Centrum Tüp Bebek Merkezi

Miyomlar Hamileliğe Engel Olur mu?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Miyomlar Hamileliğe Engel Olur mu?
Miyomlar Hamileliğe Engel Olur mu?

Rahim, embriyonun gelişim bölgesidir. Rahim içine konumlanan miyomların gebeliğin oluşum göstereceği bölgeyi ihlal ediyor olması, birçok uzman görüşüne göre hamileliğe engel olabilecek yetidedir. Rahim kas dokusuna yerleşen miyomların ise, hamile kalamama sorunlarına yol açacağı yönünde henüz kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır. Diğer rahim duvarı dışında konumlanan miyomların ise, rahime bir etkisi olmadığı için hamileliğe engel olarak kabul edilmemektedir.

Kadın hastalıkları arasında en sık görülen miyomlar, genellikle üreme çağındaki 20-35 yaş arası kadınlarda ortaya çıkarken, 35-45 yaş aralığındaki hastalarda daha sık karşılaşılmaktadır. Çoğunluk düz kas yapısına konumlanan ve herhangi bir şikayete yol açmayan miyomlar, iyi huylu tümörler olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca herhangi bir şikayete yol açmadığı için genellikle tedavi gereksinimi yaratmamaktadır. Ancak miyomların konumlandığı bölge ve büyümesine bağlı olarak doku yapısında deforme yaratması sonucunda şiddetli belirtilerle ortaya çıkan bu oluşumlar, kötü huylu tümörler olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle gerekli incelemeler sonucunda uygun tedavi şekli planlanır.

Kadınların hamile kalmama sorunları arasında yapılan araştırmalara göre, vakaların %10’unda miyom tespit edilmiştir. Ayrıca hamileliğe engel başka bir sorunun tespit edilememesi gibi her hamile kalamama sorunu yaşayan kadınlarda miyom olmaması ve miyomların bazı durumlarda hamileliğe engel olabileceği yönündeki düşünceler, bu vakalar nedeni ile değişkenlik göstermektedir. Bunun dışında %10’luk miyom hastalarına yapılan tedavi sonucunda, kendiliğinden gebeliğin elde edildiği görülmüştür. Bu nedenle miyomların tam olarak gebeliği engelleyici faktörü kanıtlanmamış olmasına rağmen, bazı durumlarda etkisi görülmektedir.

Miyomların gebeliğe etkisi nedir?

Miyomlar rahimde konumlandığı bölgeye göre farklılık gösterir. Rahim kas dokusunda meydana gelen miyomların fallop tüplerine yakın bölgelere yerleşmesi halinde, tüplerde tıkanıklık ve işlevsel bozukluğa neden olabilmektedir. Bu etkinin her iki tüpe de yansıması halinde, kısırlık sorunu gündeme gelebilir. Bu durum nadir de olsa, gebe kalamama sorunları yaşayan kadınlarda görülmektedir. Miyomların lokalizasyonuna göre rahim ağzı yapısını ve işlevselliğini bozarak, sperm hücrelerinin rahme ulaşmasını engellemektedir. Bu gibi durumlarda hamile kalamama sorunları ortaya çıkar. Kısacası miyomlar, tüpler ve yumurtalıklar arasındaki anatomik yapının bozulmasına bağlı olarak döllenen embriyonun rahme yerleşmesine engel olabilir.

Hamileliğin miyomlar üzerindeki etkisi nedir?

Hamilelik nedeni ile vücudun değişen hormonal sistemi, miyomları etkilemektedir. Mevcut miyomlar özellikle östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak hamilelik döneminde büyüme gösterirler. Çoğunlukla ilk trimester (ilk 3 ay) döneminde büyüme eğilimi artan miyomların, besleneceği şartların azalmasına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde yaklaşık %10’nu gerileme gösterir. Bu durum dejenerasyon olarak adlandırılmaktadır.

Miyomların hamilelik üzerindeki etkisi nedir?

Miyomların infertilite (kısırlık) ve hamilelik sorunlarına neden olduğu yönündeki düşünceler farklılık göstermektedir. Ayrıca bu konuda bilimsel olarak kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Ancak kadınların hamile kalma ve hamilelik elde ettikten sonraki gebelik sürecindeki etkileri tartışma konusudur. Yapılan incelemelere göre gebelik sürecinde ortaya çıkabilecek komplikasyonlar, miyomu olan kadınlarda artış göstermektedir. Bu komplikasyonlar arasında düşük riski, bebekte gelişim geriliği, plasenta odaklı sorunlar, erken doğum riski ve bebekte duruş bozuklarının daha sık görüldüğü gözlenmiştir.

Miyomların kısırlık üzerinde bir etkisi var mı? Miyomlar, kısırlık nedeni midir?

Miyomların kısırlığa neden olduğu yönünde kanıtlanmış bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak hamile kalamama sorunları yaşayan hastaların bir bölümünde teşhis edilen miyomların, çıkartmasından sonra gebeliğin elde edildiği saptanmıştır. Bu nedenle hamileliğe engel olabileceği düşünülen submuköz miyomlar kısırlık nedenleri arasında yer alabilir. Ayrıca yukarıda bahsedildiği üzere, rahim kas dokusuna yerleşen miyomların hamile kalamama sorunlarında etkili olduğu düşünülmektedir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1