Centrum Tüp Bebek Merkezi

ROSI Tekniği

Centrum » Hizmetler » ROSI Tekniği
ROSI Tekniği

Centrum Clinic Tüp Bebek Ekibi, 2019 yılının Şubat ayında ilk ROSI gebeliğini duyurdu. Bu durum aslında buz dağının sadece görünen kısmı idi. Çünkü Prof. Dr. Recai PABUÇCU ve ekibi, ROSI tekniğinin temellerinin atıldığı ve dünyada en geniş ROSI serisine sahip Japonya’dan Dr. TANAKA ve ekibinin yanına eğitime gitmişti. Bu eğitim sürecinin sonunda, ekip Türkiye’ye geldi ve binlerce aileye umut ışığı olan ROSI tekniği ile ilk gebelikleri elde etti…’’

ROSI Tekniği nedir?

ROSI kelimesi ‘’Round Spermatid Injection” kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. ROSI tekniğinin ilk uygulamaları 1995 yılında başlamıştır. Ancak, ilk uygulamalarda başarılı sonuçlar alınamamıştır. ROSI tekniği 2009 yılında Japonya’da Dr. Tanaka tarafından tekrar uygulanmaya başlanmış ve geliştirdikleri yöntem ile gebelik elde edilmiştir. ROSI tekniği, menide hiç spermi olmayan (azoospermi) ve testislerden cerrahi olarak sperm elde edilemeyen erkekler için umut olmuştur.

ROSI tekniğini ve spermatidleri anlayabilmek için spermatogenez dediğimiz sperm üretim aşamalarını iyi anlamak gerekir. Testiste sperm kanalları içinde ana sperm hücresleri vardır, ana sperm hücreleri yaklaşık 70-90 gün süren farklı gelişim aşamalırından geçerek olgun sperm hücrelerine dönüşür. Başlangıçta ana sperm hücreleri 46 kromozoma sahiptir ve bu hüclerer spermatid aşamasına gelince mayoz bölünmeye uğrar ve kromozom sayısı 23’e düşer. 23 kromozoma sahip spermatidler 23 kromozomlu yumurta ile döllenerek toplamda 46 kromozoma sahip normal embryo elde etmeye ve gebelik oluştrmaya olanak sağlar.

ROSI, menide olgun spermi bulunmayan ve Mikro TESE yöntemi ile olgun sperm elde edilemeyen baba adaylarına uygulanan bir tekniktir.

ROSI Tekniği Kimlere Uygulanır?

ROSI tekniği tıkanıklığa bağlı olmayan azoospermi (non-obstrüktif azoospermi) hastalarına uygulanır. Menide olgun spermi olmayan ve Mikro TESE yöntemi ile olgun sperm bulunmayan ancak spermatid bulunan baba adaylarına ROSI tekniği uygulanır. ROSI tedavisine başlamadan önce baba adayının hormon degerleri, testis ultrasonu, genetik testleri ve sperm gelişim aşamasını tespit edebildiğimiz Kliniğimizde yaptığımız özel spermogram testi incelernir.

ROSI tedavisine, yapılan değerlendirmeden sonra hemen başlanabilecegi gibi, bazı durumlarda tedaviden önce 3 veya 6 ay süreyle hormon/ilaç tedavisi uygulanır, belirli aralıklarla hormon değerleri ve spermogram takibi yapılabilır, sperm üretimi tetiklemeye/urarılmaya çalışıldırktan sonra başlanır.

ROSI yöntemi sırasında hangi hücreler kullanılır?

ROSI yöntemi sırasında hangi hücreler kullanılır?

ROSI tekniğinde haploid sperm hücreleri yani mayoz bölünmeden sonra 23 kromozoma sahip sperm hücreleri kullanılır. Görselde Sa, Sb1, Sb2, Sc olarak belirtilen hücreler kullanarak ROSI tekniği uygulanır.

