Centrum Tüp Bebek Merkezi

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Sonuçlanır?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Sonuçlanır?
Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Ne Zaman Sonuçlanır?

Embriyo transferi, yumurta toplanıp laboratuarda gübrelendikten sonra gerçekleşir. Durumunuza bağlı olarak bir ile üç arasında en kaliteli embriyolar seçilir ve daha sonra kadının rahmine aktarılır. Hamileliğin başlaması için embriyo rahim duvarına başarıyla bağlanmalıdır. Embriyo transferi prosedürü, in vitro fertilizasyon işleminin sonuncu aşamasıdır. Bu kritik öneme sahip bir işlemdir. IVF laboratuvar kültür ortamı ne kadar iyi olursa olsun, hekim dikkatsizce gerçekleştirilen embriyo transferi ile her şeyi mahvedebilir. Tüm IVF döngüsü embriyoların endometriyal boşluğun ortasına yakın bir yerde, minimal travma ve manipülasyon ile hassas yerleştirilmesine bağlıdır.

Ultrason destekli embriyo transferi şu anda mevcut olan en etkin tekniktir

IVF için, kadına enjekte edilebilir ilaçlarla uyarılarak birden fazla yumurta geliştirilir. Yumurtalar yumurtalıklarda folliküllerde gelişirler. Kökler olgun olduğunda, yumurta alma prosedürü yumurtalıkları yumurtalıklardan uzaklaştırır. Sperm yumurta eklenir ve ertesi gün döllenme ispatı için yumurtaları kontrol ederiz. Embriyo transferi prosedürü, kadın için bir Pap smear’a çok benzemektedir. Ağrı olmamalı ve herhangi bir sedasyon veya başka ilaçlar gerekmemektedir. Embriyo transferi için orta derecede dolu bir mesane kullanıyoruz. Bu, 2 önemli yolla yardımcı olur. Kateterin, embriyoların en iyi yere düzgün ve düzgün bir şekilde aktarılmasına yardımcı olan iyi bir ultrason görüntüsünü sağlar ve aynı zamanda daha yumuşak ve daha travmatik hale getirerek rahim ağzını daha geniş bir açıyla açar (açılır, “yukarı doğru” şeklinde) Rahim astarı ve embriyolar için.

Embriyo transfer kateteri, embriyolarla yüklenir ve doktor servikal açıklıktan uterus boşluğunun ortasına kadar geçirir. Karın ultrasonu kateter ucunun doğru yere doğru ilerlediğini izlemek için eşzamanlı olarak kullanılır. Kateteri ucunu her zaman ultrason ışınının tam düzleminde tutmak bazen zordur – ancak embriyoların doğru yerleştirilmesini kontrol etmek çok önemlidir. Kateter ucu ideal konumuna ulaştığında, embriyolar kısırlık uzman hekimi tarafından uterin boşluğun (endometriyal astar) astarına “katlanır” (kateterin dışına akar) aktarılır. Embriyolar aktarıldıktan sonra, kateter yavaş yavaş geri çekilir ve tutulmuş embriyolar için mikroskop altında kontrol edilir. Kateterde bir embriyo tutulursa (nadiren) transfer prosedürü derhal tekrarlanır ve kateter tekrar kontrol edilir.

Embriyo transferi nasıl işler?

Embriyo transferi için tam prosedür, seçtiğiniz klinik bağlıdır. Tipik bir prosedür aşağıdakileri içerebilir:

Adım 1. Yumurtaların döllenmesinden iki ila üç gün sonra en kaliteli embriyolar rahminize aktarılmak üzere seçilir. 40 yaşın altındaysanız, bir veya iki embriyo değiştirilebilir. 40 yaşın üzerindeyseniz, en iki üç embriyo kullanılabilir. İyi kalitede embriyolarınız varsa, aktarılmayan embriyolar dondurulabilir. Bazı klinikler, döllenmeden beş ila altı gün sonra embriyoların nakledildiği blastosist aktarımı da yapabilirler.

Adım 2. Embriyo transferini yapan doktor veya hemşire, vajina içine bir spekulum ekler. Bu, spekulumun vajina duvarınızı birbirinden ayırmak için kullanıldığı bir servikal smear testiyle aynı prosedürdür. Servikste ince bir tüp (kateter) geçirilir, normalde ultrason kılavuzluğu kullanılır. Embriyolar tüpten rahme geçer. Bu normal olarak ağrısız bir işlemdir ve genellikle herhangi bir sedasyon gerekmez, ancak ultrason kullanılıyorsa tam bir mesaneye ihtiyacınız olduğu için biraz rahatsızlık çekebilirsiniz.

Adım 3. Genellikle embriyo transferi yapıldıktan sonraki birkaç gün boyunca nazik bir yaşam tarzı kurmanız önerilir.

Adım 4. Embriyo transferinden yaklaşık iki hafta sonra, bir hamilelik kan testi alacaksınız. Eğer olumluysa yaklaşık iki hafta sonra bir tarama yaparsınız.

Embriyo transferinin riskleri nelerdir?

Embriyo transferi süreciyle ilgili önemli bir risk yoktur. Hiçbir bebeğiniz olmamış veya in vitro fertilizasyon (IVF) döngüsü başlamadan serviksin kanalı değerlendirilmemişse, bazen embriyo transfer kateteri serviks üzerinden geçirilmesinde güçlükler yaşanabilir. Nakil esnasında servikal kanalı gerdirmek mümkündür, ancak uzmanınız bu seferki müdahalelerden kaçınmayı tercih edebilir. Aşırı durumlarda, uzmanınız, embriyo transferini geciktirmenin ve tüm uygun embriyoları rahim ağzı uzatılıncaya kadar dondurmanın sizin menfaatinize olduğunuza karar verebilir. Birden fazla embriyo aktarılırsa önemli riskler vardır: tekli embriyo transferi düşünebilirsiniz.

Embriyo transferi sonrasında hamile kalma şansım nedir?

Kadın doğurganlık yaşla birlikte azalır; bu nedenle, kendi yumurtalarını kullanıyorsanız ortalama yaşınız daha gençse başarı şansınız da o kadar yüksektir. Kendi yumurtaları ile yaratılmış taze embriyolar kullanarak uyarılan IVF alan kadınlar için 2011’de (en güncel verilerin bulunduğu yıl) embriyo transferine ulaşan ve hamileliğe neden olan döngülerin yüzdesi (ortalama):

  • 35 yaşın altındaki kadınlar için% 40.6
  • 35-37 yaş arası kadınlar için% 35.5
  • 38-39 yaş arası kadınlar için% 28.1
  • 40-42 yaş arasındaki kadınlar için% 21.2
  • 43-44 yaş arası kadınlar için% 11.2
  • 45 yaş ve üstü kadınlar için% 3,4 (0/81)

1980’lerden beri kullanılan geleneksel “yavaş donma” teknolojisinden uzakta olan yeni bir trend var. IVF embriyo dondurma için yeni vitrifikasyon yöntemi çok daha yaygın olarak kullanılan bir teknoloji haline geliyor.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1