Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelikte Protein Alımı

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gebelikte Protein Alımı
Gebelikte Protein Alımı

Başlıklar

Protein, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde bebeğinizin büyümesi için çok önemlidir.

Ne kadar ihtiyacınız var: Günde 71 gram

Hamileler için protein kaynakları: Yalın et, kümes hayvanları, balık ve yumurta protein için mükemmel kaynaklardır. Diğer seçenekler kuru fasulye ve bezelye, tofu, süt ürünleri ve fıstık ezmesi protein içerir.

Gebelikte proteinin önemi

Proteini oluşturan amino asitler vücudunuzun hücrelerinin ve bebeğinizin vücudunun yapı taşlarıdır. Gebelikte protein alımı oldukça önemlidir, ancak ikinci ve üçüncü trimesterlerde özellikle kritik önem taşımaktadır. İşte o zaman bebeğinizin büyümesi hızlanır ve göğüsleriniz ve organlarınız büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için doğumdan sonraya hazırlanır. Bu sebeple de gebelikte protein alımı önemlidir.

Ne kadar protein?

Hamileler için protein gereksinimleri, ne kadar kilo aldığınıza bağlı olarak 40 gramdan 70 grama kadar değişebilir.  Her gün önerilen miktarda proteini almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, birkaç gün veya haftada bir ortalama olarak bu tutarı hedefleyin.

Hamilelikte protein zehirlenmesi

Gebelik Zehirlenmesi (preeklampsi ve Eklampsi) genellikle 20. haftadan sonra hamile kadınlarda kendini geliştirebilecek potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur. Mod 3 bulguyla tanımlanır:

  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) (genellikle gebelikte hipertansiyonun eşiğini 140 mmHg’nin üzerindeki bir sistolik basınçta ve / veya 90 mmHg’nın üzerindeki diyastolik basınçta ayarlar).
  • İdrarda protein (proteinüri).
  • Vücutta sıvı tutma (Universal ödem).
  • Bu bulgular, altta yatan hastalık-eklampsinin göstergesidir. Kadına genelde büyük rahatsızlık vermez, ancak dahil edilemeyen, ağır olabilen ve nadiren ölümcül olabilecek hastalık olan Elamlampsiden (gıda spazmları) önce gelebilen bir durumdur.

Modlar nadirdir, çünkü hamilelik kontrolleri sırasında kadınlar kan basıncını ölçmüş ve bu nedenle erken preeklamsi tespit etmiştir.

Preeklamsi hastalığının mekanizması bilinmemekle birlikte birkaç teori öne sürülmüştür:

Birincisi, kadının bağışıklık sistemi baba kaynaklı maddelere tepki gösteriyor. Bu teori, kadınların öncelikle etkilenmesiyle desteklenmektedir; ilk kez kadın kadınlar, daha önce aynı partnerle yaşayan kadınlar ve daha önce sorunsuz doğmuş ancak şimdi başka bir erkeğe hamile olan kadınlar.

Başka bir teori, plasentada uterus duvarındaki bazı ana pasta hücrelerinin tamamlanmamış bir mülkiyetidir ve plasentada kanamayı tersine çeviren bağışıklık tepkisine neden olur. Bu, kadın vücudundaki karvegende tahrip edici hücrelerde rol oynayan maddelerin salınmasına yol açar ve bu durum, tankları bir araya getirir ve sızdırıyor; yüksek tansiyon ve takip etmek için vücuttaki su.

Kan basıncından ve idrardaki protein miktarından sonra ön-eklampsiyi hafif ve yüksek bir seviyede, kadının birçok belirtisine sahip olup olmadığını böler.

Gebelik zehirlenmesinin belirtileri

Çoğu kadının hastalık semptomu yoktur (birçok gebe kadının boğduğu gibi şişmiş bacaklar hariç) ve bu nedenle olay doktor veya ebenin rutin kontrolleri sırasında keşfedilmiştir. Ortaya çıkabilecek belirtiler şunlardır:

  • Baş ağrısı.
  • Uyuşukluk.
  • Görme bozuklukları.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Üst karında ağrı var.

Önlemler ve Tanı

Eğer bu semptomlardan daha fazla görüyorsanız, doktorunuzla görüşün. Burada, yorgunluğa ve bulantı / kusmaya eklemeliyiz, bir çok gebede karşılaştığımız şey, pre-eklampsi bağlamında değildir.

Hekim tarafından yapılan teşhis, kan basıncının ölçülmesi ve bir ürtiker ile kadının idrarı örneğini incelemektedir. Buna ek olarak, ödemi (sıvı) araştırır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1