Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik Döneminde Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gebelik Döneminde Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Gebelik Döneminde Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Başlıklar

Gebelik dönemi içerisinde anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belirlenmesi ultrason muayenesi ile belli olmaktadır. Bebeğin cinsiyeti aslında gebeliğin meydana geldiği ilk andan itibaren genetik olarak bellidir. Ancak cinsiyetin dışarıdan göz ile ya da ultrason ile bakılarak belirlenebilmesi için anne karnındaki bebeğin belirli bir büyüme ve gelişim göstermesi gerekmektedir. Bebeğin cinsiyet en erken 13. haftada yani gebeliğin 4. ayında belli olabilmektedir.  Genellikle de 14. hafta ile 15. haftalar arasında bebeğin cinsiyeti ultrason muayenesi ile  netlik kazanmaktadır. 20. hafta sonunda ise bebeğin cinsiyeti tam olarak değerlendirilebilir.

Bebeğin cinsiyetinin karıştırılması durumu

Bazı durumlarda anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde yanılma durumları yaşanabilir. Örneğin kız olan bir bebeğin 20. haftasındaki ultrason muayenesinde erkek olduğu kanısına varılabilir. Bunun nedeni penisin görülememesine bağlı olarak bebeğe kız teşhisinin konmasıdır.  Penisin kesin olarak görülmesi cinsiyette yanılma payını azaltmaktadır. Ancak penisin görülememesi bazen cinsiyetin tam olarak belirlenmesinde veya cinsiyetin yanlış tanımlanmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde bazı durumlarda da kordon bağının bacak arasına sıkışması veya kordon bağının bacak arasında görülmesi de kız bebeklere erkek bebek görüntüsü verebilmektedir. Bu durumda da cinsiyet karışıklıkları olabilmektedir. 20. haftadaki ultrason muayenesi ile bebeğin cinsiyet kesin olarak belirlenmiş olacaktır.

Ultrason dışında bebeğin cinsiyetini belirleme yöntemleri

Ultrasonografi haricinde hamilelikte bebeğin cinsiyetinin de belirlenmesi mümkündür. Ancak bu yöntemler kesin olarak doğru sonuçlar vermemektedir. Bu yüzden anne adayının bu yöntemlerin yanında gebeliğin 14. haftasından itibaren karnındaki bebeğinin cinsiyetini kesin olarak öğrenebilmesi için ultrason muayenesine girmesi gerekmektedir.  Ev tipi cinsiyet belirleme testi ile yapılan cinsiyet belirleme testleri de yüzde 80 oranında doğru sonuçlar vermektedir. Ev tipi gebelik testi kadının sabahki ilk idrarının alınmasıyla yapılmaktadır. Ancak bazı ülkelerde çeşitli sebeplerden ötürü gebelik testlerinin satışı yasaklanmıştır. Bunda bebeğin cinsiyetine bağlı yapılan kürtajların etkisi olmaktadır. Ev tipi gebelik tesinin anne adayı ve bebek için hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Amnosentez yani anne karnından alınan aöniyon suyu ya da koryon villus, kordosentez gibi tekniklerin uygulanmasıyla yapılan kromozomal incelemeler ile de bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Bu incelemeler sonucunda XX değerleri bebeğin cinsiyetinin kız, XY değerleri de erkek cinsiyetini göstermektedir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1