Centrum Tüp Bebek Merkezi

Embriyo Detoksu Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Embriyo Detoksu Nedir?
Embriyo Detoksu Nedir?

Başlıklar

Başarılı IVF yani tüp bebek tedavisi, birçok faktöre bağlıdır. Yumurta ve embriyo kalitesi, embriyonun uterusa (rahme) yerleştirilmesi ve implantasyonu çevreleyen çevre, canlı ve sağlıklı bebeğin oluşmasını sağlayan bir gebelik yaratmanın nihai hedefi için gereklidir. Bu aşamada da embriyo detoksu gibi başarı oranını arttırabilecek uygulamalar gerçekleştirilir.

Sperm ve yumurta bir araya gelip yumurta döllendiğinde embriyo meydana gelir. Embriyo, bebeği oluşturan ilk yapıdır. Meydana gelen embriyonun kalitesi de hamileliğin nasıl devam edeceğini ve sonrasında doğacak olan bebeğin sağlık durumunu ortaya koyan en önemli faktördür. Bu bağlamda embriyo ne kadar kaliteli ise bebekte o kadar sağlıklı olacaktır. Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşması da embriyonun kalitesine bağlıdır.

Embriyo detoksu nasıl yapılır?

Embriyo transferinden önce, embriyo detoksu sırasında embriyolar; İşttransfere beş gün kala,  5 gün içinde embriyo, olgunlaştırıcı özelliği olan sıvılar içinde bekletiliyor. Bu özel sıvı içinde embriyolar olgunlaşır. Ardından ise anne adayının rahmine yerleştirilecek ve bu olgunlaşma süreci hamilelik döneminde düşük riskini azaltacaktır. Bu sebeple de iki aşamadan bahsetmek mümkündür.

Embriyo detoksunu sağlamak için embriyonun bekletildiği sıvı, anne adayının yumurtalıklarından alınmış ve bu sıvılardan çoğaltılmış olan bir sıvıdır. Bu açıdan yumurtanın doğal gelişimi için de uygun bir koşul sağlanmıştır.

Bu uygulamanın ardından içinde büyüme hormonları mevcut olan özel bir kültür sıvısı hazırlanıyor ve embriyolar 5 gün boyunca bu kültür sıvısının içinde beklemektedir. İşte bu kültür sıvısının içinde de anne adayının kendi orijinal hücreleri yer almaktadır.

Embriyo detoksu işleminde embriyolar 5 gün boyunca düzenli ve sürekli olarak takip altında tutulmaktadır. Bu aşamanın 5. Gününde ise olgunlaşöa ve kalite bakımından embriyoların e yüksek seviyede olması beklenir. Bu aşamdan sonra da rahme transfer gerçekleştirilir. Embriyo detoksu uygulamasının yapıldığı tüm hastalarda, embriyo detoksunun uygulanmadığı vakalara göre 5. güne ulaşabilen embriyo sayısının çok daha fazla olduğu ortaya koyulmuştur.

Embriyo detoksu kimlere yapılır?

Doğal yolla hamilelik elde edemeyen ve tüp bebek tedavisi gören her anne ve baba adayına embriyo detoksu uygulanabilir.  Fakat genel olarak çevresel faktörler sebebiyle yumurtaları kalite bakımından düşük olan ve yeterince olgunlaşmayan ve dolayısıyla da embriyosu yeterince olgunlaşmayan kişilere embriyo detoksu yapılması tercih edilmektedir. Bu aşamada yaygın olarak; Polikistik Over Sendromu, çikolata kisti olan, embriyonun rahim içi zarına gömülmesi sorunu yaşayan, yumurtalık rezervi düşük olan, tüp bebek denemesi yapmış, fakat başarısız olmuş olanlar, erken dönemde düşük, gebelik kaybı yaşayanlar ve 35 yaşını geçmiş olanlara embriyo detoksu yapılmaktadır. Embriyo detoksu yöntemi ile olgunlaşmamış, dayanıksız embriyo ve yumurta problemi ortadan kalkar.

Embriyo detoksu başarı oranını arttırır mı?

Embriyo detoksu nispeten yeni bir yöntemdir. Bu sebeple de henüz geniş araştırmalar mevcut değildir. Ancak şimdiye kadar yapılan embriyo detoksu uygulamalarının tamamı da olumlu sonuçlarla araştırmalardan dönmüştür. Embriyoların özel sıvılarda olgunlaştırılması sayesinde daha kaliteli olduğı tespit edilmiştir. Bu sayede de düşükler, erken doğumlar azalmıştır. Bu durumda da gebelik şansı tüp bebek tedavisinde yaklaşık % 45 oranında arttı. Zira embriyo detoksu olgunlaşmamış yumurtanın olgunlaştırılması ve hücre tedavisinin gerçekleştirilmesi uygulaması olarak tanımlanır. Bu açıdan ise embriyo detoksunun düşük riskini azaltıyor olmasının çok büyük bir avantaj olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1