Centrum Tüp Bebek Merkezi

Laparoskopi Yöntemi

Anasayfa » Hizmetler » Laparoskopi Yöntemi
Laparoskopi Yöntemi

Laparoskopi Nedir?

Karın içerisinde oluşan farklı sağlık sorunlarının teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi için kullanılan laparoskopi yöntemi bir çeşit yarı cerrahi yöntemdir. Karın iç bölgesinin optik bir cihaz ile gözlenmesi işlemi laparoskopi olarak adlandırılır. Göbek kesiminde küçük bir kesi açılarak karın içine bir cihaz yerleştirilir ve bu sayede bölge içinde aydınlatma sağlanır. Ardından yumurta, tüp ve rahim kısımları incelenerek, hastalık ve problemler direkt şekilde izlenebilir. Hatta karın alt bölgesinden içeriye alınan yardımcı aletler sayesinde tedavi işlemi uygulanabilir.

Tam bir cerrahi operasyon olmasa da yarı cerrahi operasyon olarak uygulanan ve halk arasında kansız bıçaksız ameliyat olarak bilinen laparoskopi yöntemi, iç organlar ile ilgili tanı ve tedavi imkanı sağlar. Genel olarak kamera ile içeri bakma ve tedavi uygulama yöntemi için histeroskopi gibi yöntemlerle benzer bir şekilde endoskopi terimi kullanılmaktadır.

Laparoskopi İşleminin Uygulanması

Bu işlem uygulanacağı zaman birden fazla ve küçük çaplarda olan birkaç küçük kesi kullanılır. Her biri yaklaşık 1 santimetre çapında olan bu kesi noktalarından içeriye tüp şeklinde aletler yerleştirilir. Bu aletler trokar adını almaktadır.

İşlem gerçekleştirilirken sabit bir şekilde kullanılan bu boru mekanizmaları içerisinden farklı aletler ve laparoskop adı verilen kamera cihazları geçirilir. Karın içerisinde gözlem gerçekleştirebilmek için ilk aşamada karbondioksit gazı vasıtasıyla karın şişirilir. Karın boşluğundan alınan görüntüler yüksek çözünürlüklü bir video monitöründe izlenir. Operasyon sırasında cerrah, monitörden izleme vasıtasıyla net görüntüleri alır ve gerekirse cerrahi işlemleri yine bu sistem ile sürdürerek gerçekleştirir.

Jinekoloji alanında başlangıçta tanı amaçlı ve tüp ligasyonu uygulamaları ile başlayan laparoskopi süreci günümüzde hem tanı hem de tedavi amaçlı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Jinekolojik perspektifde başlıca kullanım alanları:

 • Kısırlık yönetiminde tanı ve tedavi
 • Endometriozis-çikolata kistleri cerrahisi
 • Kronik pelvik ağrı yönetimi
 • Akut karın nedeni olabilen jinekolojik acillere müdahele
 • Adneksiyel kitlelerin-yumurtalık ve tüpler ile ilgili kitlelerin yönetimi
 • Onkolojik işlemler-kanser cerrahisi amaçlı girişimler
 • Ürojinekolojik girişimler olarak sıralanabilir.

Bazı durumlarda elle işlem yapabilecek büyüklükte özel bir kesi noktası açılması gerekir. Bu durumda işlem el yardımı ile gerçekleştirilir. Ancak bu şekilde bir işlem uygulandığında dahi vücutta oluşan açık bölge normal bir ameliyata göre çok daha küçüktür.

İnfertil hasta yaklaşımında laparoskopi

Video yardımlı kapalı cerrahi tekniklerin gelişmeye başladığı 1960’lı yıllardan itibaren yıllar içerisinde geliştirilerek günümüzde en çok kullanılan tekniklerden biri haline gelmiş olan laparoskopi tekniği, üreme cerrahisi dışında ektopik gebelik, pelvik inflamatuar hastalık, sterilizasyon amaçlı veya onkolojik prosedürler içinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Minimal invaziv cerrahi kavramının benimsendiği günümüzde, açık cerahi yöntemlere kıyasla birçok avantajı bulunan laparoskopik cerrahi yöntemi, gerek jinekoloji alanında gerekse diğer cerrahi branşlarda hem tanı hem de tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Günümüzde infertil hastaya yaklaşımda laparoskopi temel olarak:

 • Tanı amaçlı
 • Fertiliteyi yani doğurganlığı artırmak amaçlı kullanılmaktadır.

Laparoskopi yani kapalı cerrahi teknik kullanılarak:

 • Yumurtalık kistleri
 • Çikolata kistleri
 • Tüp hastalıkları ve tıkanıklıkları
 • Pelvik adezyonlar denilen karın boşluğu yapışıklıkları
 • Endometriozis odakları
 • Rahimi ilgilendiren urlar-myomlar

Tanınabilir ve tedavileri için gerekli uygulamalar yapılabilir. Kapalı cerrahilerin açık olanlarına avantajı; kısa yatış süresi, çabuk iyileşme, daha az kan kaybı, daha az ağrı, daha estetik sonuçlar ve de en önemlisi daha az yapışıklık ile sonuçlanmasıdır.

Laparoskopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Eğer işlem sadece tanı amaçlı olarak yapılırsa, yaklaşık yarım saat gibi bir süre içerisinde tamamlanabilir. Hastanın hazırlanması, uyutulması, uyandırılması yaklaşık 35 dakika gibi bir süre alır. Ancak hastalarda tedavi uygulaması gibi bir noktada bu yöntem kullanılacak ise örneğin bir miyom çıkarılması operasyonu için tercih edildiğinde 45 dakika sürebilir.

WhatsApp
1