Mikro TESE

TESE (Testiküler Sperm Ekstraksiyonu)
Menisinde hiç sperm bulunamayan erkelerde genellikle sebep sperm kanallarının tıkanıklığı ya da sperm kanalı olmayışıdır.

Menide sperm hücresi olmamasının farklı sebepleri olabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Sperm kanallarında tıkanıklık olması
  • İnmemiş testis
  • Hormonal nedenler
  • Doğuştan sperm kanallarının olmaması
  • Genetik nedenler
  • İlaç kullanımı
  • Çeşitli enfeksiyonlar
  • Radyasyona maruz kalmak
    Bu durumlar dışında bazen menide sperm olmayışı hiç bir sebeple açıklanmayabilir.

Böyle vakalarda cerrahi operasyon olan MESA, iğne ile sperm alımı TESA veya PESA, testiste bozukluk varsa da testisten biyopsi ile sperm alınması yöntemi olan TESE yöntemi kullanılır. Bu yöntemlerin her hangi biri ile elde edilen spermlerle rahatlıkla döllenme gerçekleştirilebilmektedir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen bu işlemler erkeğin ne genel sağlığına ne de cinsel işlevlerine zarar vermemektedir. Ancak günümüzde vakalarında uygulanan teknikler içinde en modern ve sorunsuz olan yöntemin Mikro Tese olduğunun altını çizmekte fayda vardır.

Mikro TESE Ameliyatı
Mikro TESE  uygulaması uzun bir geçmişe sahip olan biyopsi yöntemlerinin neredeyse en başarılı olanıdır. Özel olarak tasarlanmış bir mikroskop düzeneği ile sperm üretim merkezleri çok net olarak tespit edilebilmekte ve farklı biyopsi uygulamalarıyla sperm elde edilemeyen erkeklerde sperm bulma oranı çok yüksektir.Bununla birlikte mikro tese yönteminde diğerlerine göre çok daha az doku alındığından ve testisleri besleyen damarlar çok daha az zarar gördüğünden hasta çok daha kısa sürede iyileşmektedir. Sperm kanalları tıkalı olduğu için menisinde sperm bulunamayan erkeklerde, sperm dışarı çıkamadığı, testislere inemediği için sperm bulunamaz. İşte bu tür vakalarda çok ince bir iğne ile sperm kanallarına veya testis dokusuna girilir, buralardan parçalar alınır. Alınan bu parçalarda sperm bulunabilme ihtimali de çok çok yüksektir. Azosperminin sebebi olan sperm kanallarının tıkalı olmayıp sperm üretiminin çok az olması ya da hiç olmaması durumunda Mikro TESE yöntemi en mantıklı seçim olacaktır. Zira sperm üretiminin hiç olmadığı veya çok az olduğu durumlarda testislerin her yerinden doku ya da parça alınması gibi bir yöntem çok da sağlıklı olmaz. Testis dokusu içinde binlerce mini tüpçük vardır ve bunların içinde sperm üretimi farklı seviyelerdedir. Yani işlemin uygulanacağı gün bazı tüpçüklerde sperm üretiliyorken bazılarında üretilmez. Cerrahi uygulamalarla sperm bulunmaya çalışıldığında çok sayıda parça zarar görecektir. Ancak Mikro TESE yönteminde ameliyat mikroskobu kullanılarak öncelikle sperm bulunan alanlar tespit edilir ve ardından spermler alınır. Mikro tese uygulamasında yumurtalıklar genel anestezi altında incelenir, sperm üreten alanlar belirlenir ve bulunan sperm hücreleri dokudan ayıklanır.

Mikro TESE Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Mikro TESE operasyonundan çıkan hastalar, narkozun etkisi geçinceye kadar (2-3 saat) gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilebilirler.
Hastanın Mikro TESE ameliyatı sonrası evine giderken araç kullanmaması önerilir.
Ameliyat sonrası hastanın yatması gerekmez ancak 10 gün kadar ağır fiziksel aktivite yapılmaması ve cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.
Ameliyattan 48 saat sonra pansuman yaptırılmalıdır.
Operasyon sonrası hastaların 10-15 gün sıkı iç çamaşırı veya suspansuar kullanmaları önerilir.
Dikişler kendiliğinden yaklaşık bir haftada eriyeceğinden dikiş almaya gerek yoktur.

Mikro Tese Ameliyatı Sperm Bulunamazsa Ne Yapılır?
Mikro TESE ile sperm bulunamazsa ne yapabilirim sorusu genellikle klinikler ve doktorlar arasında farklı uygulamalar göstermektedir. Sperm bulunamayan hastaların işlem sonrası alınan patoloji sonuçlarına göre gerekirse bir süre destek tedavi verildikten sonra uygun süreçte tekrar mikroTESE işlemi yapılması uygundur. Başarı şansının çok düşük olduğu, testis dokusunun tekrar işleme uygun olmadığı durumlarda, hastalar ile konuşularak tekrarlayan işlemlerden kaçınılması önemlidir.

Kaç Kez Mikro TESE Yapılır?
“Kaç defa mikro TESE ameliyatı yapılabilir?” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Öncelikle hastanın klinik bulguları ve geçirmiş olduğu TESE işlemlerinin sonuçları değerlendirilmelidir. Bu değerlendirme sonrasında TESE işlemini tekrarlamaya gerek olup olmadığına karar verilir. Mikro TESE ameliyatı gerek görüldüğü takdirde birden fazla kez yapılabilmektedir.

Azospermi ve Mikro TESE İlişkisi
Hastalara azospermi öncesi yapılacak sperm sayımı mutlaka santrifüj sonrası ayrıntılı incelemeyi içermelidir. Tekrarlayan spermiyogram incelemelerinde azospermik hastalarda az da olsa sperm gözlenmesi bütün tedavi sürecini etkileyecektir. Kriptozospermi dediğimiz bu durum, yani azospermik hastaların menilerinde aralıklı dönemlerde az sayıda sperm hücresi görülmesi, çok sık karşılaşılan durumlar olmamakla birlikte günlük uygulamalarda karşılaşmaktayız ve bu spermler ile gebelikler ve doğumlar görmekteyiz. Mikro TESE sonrası elde edilen sperm hücreleri ICSI işlemleriyle kullanılarak gebelik elde edilmeye çalışılır. ICSI TESE azospermik hastalarda gebelik elde etmenin en önemli anahtar noktalarından biridir.

Mikro TESE  FİYATLARI ?
Tedavi hakkında detaylı bilgi ve fiyatları için Ankara’da bulunan kliniğimiz ile irtibata geçebilirsiniz.

Bizi Hemen Arayabilirsiniz +90 533 205 92 23

1