Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde En İyi Sperm Seçme Yöntemleri

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Tedavisinde En İyi Sperm Seçme Yöntemleri
Tüp Bebek Tedavisinde En İyi Sperm Seçme Yöntemleri

Başlıklar

Sperm genellikle yumurta alım sabahı verilir. Zaman zaman sperm toplanır ve yumurtanın alınmasından sonra dondurulur. Erkek partnerden normal boşalma veya mikroepididimal sperm aspirasyonu (MESA) veya testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) gibi gelişmiş sperm alma prosedürleri yoluyla sperm elde edebiliriz.

Eşinizin normal bir sperm örneği varsa, laboratuar, yumurta alımı işleminden sonraki beş saat içinde yumurta örneklerini ekleyecektir. Sperm kalitesi anormal ise, embriyolog, gübrelemenin gerçekleşmesini sağlamak için intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) adlı bir prosedürü kullanmayı seçebilir.

Tüp bebek tedavisinde en iyi spermi seçme

Laboratuar spermi aldıktan sonra androlog, ölü spermleri ve hücre pisliğini temizleyen, aynı zamanda canlı spermleri koruyan özel bir solüsyonla numuneyi durulayacaktır. Androlog daha sonra bir ml sperm solüsyonu alır ve konsantrasyonu mL başına 30.000 hareketli sperm elde etmek için sperm hücrelerini özel bir ortamda santrifüj ederek ekstra sıvı çıkarır. Bu konsantre sperm solüsyonu daha sonra yumurtaları içeren her kültür ortamı damlasına çok az miktarda sperm ekleyerek yumurtaları tohumlamak için kullanılır.

Kaliteli sperm nasıl seçilir?

Yıllar önce, Intracytoplasmic Sperm Enjeksiyonu (ICSI) olarak adlandırılan bir yöntem kısırlık tedavisinde kilometre taşı haline geldi. Bu tekniğin yardımı ile, tek bir sperm döllenmeyi sağlamak için doğrudan bir oosit siparişinin sitoplazmasına enjekte edilebilir. ICSI prosedürünün geliştirilmesine “İntrasitoplazmik Morfolojik Olarak Seçilen Sperm Enjeksiyonu” (IMSI prosedürü) adı verilir. Konvansiyonel ICSI için, spermatozoa 200-400 kat büyütmede seçilir. Spermatozoa yüksek büyütme (6000 – 12.500 kat) seçildiğinden, IMSI prosedürü çok daha iyi bir değerlendirmeye izin verir.

Yeni IMSI tekniğinden dolayı, “normal” sperm testlerinde bile kalitede ICSI tarafından tanımlanamayan ve değerlendirilemeyen farklılıklar olduğu gösterilmiştir. Ortalama olarak, tüm spermlerin% 50’si düşük kaliteli gösterir. Sperm testi ne kadar fakirse, kalitenin spermatozoa kalitesi de o kadar düşük olur. IMSI prosedürünün yardımıyla, spermatozoa için yeni bir sınıflandırma şeması oluşturmayı başarılır. (sperm kalitesi 1 – 4).

Döllenme için grade 1 – 2 sperm kullanımı (grade 3-4 sperm ile karşılaştırıldığında) 5. günde embriyo sayısının blastosist evresine ulaşmasına neden olmuştur.

Embriyoloji prosedürlerinde ve in vitro döllenme (IVF) tedavilerindeki gelişmelere rağmen, IVF sonrası implantasyon ve gebelik oranları nispeten düşük kalmaktadır. Başarılı bir implantasyon, reseptör endometriyum ve genetik ve morfolojik açıdan sağlıklı bir embriyo ile anatomik olarak bozulmamış bir uterus gerektirir. Nispeten yüksek oranda embriyo anöploidisi implantasyon ve gebelik oranlarını sınırlar. Bir kadın yaşlandıkça embriyo anöploidi riski artar. Çoğu genetik anormallik maternal kökenlidir, ancak sperm embriyonun genetik içeriğine de katkıda bulunur ve bu nedenle bazı sorunlar baba kökenlidir. Sperm sayısının ne kadar düşük olursa, anormal sperm üretiminin genetik bir etyolojisi riski o kadar yüksektir. Bununla birlikte, sperm parametreleri normal olduğunda kromozom anormallikleri de tespit edilebilir.

Antrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) ile oluşturulan embriyoların çoğunda anöploidite oranı yüksektir. Bu nedenle, ICSI döllenmesi için sperm seçebilmek önemlidir. Olgun, tam gelişmiş spermlerin biyokimyasal özellikleri, olgunlaşmamış, genetik olarak sağlıksız sperminkinden farklıdır. Olgun sperm hiyalüronik bağlanma bölgelerini gösterir ve bu yeteneğin, ICSI için sperm seçimi sırasında potansiyel olarak yararlı bir araç olduğu gösterilmiştir. Dahası, hiyalüronaya bağlanan spermlerin anöploid olma eğilimi daha düşüktür ve DNA parçalanma oranları daha düşüktür.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1