Centrum Tüp Bebek Merkezi

Karın İçi Yapışıklıklar

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Karın İçi Yapışıklıklar
Karın İçi Yapışıklıklar

Başlıklar

Kadının karın içi organları ile ilgili geçirdiği bazı rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, iltihabi sorunlar karın içi yapışıklıklar sebep olabilmektedir.

Karın içi yapışıklıkların açılması

Kadınlarda kısırlığa sebep olan etkenlerden birisi karın içi yapışıklıklardır. Daha önceden geçirilen cerrahi operasyonlar, hastalıklar dolayısıyla; yumurtalıklar, bağırsak, rahim, rahim ağzı, tüpler gibi özellikle karın içi organlar birbirlerine ya da karın duvarına yapışabilmekteler.

Bu yapışıklıklar dolayısıyla hem organların işlevleri zarar görebilmekte hem de pek çok kadında infertilite sorunu yaşanabilmektedir. Genellikle kısırlık şikayetiyle başvuran kadınlarda karın içi yapışıklıklardan şüphe edilir ve laparoskopi ile karın içi boşluğu ve organlar gözlenir.

Eğer yapışıklık tespit edilmişse yine laparoskopi (kapalı ameliyat) yöntemi uygulanarak yapışıklıkların açılması ve organların eski işlevine kavuşması mümkün olmaktadır.

Karın içi yapışıklıklar neden meydana gelir?

Kadının karın içi organları ile ilgili geçirdiği bazı rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, iltihabi sorunlar karın içi yapışıklıklar sebep olabilmektedir.

Örneğin; Endometriozis (çikolata kisti), bağırsak iltihabı, apandisit, safra kesesi iltihabı, rahim ve yumurtalık iltihabı ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar kadınlarda karın içi yapışıklıklara sebep olabilmektedirler. Bu bakımdan rahatsızlıklar ne kadar ilerlemişse, yapışıklıkların da o kadar ileri boyutlara ulaşması mümkündür.

Bunlara ek olarak kadının karın içindeki her hangi bir organla ilgili rahatsızlığı varsa ve ameliyat olursa karın içi yapışıklık oluşma ihtimali yüksektir. Özellikle de cerrahi operasyon öncesinde karın içi dokusu sağlıksız ve hasarlı ise ameliyat sonrasında yapışıklık oluşma ihtimali çok daha fazla artar.

Karın içi cerrahi operasyonların neredeyse hepsi karın içinde yapışıklıklara sebep olabilmektedir. Ancak yapışıklığın şiddeti “ameliyatın yapılış yöntemiyle bağlantılıdır.

Örneğin geleneksel açık ameliyatlarda yapışıklık miktarı fazla iken kapalı ameliyat (laparoskopi) yönteminde çok daha az miktarda yapışıklık oluşur. Laparoskopi (kapalı ameliyat) tekniğinde kadının göbek deliğinin altından sadece birkaç tane küçük delik açılır ve bu sebeple de açık ameliyata göre doku hasarı çok daha az olur.

Laparoskopi İşlem fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda belirtilen telefon numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Laparoskopik cerrahi işlemler, T.C. Sağlık Bakanlığınca onaylı anlaşmalı kurumlarda yapılmaktadır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1