Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik 20. Hafta

Centrum » Gebelik Rehberi » Gebelik 20. Hafta

20. hafta normal bir gebeliğin yarılandığı haftadır. Bu haftanın en ilginç olaylarından birisi, bu haftaya kadar kız olduğu söylenen bebeğin bu haftaki ultrasonda erkek olarak gözlenmesidir. Genital organın dıştan görüntüsü ultrasonda bu hafta daha belirgin şekilde ortaya çıkacak, daha önceki haftalarda fazla belli olmadığı için kız olabileceği söylenen erkek bebeklerin penisleri daha net gözlenebilecektir. 20 hafta itibariyle yaklaşık 25 santimetre boyunda ve 220-230 gram ağırlığında olan bebek artık, normal bir bebek gibi uyku ve uyanıklık halleri yaşamaktadır. Ayrıca bu hafta kız bebeklerin rahmi gelişmeye başlamaktadır.

Gebeliğin 20. Haftasında annede meydana gelen değişiklikler

Anne adayı için 20. haftanın en önemli yanı düşük riskinin çok azalmış, hatta neredeyse tamamen sonlanmış olmasıdır. Bu hafta tam göbek deliğinin hizasında olan rahim, bundan sonra her hafta birer santimetre olmak üzere yavaş yavaş yukarıya doğru çıkacaktır. Gebeliğin başından 20. Haftaya kadar anne adayının en az 3 en faz 6 kilo alması normal karşılanmaktadır. Bu birimlerin çok altında ya da üstünde kilo alınmış olması, bir şeylerin yolunda gitmediğine işaret olabilmektedir. Bu haftadan itibaren kilo alım hızı bir miktar artacak ve anne adayı yaklaşık olarak haftada 400-500 gram arasında alacaktır. Bazı kadınlar bu dönemde normalden, yedikleri miktardan daha fazla kilo almaktadırlar. Dengeli ve yeterli beslenmeye özen gösteren kadınların normalden fazla kilo almaları aslında vücudun su topladığı, yani ödem olduğunu göstermektedir.

20. haftada anneye öneriler

Doktorun anne adayına önerdiği vitaminler düzenli olarak kullanılmaya devam edilmeli ve özellikle de kansızlık sorunu olan kadınlar demir almayı ihmal etmemelidirler. Bununla birlikte gebeliğin ilk haftasından beri düzenli olarak alınması gereken günlük 1200 miligram kalsiyum tüketimi de unutulmamalı, ihmal edilmemelidir. Zira gebelikte yeterli miktarda kalsiyum alınmaması, bebeğin kemik yapısının yeterince gelişememesi ve annenin de dişlerinin, kemiklerinin, tırnaklarının zayıflaması anlamına gelmektedir. Ayrıca gereken oranda kalsiyum almayan annelerde kramp, kasılma, lokal ağrılar daha sık gözlenmektedir. Kalsiyumla birlikte gebeliğin olmazsa olmazı olan demir alımı da ihmal edilmemelidir. Normalde her insanın vücudunun ihtiyaç duyduğu demir gebelerde çok daha önemlidir. bu sebeple doktorun önerisi doğrultusunda demir almaya devam edilmelidir. Bununla birlikte bu haftadan itibaren yaklaşık haftada yarım kilo alacak olan annenin yediklerine, içtiklerine daha fazla özen göstermesi gerekir. Aksi halde normal standartlardan çok daha fazla kilo alır ve bu durum da anne ve bebeğin sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Doktorun önerileri doğrultusunda yeterli ve dengeli beslenen annelerin, özellikle sabahları ve akşamları kollarında, ayaklarında, bacaklarında aşırı şişme, ödem oluşuyorsa, doktora başvurulması önerilmektedir.

20. haftadan itibaren uykular bölünebilmektedir

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte kadının özellikle gece uykuları bölünmeye başlar. Öyle ki deliksiz 5-6 saat uyuyabilmek hayal olur, 2-3 saatte bir kadın uyanır ve yeniden uykuya dalmaya çalışır. Ayrıca östrojen seviyesi arttıkça horlama sorunu da baş göstermektedir. Bunu önlemek için başı yukarıda tutacak şekilde uyumaya çalışmak ve yan yatmaya özen göstermek gerekir. Zira karın büyüdükçe sırt üstü ya da yüz üstü yatmak pek de mümkün olmayacaktır. Bununla birlikte yatmadan 2-3 saat öncesinde yemeyi bırakmak da mide yanmalarını önleyecek ve daha rahat bir uyku sağlayacaktır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1