Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik 22. Hafta

Centrum » Gebelik Rehberi » Gebelik 22. Hafta

Miniğiniz mavi gözlü doğabilir ama hemen heyecanlanmayın, kalıcı göz rengi birkaç hafta, hatta ay sonra belli olur. Duruşunuza dikkat edin; mümkün olduğunca dik oturun ve ayakta durun, hamilelik pilatesini denemek iyi bir fikirdir. Karbonhidratlar enerjiyi vücuda daha yavaş salarlar, bu nedenle hamilelikte şeker isteğini azaltmaya yardımcı olurlar. Hamilelikte kilo alımı kadından kadına değişir ancak annenin kilo alımının büyük kısmı 20. haftadan itibaren gerçekleşir.

Hamileliğin 22. haftasında ne olur?

Bebeğiniz artık 22 haftalık hamileliğin en tatlı dolmalık biberi boyutundadır. Peki bebeğin göz rengi ne zaman değişir? Muhtemelen irislerin pigmentasyon geliştirmeye başladığı şu sıralardadır. Birçok yeni doğan bebek gibi küçük çocuğunuz da mavi gözlü doğabilir ancak henüz fazla heyecanlanmayın, kalıcı göz rengi birkaç hafta, hatta ay sonrasına kadar belli olmaz. Gelişmekte olan sadece göz rengi değil, aynı zamanda bebeğin görüşü de gün geçtikçe güçleniyor.

Bebek göz kapaklarını şimdilik iyi ve tamamen kapalı tutuyor ancak yine de dış dünyadan gelen parlak ışıklara karşı duyarlı olacak. Kendinizi parlak bir alanda bulursanız, bebeğinizin parlak ışıktan kaçınmak için tepki verdiğini görebilirsiniz.

Karnınızda yüzen onca haftadan sonra bebeğinizin cildi oldukça buruşuk görünüyor, ancak eskisinden çok daha az şeffaf. Bebeğinizin diş etleri zaten diş tomurcuklarını geliştiriyor ve doğumdan aylar sonra ilk dişlerin çıkması için hazır, ancak henüz diş çıkarma konusunda endişelenmeyin!

Hamileliğin 22. haftasında vücudunuzda neler olur?

Bebeğiniz ağırlaştıkça ve 22. haftada bebeğinizin karnı güzelleşip büyüdükçe, sırtınız gerginliği hissetmeye başlayacaktır. Bu nedenle duruşunuza dikkat etmeniz önemlidir; mümkün olduğunca dik oturun ve ayakta durun. Bir kitabı kafanızda dengelemeye çalışın, bu eski bir numara ama işe yarıyor! Yürürken veya ayakta dururken pelvisinizin öne doğru eğilmesine izin vermemeye çalışın. Uzun süre oturuyorsanız dik duruşunuzu desteklemek için sırtınızın arkasına küçük bir yastık koyun. Sırtınız size daha sonra teşekkür edecek, bize güvenin.

Hamile Pilatesini denemek iyi bir fikirdir. Bu düşük etkili egzersiz, duruş hizalamasına odaklanır ve sırt, omuz ve kalça ağrılarınızı en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Hamileliğin 22. haftasında ne yenir?

Hamileliğin artıları ve eksileri vardır ve karbonhidratlar kesinlikle artılardan biridir. Ekmek, patates, makarna, pirinç ve kinoa gibi nişastalı gıdalardaki karbonhidratların hepsi harika enerji, vitamin ve lif kaynaklarıdır.

Enerjiyi vücuda daha yavaş salan karbonhidratlar (tam tahıllı ekmekler ve tahıllar gibi) hamilelik sırasında şeker isteğini kontrol etmek için mükemmeldir ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda mükemmel bir enerji kaynağıdırlar ve karnınızda küçük bir insanı büyütürken kullanışlıdır! Hamilelik sırasında sağlıklı beslenme hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kilonuzu kontrol etmeniz önerildiyse porsiyon boyutlarına dikkat edin ve çok fazla yağlı veya tereyağlı sos kullanmaktan kaçının. Tam tahıllı seçenekleri de düşünmeye değer çünkü bunlar sizin ve bebeğiniz için daha sağlıklıdır.

22 haftalık hamileliğin belirtileri nelerdir?

22. hafta hamilelik belirtileri burun kanamasını içerebilir. Ne yazık ki hamilelik sırasında burun kanaması daha sık meydana gelebilir. Burun kanamalarına hamilelik hormonları ve hamilelik sırasında artan kan hacmi neden olur, bu da burnunuzdaki küçük kan damarlarının genişleyip kırılmasına neden olabilir. Kan bir veya iki burun deliğinden akabilir ve ağır veya oldukça hafif olabilir. Ayrıca yaklaşık bir dakikadan 10 dakikaya kadar sürebilir.

Pek hoş olmasa da paniğe kapılmamaya çalışın. Burun kanamasını durdurmak için oturun ve burnunuzun yumuşak kısmını burun deliklerinin hemen üzerinde yaklaşık 10 ila 15 dakika boyunca sıkıca sıkıştırın. Öne eğilin ve ağzınızdan nefes alın. Bu, kanın boğazınızın arkasına doğru akmasını durdurmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca kan damarlarını daraltmak ve kanamayı yavaşlatmak için burun köprüsüne soğuk uygulayabilirsiniz; kapalı bir buz torbası veya kurulama bezine sarılı bir torba dondurulmuş bezelye kullanabilirsiniz. Kanama 15 dakika sonra durmazsa acilen doktorunuzu veya ebenizi arayın. En az 24 saat boyunca yorucu bir şey yapmaktan kaçının.

Hamilelik sırasında ne kadar kilo almalısınız?

Hamilelikte kilo alımı bir mayın tarlasıdır. Ne çok fazla, ne çok az? Dengeyi doğru kurmak zordur ancak kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamaya çalışın çünkü anneler farklı oranlarda kilo alırlar ve biri için sağlıklı kilo alımı herkes için geçerli olmayabilir. Doğru yolda olup olmadığınızı bilmenin en iyi yolu ebeniz veya doktorunuzla konuşmaktır.

Büyüyen sadece karnınız değil. Bu dikiz parmaklar daha çok sıkılmış parmaklara benziyor olabilir. Neden? Tahmin ettiniz, en sevdiğimiz hormon olan Relaxin. Sadece pelvisinizi gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda ayak bağlarınızı da gevşetir bu da kemiklerin hafifçe yayılmasına neden olur ve aniden bir ayakkabı numarası daha büyük olursunuz.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1