Centrum Tüp Bebek Merkezi

Rahim Dönmesi Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Rahim Dönmesi Nedir, Nedenleri Nelerdir?
Rahim Dönmesi Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Gebe uterusun burulması, uterusun uzun ekseni çevresinde 45 dereceden daha fazla rotasyon olarak tanımlanır. Uterin burulma, üreme çağındaki tüm yaş gruplarında, bütün eşlik gruplarında ve gebeliğin tüm evrelerinde gözlenir. 60 derece ile 720 derece arasındaki burulma açıklanmıştır. Niçin uterin torsiyon oluştuğunu açıklamak mümkün değildir, ancak rahim dönmesi ile sayısız anormallik ortaya çıkmıştır; Çoğu kez, anormal fetal prezentasyon, miyoma uteri ve uterin malformasyonlar. Uterus torsiyonunun en olağan semptomları doğum tıkanıklığı, karın ağrısı, vajinal kanama, şok ve üriner ve bağırsak semptomlarıdır. Yüzde 11 tanesi asemptomatik. Hamileliğin daha önceki aylarındaki tedavi, acil laparotomi ve uterusun detorsiyonu ve olası etiyolojik faktörleri ortadan kaldırmak için uygulanabilir ek cerrahi yöntemidir. Doğum yakınında veya emek sırasında sezaryen yapılır ve muhtemel etiyolojik faktörlerin ortadan kaldırılması. 1976’dan beri fetal ve anne ölüm hızı sırasıyla% 12 ve% 0’dır.

Rahim dönmesi nedir?

Rahim torsiyonu, hamiel rahmin boyuna eksende döndürülmesidir. Genellikle uterusun burulması, doğumdan önce veya doğumun geç ilk aşamasında gerçekleşir. Bazen uterusun burulması hamileliğin 5-8. Aylarında ortaya çıkabilir. Gebeliğin üçüncü trimesterinde gravid uterusun bir derece döndürülmesi anormal bir bulgu değildir. Bununla birlikte, servikal kavşak etrafında 180 derece aşırı rahim torsiyonu obstetrik uygulamada nispeten nadir bir olaydır. Burada, amniotik membranın yıkılması nedeniyle acil sezaryen için laparotomi ile saptanan böyle bir vaka bildirilmiştir.

Gebelikte uterusun burulması, uterusun uzun ekseni çevresinde 45 dereceden daha fazla rotasyon olarak tanımlanır. Hamilelik sırasındaki uterus torsiyonu, sadece sporadik olarak

Uterin burulma, rahim ağzının uzun ekseni üzerinde 45 dereceden fazla döndürülmesi olarak tanımlanır. Hamileliğin olağandışı bir komplikasyonu ve çoğu obstetrisyen için muhtemelen ‘ömür boyu’ bir teşhisi temsil eder. Uterin burulma genellikle 45 derece ile 180 derece arasında değişir, ancak bazı durumlarda 720 dereceye kadar burulma olgusu bildirilmiştir.

Rahim dönmesine sebep olan faktörler nelerdir?

Torsiyonun mekanizması ve etyolojisi bilinmemektedir. Karın içi yapışıklıklar, yumurtalık tümörleri ve fetal malpresentasyonların varlığında ortaya çıkmıştır. Çoğu durumda, burulma, rahim miyomları veya uterin gelişimsel anormallikler nedeniyle uterin distorsiyon ve asimetri ile ilişkilidir. Daha yakın zamanda, ilişkili pelvik faktörler olmaksızın vakalar bildirilmiştir, ancak bu vakaların ortak bir özelliği, daha önce sezaryen geçirmiş bir bölüm olmuştur. Düşük transvers sezaryen sonrası hastaların manyetik rezonans görüntüleme değerlendirmesi üzerine yapılan bir çalışma, ender durumlarda zayıf izmitik iyileşmenin, bu vakalarda normal servikal uzunluğun optimal optimal restorasyonuna neden olabileceğini düşündürmektedir. Bu yapı zayıflığı ve izmik bölgede angülasyona sahip, torsiyona yol açan uzun bir servikste ortaya çıkar. Karın travmasına bağlı uterin torsiyon da bildirilmiştir. Olgu maternal yaş, parite ve gebelikten bağımsızdır.

Rahim dönmesi nasıl teşhis edilir?

Torsiyonun klinik görünümü spesifik değildir. En sık rastlanan semptom karın ağrısıdır, ancak bu, spesifik olmayan hafif karın rahatsızlıktan şoka sahip akut karın semptomlarına kadar değişebilir ve bu nedenle teşhis koymayı zorlaştırır. Olguların% 11’inde torsiyon asemptomatiktir.

Doğumda ortaya çıkan burulma, uterus kan akışındaki azalmaya bağlı olarak güçlü uterus kasılmalarına veya fetusta sıkıntıya rağmen servikal dilatasyon başarısızlığıyla kendini gösterebilir. Vajinal kanama, uterus hassasiyeti, bükülmüş vajinal kanal ve üretral yer değiştirme gibi diğer klinik bulgular da görülebilir.

Geniş bulgu ve belirtilere rağmen, çoğu vakada akut karın ağrısı için laparotomi teşhisi konur. Bazı durumlarda, teşhis sadece sezaryenle yapılan bir insizyonun onarımı çok vasküler olduğu zaman fetüsün verilmesinden sonra yapılır. Uterus insizyonu, uterusun rotasyonuna bağlı olarak posterior veya lateral duvarda yanlışlıkla yapılmaktadır.

Bazı yazarlar, plasental lokalizasyonda bir değişiklik gösterebilir veya fibroid pozisyonunda bir değişiklik gösterebilecek bir tanı koymak için bir ultrason taramasının kullanımını tanımladılar. Üst vajinanın X-şeklinde bir konfigürasyonunu gösterebilen uterus torsiyonunu teşhis etmek için pelvik manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanımını önerdi. Bununla birlikte, yüksek bir şüphe endeksi varsa, bir ultrason veya MRG ancak yararlı olacaktır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1