüm komplikasyonları riskini arttırır. Obez olan kadınlar ayrıca bir C-kesitinden sonra başarılı bir vajinal doğum yapma olasılığı daha düşüktür (VBAC).
 • Hamilelik kaybı. Obezite düşük yapma riskini arttırır.

Obezite bebeğimi nasıl etkileyebilir?

Hamilelik dönemindeki obezite bebeğin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir; bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Obez olan kadınlar, ortalamanın üzerinde (makrosomia) daha büyük olan ve normalden daha fazla vücut yağlı bir bebek verme riski altındadır. Araştırmalar, doğum kilosu arttıkça, çocuklukta obezite riskini de artırdığını gösteriyor.
 • Kronik durumlar. Hamilelik döneminde obez olma, bebeğinizin bir yetişkin olarak kalp rahatsızlığı veya şeker hastalığı gelişme riskini artırabilir.
 • Doğum kusurları. Araştırmalar, gebelik sırasında obezitenin doğum defekti ile doğan bir bebeğe yakalanma riskini biraz artırdığını ileri sürdü.

Hamilelik sırasında ne kadar kilo almalıyım?

Hamilelik öncesi kilosu ve BKİ, hem de sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı, hamilelikte ne kadar kilo almanız gerektiğini belirlemede rol oynar. Durumunuzda en iyi olanı belirlemek ve gebelik boyunca kilonuzu yönetmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın. Gebelik kilo alımı ve obezite için bu genel talimatları dikkate alarak başlayın:

 • Tek hamilelik. Eğer obezseniz ve bir bebek taşıyorsanız, önerilen kilo artışı 11 ila 20 kilo (yaklaşık 5 ila 9 kilo) ‘dir.
 • Çoğul hamilelik. Eğer obezsiniz ve ikizler veya katlar taşıyorsanız önerilen kilo alınımı 25 ila 42 kilo (yaklaşık 11 ila 19 kilogram) ‘dir.

Yine de, bazı araştırmalar, obez olan kadınların rehberlerin tavsiye ettiklerinden daha az kilo alabileceğini önermektedir. Hamilelik sırasında belirli bir miktarda kilo almadan veya kaybetmeden ziyade, sağlık bakım sağlayıcısı hamilelikte aşırı kilo alımından kaçınmaya odaklanmanızı öneriyor olabilir.

Hamilelik sırasında özel bakıma ihtiyacım olacak mı?

Eğer obezseniz, sağlık uzmanınız gebeliğinizi yakından izleyecektir. Şartlara bağlı olarak, sağlık bakım sağlayıcısı şunları tavsiye edebilir:

 • Gestasyonel diyabet için erken test. Ortalama olarak gestasyonel diyabet riski taşıyan kadınlar için, glukoz testi denen bir tarama testi genellikle gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında yapılmaktadır. Obez olduğunuzda, sağlık uzmanınız tarama testini daha önce – belki de ilk doğum öncesi ziyaretinizde bile – önerebilir. Test sonuçlarınız normalse, gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasında tarama testi tekrarlayacaksınız. Sonuçlar anormal ise, daha fazla test yapmanız gerekir. Sağlık uzmanınız size kan şekeri kontrolü ve kontrolü konusunda tavsiyelerde bulunur.
 • Gecikmiş fetus ultrasonu. Fetal ultrason genellikle bebeğin büyümesini ve gelişimini değerlendirmek için gebeliğin 18. ve 20. haftaları arasında yapılır. Ancak, ultrason dalgaları abdominal yağ dokusuna kolayca nüfuz etmediğinden, gebelik sırasında obezite fetal ultrasonun etkililiğini etkileyebilir. Test birkaç hafta sonra, örneğin gebeliğin 20. ve 22. haftaları arasında yapılırsa, ultrason sonuçları daha ayrıntılı olabilir.
 • Fetal ekokardiyografi. Sağlık uzmanınız gebeliğin 22. ve 24. haftaları arasında bebeğinizin kalbinin ayrıntılı bir resmini (fetal ekokardiyografi) sağlayan cenin bir ultrason önerir. Bu test konjenital bir kalp kusurunu gidermek veya onaylamak için kullanılır.
 • Sık sık doğum öncesi ziyaretler. Hamileliğiniz ilerledikçe sağlık kuruluşunuz, sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını izlemek için daha sık doğum öncesi ziyaretler önermektedir. Sağlık kuruluşunuza bebeğinizin büyümesini ve doğum planınızı değerlendirmesine yardımcı olmak için düzenli fetal ultrasonlar önerilebilir.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1