Centrum Tüp Bebek Merkezi

Kalsiyum İyonofor ile Döllenme İyileştirme İşlemi

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Kalsiyum İyonofor ile Döllenme İyileştirme İşlemi
Kalsiyum İyonofor ile Döllenme İyileştirme İşlemi

Kimlerde kalsiyum iyonofor ile döllenme gerçekleştirilir?

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması anne ve baba adaylarına danışmanlık hizmeti, ikinci aşaması ise anne adayının yumurtalıklarının hormon ilaçlarıyla uyarılarak döllenme için uygun yumurta elde edilmesi işlemidir. Bu sayede anne adayından yeterli sayıda ve kalitede yumurta alınabilmektedir.

Erkeğin sperm sayısından, olgunluğundan, canlılığından kaynaklanan kısırlık vakalarında ise elde edilen en kaliteli spermi yumurtanın içine enjekte edilmesi işlemi olan Mikro-enjeksiyon kullanılır. Bu sayede kendiliğinden yumurtayı dölleyebilecek yeterlilikte olmayan spermle döllenme gerçekleştirilmiş olur. Ancak mikro enjeksiyon ile de döllenmenin sağlanamadığı durumlarda kalsiyum iyonofor ile döllenme yoluna gidilir.

Zira döllenme olması için spermin yumurtanın içine girip baş kısmındaki enzimi yumurtanın içine bırakması ve bu sayede içerdeki kalsiyum miktarının artması gerekmektedir. Spermin içindeki folfolipaz Ç maddesi eksikse ya da hiç yoksa yumurta döllenemez. Zira fosfolipaz olmadan yumurtanın içindeki kalsiyum oranı artmaz. Sperm sayısı, kalitesi, olgunluğu düşük olan, spermlerinde yapısal bozukluklar olan erkeklerden de yumurtayı dölleyebilecek ölçüde sağlam spermler elde edilemeyebilir.

Özellikle üst üste yaşanan tüp bebek başarısızlığı, yumurta sayısı ya da kalitesinde sorun olan, spermlerde canlılık ve olgunluk düşüklüğü, yapısal bozukluk olan erkeklerde döllenme problemleri yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda yumurtanın aktivasyonunun artması için Mekanik, Elektriksel ve Kimyasal Aktivasyon teknikleri kullanılmaktadır.

Mekanik aktivasyon nedir?

Tüp bebek tedavisinin döllenme aşamasında döllenme işleminin gerçekleşememesi durumunda uygulanan yöntemlerden birisi Mekanik aktivasyondur. Mekanik aktivasyonda yumurta zarının üzerine minik delikler açılır ve bu deliklerden yumurtanın içine kalsıyum geçmesine ortam yaratılır. Bu sayede döllenme gerçekleşebilir.

Elektriksel aktivasyon nedir?

Klasik tüp bebek tedavisi ile gebe kalınmasının zor olduğu sperm sorunlarında mikro enjeksiyon tekniği ile döllenme gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Ancak mikro enjeksiyon işlemi sırasında yumurtalara düşük voltajda elektrik akımı verilerek yumurtaların aktifleşmesi ve döllenmenin bu yolla elde edilmesi işlemine Elektriksel aktivasyon denir.

Kimyasal aktivasyon nedir?

Kimyasal aktivasyon ise, mikro enjeksiyon işleminden sonra yumurta içindeki kalsıyum miktarını artıracak birtakım kimyasal maddelerin kullanılması işlemidir. Günümüz tüp bebek tedavisinde döllenme işlemi için en sık kullanılan kimyasal madde ise kalsiyum iyonofordur. Kalsiyum iyonofor, klasik tüp bebek tedavisi ya da tek başına mikro enjeksiyon tedavisi ile döllenme elde edilemeyen vakalarda döllenme elde etmek için çok uygundur.

Kalsiyum iyonofor ile döllenme işleminde, öncelikle mikro enjeksiyon işlemi yapılır ve ardından yumurtalar kalsiyum iyonofor içinde birkaç dakika bekletilir. Bu işlemle sağlıklı bir döllenme ve dolayısıyla da gebelik elde edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde döllenme başarısızlığı kimlerde görülür?

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla gebelik elde edemeyen çiftlere uygulanmaktadır. Bu bağlamda tüp bebek tedavisine başvuranlarda zaten değişen miktarlarda üreme sorunlarının olduğu söylenebilmektedir. Pek çok kısırlık sorununda olduğu gibi yumurta ve sperm sorunlarından kaynaklı başarısız döllenme durumunda da tüp bebek tedavisi ile gebelik sağlanabilir. Öyle ki tüp bebek tedavisinde erkeğin spermleri yumurtayı dölleyebilecek yeterlilikte değilse, mikro enjeksiyon işlemi ile sperm direkt olarak yumurtanın içine enjekte edilir.

Bu şekilde de döllenme gerçekleşmediğinde içine enjekte edilen sperm ile birlikte yumurta kalsiyum iyonofor içinde birkaç dakika bekletilir ve döllenme sağlanır. Mikro enjeksiyon ile tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerin yaklaşık % 3’unde döllenme gerçekleştirilemediği için kalsiyum iyonofor ile döllenme gerçekleştirilmektedir. Bazı hastalarda yumurta, sperm rezervleri beklenen düzeyde olmalarına rağmen üst üste döllenme başarısızlıkları yaşanmaktadır.

İşte böyle durumlarda yumurtanın aktivasyonu laboratuvar ortamında sağlanır ve bu sayede döllenme elde edilir. Tüm bunlardan yola çıkılarak; sperm ve yumurta ile ilgili sebeplerden dolayı bebek sahibi olmayan çiftler için kalsiyum iyonoforlu yumurta aktivasyonunun uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıntılı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1