Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gastroşizis – Omfalosel Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gastroşizis – Omfalosel Nedir?
Gastroşizis – Omfalosel Nedir?

Omfalosel (karın içi duvarı) doğum kusurudur. Bebeğin bağırsakları, karaciğerleri veya diğer organları karnı düğmesi aracılığıyla göbeğin dışına yapışır. Organlar açık, kırık, neredeyse hiç şeffaf olmayan ince bir kılıfla kaplıdır.

Omfalosel nedir?

Omfalosel, aynı zamanda eksfalos olarak da bilinir, karın (göbek) duvarın doğum kusurudur. Bebeğin bağırsakları, karaciğerleri veya diğer organları karnı düğmesi aracılığıyla göbeğin dışına yapışır. Organlar açık, kırık, neredeyse hiç şeffaf olmayan ince bir kılıfla kaplıdır.

Bebek altı ila on gebelik haftalarında geliştikçe, bağırsaklar daha uzun süre alır ve göbeğinden göbeğe doğru itilir. Gebeliğin onbirinci haftasına kadar, bağırsaklar normalde göbeğe geri dönerler. Eğer böyle olmazsa omfalosel ortaya çıkar.

Karın (karın) organların bir kısmı veya tamamı vücudun dışında olduğundan, omfalosel ile doğan bebekler başka problemlere de sahip olabilirler. Karın boşluğu, vücudun bu organları tutan alanı, normal boyutuna gelemeyebilir. Ayrıca, enfeksiyon, özellikle organların etrafındaki kesik kesik bir endişe kaynağıdır. Bazen bir organ sıkışabilir veya bükülebilir; kan akışında kayıplar organa zarar verebilir.

Omfalosel bebeği olanlar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), her yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 775 bebeğin omfaloseli ile doğduğunu tahmin etmektedir. Diğer bir deyişle, her yıl Birleşik Devletlerde doğan her 5.386 bebeğin yaklaşık 1’i omfalosel. Bir omfaloselli doğan birçok bebeğin kalp kusurları, nöral tüp kusurları ve kromozomal anormallikler gibi başka doğum kusurları vardır.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Çoğu bebekte omfaloselin nedenleri bilinmemektedir. Bazı bebeklerin genlerinde veya kromozomlarında bir değişiklik olması nedeniyle omfalosel görülür. Omfalosele, aynı zamanda, annelerin ortamda temas ettiği veya annenin yiyip içtiği veya gebelik sırasında kullandığı belirli ilaçlar

Alkol ve tütün:

Alkol kullanan ya da ağır sigara içen (günde 1 paketten fazla) kadınların omfaloseli olan bir bebek olma ihtimali daha yüksektir.

Bazı ilaçlar:

Gebelik sırasında seçici serotonin geri alım inhibitörlerini (SSRI’lar) kullanan kadınların omfaloseli olan bir bebeğe sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Obezite:

Gebelik öncesi obez veya fazla kilolu olan kadınların omfaloseli bebek sahibi olma olasılığı daha yüksektir.

Omfalosel tedavisi

Bir omfalosel, gebelik sırasında veya bebek doğduktan sonra teşhis edilebilir.

Hamilelik esnasında

Hamilelik sırasında doğum kusurlarını ve diğer durumları kontrol etmek için tarama testleri (doğum öncesi testler) vardır. Bir omfalosel kan veya serum tarama testinde anormal bir sonuçla sonuçlanabilir veya ultrason (bebeğin resimlerini oluşturur) sırasında görülebilir. Bazen, doğumdan sonra omfalosel teşhis edilemeyebilir. Bir omfalosel doğumdan hemen sonra görülür.

Bir omfaloseli olan bebeklerin tedavisi aşağıdakileri de içeren bir dizi faktöre bağlıdır:

  • Omfaloselin büyüklüğü,
  • Diğer doğum kusurlarının veya kromozom anomalilerinin varlığı ve Bebeğin gebelik yaşı.

Omfalosel küçükse (bağırsağın sadece bir kısmı göbeğin dışındadır) doğumdan hemen sonra ameliyatla tedavi edilir ve böylece bağırsakların göbeğe geri yüklenmesi ve açıklığı kapatması sağlanır. Omfalosel büyükse (karın dışındaki birçok organ), onarım aşamalı olarak yapılabilir. Maruz kalan organlar özel bir materyalle kaplanabilir ve yavaş yavaş organlar karnına geri taşınır. Bütün organlar gövdeye geri döndüğünde, açıklık kapanır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1