Centrum Tüp Bebek Merkezi

Yaşı İlerlemiş Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Yaşı İlerlemiş Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi
Yaşı İlerlemiş Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi

Başlıklar

Günümüzde evlilik yaşının ilerlemesi, kadınların eğitim ve kariyer planlamaları gibi faktörlerle çocuk sahibi olma yaşı artık oldukça ilerlemiştir. Etkin doğum kontrol yöntemleri, çiftlerin parasal açıdan rahatladıktan sonra çocuk yapma arzusu ve yaşam şartları, çocuk sahibi olmayı geciktirmektedir. Bu sebeple de ileri yaşlarda tüp bebek tedavisi için başvuran hasta sayısı çoğalmıştır.

Yaşın ilerlemesi, yaşı ilerlemiş hastalarda tüp bebek tedavisi için ihtiyaç uyandırır. Ancak bilinmesi gereken, kadının en doğurgan çağlarının 20-35 arası olduğu ve ilerleyen yaşlarda tüp bebek ile dahi gebelik şansının düştüğüdür. Bu sebeple de çocuk sahibi olmayı geciktirmemek oldukça önemlidir.

Yaş ilerledikçe, kadının yumurtalıklarındaki yumurta sayısı azalır. Bu sebeple de çocuk sahibi olma şansı düşer. Bununla beraber hormonal düzen de değişmeye başlar. Yaşı ilerlemiş hastalarda tüp bebek tedavisi bu aşamada geciktirilmemelidir. Başarı oranları şu şekilde özetlenmektedir: 30 yaş altında herhangi bir ayda gebe kalabilme şansı yüzde 20’dir (tüp bebek tedavisi olmadan, doğal yollardan), 40 yaş üzerinde bu şans yalnızca yüzde 5 olarak öngörülmektedir. Bununla beraber yaş ilerledikçe yumurta kalitesi azalmaya başlar, bu da sperm tarafından döllenme kabiliyetlerinin azalmasına yol açar.

Yaşı ilerlemiş hastalarda gebelik

İleri yaştaki kadınlarda gebelik şansı az olsa da doğurganlık devam ettiği sürece mevcuttur. Bu sebeple de gebelik ve sağlıklı bebek söz konusudur. Ancak unutulmaması gereken, ileri yaş anne adaylarında gebelik ve bebek üzerinde risklerin artmasına yol açabilir. Kırk yaş ve üzeri kadınlarda, gebelik sağlansa bile düşük riski artar. Bunun dışında yumurta hücrelerinde zaman içinde oluşan problemler ve yumurta hücrelerinde artan kromozomal problemlerve daha ileri yaşlarda menopoz ile ilgilidir. Bunun dışında ortaya çıkabilecek riskler arasında: şeker hastalığı (diyabet) ve hipertansiyon oldukça önemli bir yer taşır.

İleri yaşta tüp bebek tedavisi yapılır mı?

Yaşın ilerlemesi, sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bununla beraber tüp bebek tedavisinin yaş sınırlaması yoktur. Yani sağlıklı bir rahim, yumurtalıklar ve hormon düzeyleri mevcut ise, tüp bebek tedavisine başlanabilir. Ancak anne adayının bilmesi gereken, 35 yaş ve üzeri hastalarda tüp bebek tedavisinde başarı elde etme şansı daha azdır. Bu sebeple de şöyle ifade edilebilir: Hormon testleri ve ultrasonografide yumurtalık haznesinde ve işlevinde sorun olmayan hastalar için 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Fakat bu aşamada gebelik sağlansa dahi düşük riski olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca yaş ilerlemesi sonucunda kromozomlar bakımından da embryonun incelenmesi gerekir. Bu sebeple de genetik tanı yöntemlerine başvurmak önemlidir. Bu sayede gebelik şansı artacak ve sağlıklı bebek dünyaya getirme olasılığı yükselecektir.

İleri yaş gebeliklerde dikkat edilmesi gerekenler ise:

  • Rutin kontroller dışında, adet döneminde yapılan FSH, LH ve östradiol ölçümleri yumurtalıklar hakkında doğru bilgileri verecektir. Bu testlerin sonucuna göre kadının tüp bebek tedavisinde başarı şansı tahmin edilebilir.
  • Daha önce tespit edilmeyen yüksek tansiyon ya da şeker gibi hastalıklarda mutlaka testler yapılmalıdır.
  • Yüksek tansiyon ya da şeker hastalığı gibi sorunlar söz konusu ise gebelikten önce kontrol altına alınması oldukça önemlidir.
  • Genetik hastalık riski, kadının yaşı ilerledikçe artar. Bu sebeple de gebelikten önce preimplatasyon genetik tanı testlerinin yapılması oldukça önemlidir.
  • Anne adayında kilo fazlalığı varsaa, gebe kalınmadan önce verilmesi oldukça önemlidir. Şişman hastaların bebeklerinde sağlık sorunları çıkma riski oldukça fazladır.
  • Gebeliğe karar verildikten sonra, doktor önerisi ile folik asit alımına başlanmalı ve gerekli vitamin takviyeleri yapılmalıdır.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1