Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelikte Ağız Tadı Neden Değişir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gebelikte Ağız Tadı Neden Değişir?
Gebelikte Ağız Tadı Neden Değişir?

Hamilelik sırasında bir dizi hormon akışı bir takım değişikliklerden sorumludur. Bu, özellikle ilk üç aylık dönem boyunca istenmeyen semptomları da beraberinde getirebilir. Bulantı ve yorgunluk en yaygın gebelik belirtileri arasında yer alırken, bazı kadınlar da tadında değişiklikler yaşarlar. Bu, en yaygın olarak “metalik” bir tat olarak tanımlanır.

Duyu değişiklikleri ve gebelik

Hamileyken, östrojen ve progesteron seviyeleri vücudunuzun büyüyen bebeğini korumasına yardımcı olmak için artar. Hormonlar mutlaka gerekliyken, vücuttaki semptomatik değişikliklere de katkıda bulunurlar. Vücudunuz hamileliğe uyum sağladığı için bu, özellikle ilk üç aylık dönemde geçerlidir. Bazı kadınlar için hamilelik, iştah ve yemek tercihlerinde değişiklikler meydana getirir. Daha önce sahip olmadığınız çikolata, turşu veya cips için güçlü bir özlem duyabilirsiniz. Ya da belki de sevdiğiniz gıdalardan bazıları gebelik sırasında korkunç tadı verir.  Gebelikten duyusal değişiklikler ağızda olağan dışı lezzetler bırakabilir. Bunların en yaygın metalik tattır.

Gebelik döneminde ağızdaki metalik tadın sebebi nedir?

Mide bulantısı,  ilk üç aylık dönem boyunca ortak bir endişe kaynağıdır. Bu süre zarfında koku ve lezzet de dahil olmak üzere başka duyusal değişiklikler yaşayabilirsiniz. Hormonal değişikliklerin bazı gebelerde talusemi denilen bir duruma neden olduğu düşünülmektedir. Hamilelikte en çok metalik tat bildirilmektedir. Diszizyondaki gebelik dışında birçok tıbbi açıklama vardır. Bunlar arasında şunlar olabilir:

 • Vitamin veya takviyeleri almak
 • Soğuk algınlığı veya enfeksiyon
 • diyabet
 • dişeti iltihabı
 • Böbrek veya karaciğer hastalığı
 • Kanser veya kanser tedavileri

Yukarıdaki tıbbi sorunlarınızdan herhangi birine sahip değilseniz, disziyüzyon olasılıkla iyi huylu kabul edilir. Metal tadı dışında bir sürü başka belirtinin olması durumunda bu muhtemel bir durumdur. Dysgeusia’nın kendisi, gıda istek ve savurganlıklarındaki değişiklikleri doğrudan etkilemez. Ancak bazı gıdaların acı tadını çıkarabilir. Yapay tatlandırıcılarla yapılmış yiyecekler gibi, aftertestlerden ayrılan gıdalar da durumdur. Mineralli su da ağızda metal tadı artırabilir.

Gebelikte ağızdaki metal tattan kurtulmak:

Medikal olarak konuşursak, hamilelikte yaşadığınız metalik tadı yok edebilecek hiçbir tedavi yoktur. Bununla birlikte, disziyon etkilerini en aza indirgemek için uygulayabileceğiniz adımlar vardır:

 • Herhangi bir metal tadnı önlemek için tuzlu krakerlerden atıştırma
 • Nane tüketimi veya şekersiz sakız çiğnemek
 • Baharatlı ve koku yapabilecek gıdalardan kaçınmak
 • Bol bol su içmek
 • Yeni yiyeceklerden kaçınmak için bir noktaya gelin (bunlar bazen disguesia’yı kötüleştirebilir)
 • Ağız hijyeni, kötü kokuları bayta tutmak (ve sakız ve dişlerinizi sağlıklı tutmak) açısından da uzun bir yol olabilir. Diş fırçalama ve diş ipi vermeye ilaveten, kalıcı metal zevklerinden kurtulmanıza yardımcı olmak için hafifçe dilinizi fırçalayabilirsiniz. Hafif bir gargara da yardımcı olabilir.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1