Centrum Tüp Bebek Merkezi

Sperm Analizi

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Sperm Analizi
Sperm Analizi

Başlıklar

Sperm analizi infertilitede uzman ve en son teknoloji ile donatılmış bir laboratuvarda çalışılması sonuç açısından önemlidir.

Erkek aday sperm örneğini mastürbasyon yoluyla verir ve spermlerini steril bir kapta ilgili ekibe iletir. Daha sonra en doğru sonuçları elde etmek için semen bir saat içinde analiz edilmelidir.

Semen analizi, erkeğin ürettiği semenin kalitesini, miktarını, sayısını ve diğer parametrelerini ölçer. Bebek sahibi olma problemi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için yapılan ilk testtir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin (infertil)% 40’ından fazlası, sperm problemlerinden kaynaklanmaktadır.

Sperm sayısı, yeterli sperm olup olmadığını kontrol eder. Sperm analizinde hastanın ürettiği spermlerin sayısı, hareketliliği (Motilite) ve şekilsel özellikleri (morfoloji) değerlendirilmektedir. Bunun sonuçlarına göre çifte uygulanacak tedaviye kadın doğum uzmanı karar verir. (Aşılama, tüp bebek vs.)

Bazı erkeklerin hiç spermleri yoktur , bu duruma Azospermi denir. Bu gibi durumlarda farklı tedavi yaklaşımları planlanabilir.

Sperm ölçümünde nelere bakılır?

Toplam hacim:

2 -5 mililitre normal bir hacimdir. Çok düşük bir hacim seminal veziküllerin yeterli sıvı üretmediğini veya bu kanalların tıkanabileceğini gösterir. Ayrıca, prostat bezi ile ilgili bir problemi de gösterebilir.

Sperm sayısı:

Litre başına düşen sperm sayısının normal aralığı 20 milyon ila 300 milyon arasındadır. 10 milyonun altındaki sayılar düşük olarak kabul edilir.

Hareketlilik (motilite) ve Hız:

Spermlerin sayısı kadar hareketliliği de önemlidir.

  • Toplam sperm yüzdesine göre hareketli spermlerin yüzdesi (% 0-100 arasında, en az % 50 hareketli olmalıdır)
  • Sperm hareketinin kalitesi (0-4 puan arası değerlendirilir, 2 veya daha fazlası normal kabul edilir)

Morfoloji:

WHO’ya (dünya sağlık organizasyonu) göre hücrelerin en az% 30’u normal şekle sahip olmalıdır.

Kruger morfoloji testi (Sıkı kriterler)

Sperm kafasının şeklini ve boyutunu inceler. Normal şekilli spermlerin% 4’ünden daha az olan erkekler önemli infertilite problemlerine sahip olabilirler.

Daha fazla bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1