Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek İşlemleri Can Yakar mı?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek İşlemleri Can Yakar mı?
Tüp Bebek İşlemleri Can Yakar mı?

Günümüz teknolojisi ile birlikte, her geçen gün yeni bir yöntemle geliştirilen tüp bebek tedavileri, hasta için oldukça konforlu bir tedavi seçeneği olarak şekillenmiştir. Bu nedenle tedavinin başarı oranları artarken, hastanın tedavi aşamasında karşılaşabileceği acı ya da rahatsızlık hissi ortadan kaldırılmıştır. Kısacası tüp bebek tedavi yöntemleri, günümüz teknolojisi ile can yakan bir yöntem değildir. Ancak fiziksel bir acıdan ziyade, çiftlerin tedaviye karşı bakış açısı psikolojik olarak yıpratabilmektedir. Bu nedenle çiftlerin, tüp bebek tedavilerinin fiziksel bir acıya yol açmadığını ve yalnızca tedaviye karşı daha olumlu tutum sergileyerek stresten uzak bir süreç geçirmeleri gerektiğini bilmesi gerekir. Ayrıca maddi ve manevi yıpranma payını göz önünde bulundurarak, tedavide karşılaşılabilecek başarısızlıklara karşı güçlü durulması, yeni bir tedavi için uygun zemini hazırlamaktadır.

Tüp bebek tedavi yöntemleri, çiftler için psikolojik olarak oldukça zor ve hassas bir süreçtir. Ancak tedavinin başarı ile sonuçlanması halinde, bu yorucu serüven yerini tatlı tebessümlere bırakacaktır.

Yumurta toplama işlemi can yakar mı?

Tüp bebek tedavilerinde yumurtalıkların uyarılması için birtakım hormonal ilaçlar uygulanmaktadır. Bu aşama, anne adayının endişe duymasını gerektirecek, ağrılı bir işlem değildir. Yumurtalıkların uyarılmasında sonra vajinal ultrasonografi ile olgunlaşan yumurtalar toplanmaktadır. Lokal anestezi altında özel tıbbi aletler ile anne adayından toplanan yumurtalar steril tüplere aktarılmaktadır. Bu işlemde lokal anestezi uygulandığı için anne adayı herhangi bir ağrı durumu ile karşılaşmamaktadır. Ayrıca uzman ve tecrübeli ekip sayesinde gerçekleştirilen bu aşama, herhangi bir komplikasyona mahal vermeden başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Fakat işlemden sonra anne adayının tolere edebileceği düzeyde ağrı durumu yaşanabilir. Bu ağrılar için hafif ağrı kesiciler yeterli olacaktır.

Yumurta toplama işleminde anestezi gerekli mi?

Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi, lokal ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bunun nedeni ise işlem sırasında anne adayını acı hissini ortadan kaldırılmasıdır. Önceki yıllarda bu yöntem söz konusu olmadığı için, çoğu anne adayı tüp bebek tedavi yöntemlerinde acıya maruz kalarak, tedaviden kaçmaktaydı. Ancak günümüzde tüp bebek tedavi yöntemlerinin geldiği noktada bu tarz şikayetler ve yan etkiler büyük oranda ekarte edilmiştir. Yumurta toplama işleminde uygulanan anestezi, hem hasta, hem de doktor için gerekli olan konforu sağlamaktadır. Tedavi kapsamında doktorun uygun gördüğü durumlarda genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Embriyo transfer işlemi can yakar mı?

Tüp bebek tedavisinin diğer aşamalarında olduğu gibi embriyo transfer işleminde de anne adayının rahatsızlık duyabileceği ciddi bir ağrı durumu söz konusu değildir. İşlemler, uzman ve tecrübeli ekip sayesinde oldukça kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Laboratuvar ortamında döllenen embriyoların kaliteli olanlarının seçilmesi ile ince bir kateter aracılığı ile anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Bu işlem çoğu zaman lokal anestezi altında yapıldığı için anne adayı herhangi bir ağrı durumu yaşamamaktadır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1