Görselde Sd1 ve Sd2 olarak belirtilen sperm hücreler ile standart tüp bebek ICSI yöntemi uygulanır. Spermatid seçimi deneyim ve bilgi gerektirir. ROSI tekniğinde Japonya’da spermatid seçimi eğitimi alan embryologlarimiz 4 yıldır bu işlemi başarı ile gerçekleştirmektedir.

ROSI Tekniği süreci

ROSI tedavisi eşlerin üroloji ve jinekoloji muayenesinden sonra , tedaviye engel bir durum yok ise, standart tüp bebek tedavisi gibi adetin 2.günü kadının yumurta uyarma iğneleri ile başlanır. Yumurta toplama günü erkeğe Mikro TESE yapılır. Mikro TESE ile alınan sperm hücreleri laboratuvarda incelenir. Burada ilk amacımız olgun sperm hücresi bulmaktır. Deneyimli androloglarimiz tarafından saatler süren incelemenin ardından var ise olgun spermler, eğer olgun sperm yok ise yuvarlak ve elonge spermatidler toplanılır.

Toplanılan spermatidlerin bir kısmı daha sonrakı ROSI uygulamasında kullanılmak üzere dondurulur. Burada en önemli nokta 23 kromozoma sahip yuvarlak spermatidlerin diğer 46 kromozoma sahip sperm hücrelerinden ayrıt edilmesidir. Kadından elde edilen oositler/yumurtalar piezoeletrik adı verilen bir yöntem ile uyarılarak sperm ile etkileşme geçmeye hazır hale getirilir ve ardından yuvarlak/elonge spermatidler mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtanın içine yerleştirilir. Mikroenjeksiyon işleminden yaklaşık 17-24 saat sonra döllenme gerçekleşir.

Embryo (döllenen yumurta) gelişimi sonraki 3 ile 5 gün takip edilir ve en iyi kaliteye sahip embryo/embrolar anne adayının rahmine transfer edilir. Kalan embryolar dondurulur. Embryo transferi işleminin tamamlanmasıyla birlikte gebeliğin oluşması için yaklaşık on iki gün kadar beklenir. ROSI tekniği ile hamilelik süreci genel olarak normal gebelik ile aynı devam etmektedir. Bu süreçte anne adayları beslenmesine dikkat etmeli, doktor tarafından verilen önerilerin dışına çıkmamalı, ilaç kullanılması gereken durumlarda mutlaka doktor tavsiyesine başvurmalıdır. Gebelik oluşmaması durumunda daha sonraki aylarda dondurulmuş embryo transferi veya dondurulan spermatidler çözülerek ve anne adayından yumurta toplanarak tekrardan ROSI uygulanabilir.

ROSI Tekniği Başarı Oranı

ROSI tekniğin başarı oranı en çok merak edilen sorulardan birisidir. ROSI tekniğinin başarı oranı standart tüp bebek tedavisine kıyasla düşüktür. ROSI  tekniğinin başarı oranı %7-8 arasında gözlemlenmektedir. Ancak gün geçtikçe bu alanda yeni çalışmaların yapılması, uygulanan yöntemlerin geliştirilmesi tedavinin başarı oranının artmasına katkıda bulunmaktadır.

Rosı tekniğinin başarısını etkileyen birçok faktör vardır. Anne ve baba adayının yaşı, hormon değerleri, anne adayının yumurtalık rezervi, baba adayının genetik durumu başarı oranını etkileyen faktörlerdir. Bu nedenle kliniğimizde ROSI tedavisine başlamadan önce tüm faktörler uzmanlarımız tarafından değerlendirir ve başarı oranı hakkında daha net bilgilendirilme yapılır.

ROSI Tekniğinde başarı oranları her gün artmaktadır. Türkiye’nin ilk ROSI bebeği Centrum Klinik’te doğmuştur. Ayrıca kliniğimiz Türkiye’de en çok ROSI gebelik ve doğum oranına sahip kliniktir.

Not: ROSI tekniği tedavisi kişiye göre değişiklik göstermektedir, lütfen uzman danışmanlarımıza başvurunuz.

WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1