Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebekte Hepatit B ve C Virüsü

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebekte Hepatit B ve C Virüsü
Tüp Bebekte Hepatit B ve C Virüsü

Hepatit B ve Hepatit C virüsleri karaciğer dokusu üzerinde enfeksiyona sebep olmaktadır. Herhangi bir belirtisi olmadan sinsice mevcut olan bu virüsler, tedavi gerektiren durumlara sebep olabilir.

Hepatit C nedir?

Hepatit C virüsü (HCV), dünyadaki 185 milyon kişiyi etkileyen (dünya nüfusunun yaklaşık% 3’ü) küresel bir halk sağlığı sorunu olan yaygın bir karaciğer patojendir. Her yıl HCV ile enfekte olan yaklaşık 35.000 kişi bulunmaktadır. Çoğu HCV vakası, karaciğerin kronik enflamasyonuna ve ilerleyici fibrozise neden olabilecek nihai kronik karaciğer hasarına yol açan, subklinik bir durumdur. Dahası, hastaların% 25’inde karaciğer sirozu ve hepatoselüler karsinom (HCC) gelişebilir.

Tüp bebek tedavisi yani İn vitro fertilizasyon (IVF) infertilite yani kısırlık tedavisinde yaygın ve etkili bir yardımcı üreme teknolojisidir. HCV enfeksiyonundaki dünya çapındaki artış, büyük oranda, tüp bebek tedavisini tercih eden HCV seropozitif subfertil çiftlerde bir artışa katkıda bulunmuştur. Yapılan araştırmaların tüp bebek tedavisi sonuçları üzerine HBV enfeksiyonunun etkisi ile ilişkili iken, bu veriler çoğu zaman HCV enfeksiyonunu gölgelemektedir. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanan HCV pozitif annelerde doğan bebeklerin HCV enfeksiyon hızı , HCV pozitif erkeklerle IVF sonrasında gebelik sonuçları ve IVF sonuçlarını içeren bazı veriler IVF girişiminde bulunur. HCV ve HIV-1 ile ortak infekte erkeklerin ve erkeklerin HIV-1 ile enfekte olduğu bildirilmiştir.

Hepatit B nedir?

Üreme sağlığı merkezlerinde doğurganlık tedavisi görmek isteyen HBV enfeksiyonlu çiftlerin görülme oranı oldukça yüksektir. Bununla birlikte, HBV enfeksiyonunun IVF yani tüp bebek sonuçları ile herhangi bir ilişkisi olup olmadığı halen net değildir. Hamile kalmak için tüp bebek tedavisine başvuran anne adaylarına tedaviye başlanmadan önce yapılacak tahliller arasında kesinlike Hepatit B ve C virüs taraması olmasına dikkat edilmelidir. Şayet bu virüs hamilelik sırasında tespit edilirse, bebek de etkilenebilir ve kalıtımsal olarak bebeğe debu virüs geçebilir. Anne adayının Hepatit virüslerine karşı göstergeleri doğrultusunda bebeğe geçiş riski araştırılır. Bu göstergeler enfeksiyonunun önemini ortaya koyar. Özellikle karaciğer fonksiyon ve enzim testleri bu aşamada önem teşkil eder.

Tüp bebek tedavisi sonunda doğumda ve erken yeni doğan döneminde Hepatit ve Hepatit C virüsleri anneden bebeğe geçebilir. Geçiş riski ise viral yük, yani vücut sıvılarında virüsün bulunma oranı, hamilelik aşamasına göre farklılık gösterir. Yenidoğan döneminde anneden bebeğe bu virüs geçerse, kronikleşme riski artar.

Hepatit B ve C virüsüne sahip çiftlerin sağlıklı bebeği olabilir mi?

Hepatit B virüsü taşıyıcısı olan anne adayları tüp bebek tedavisi ile sağlıklı çocuk sahibi olabilir. Kronik hepatit hastalarının çocuk sahibi olma şansında; farklı tıbbi bir sorun mevcut değilse, karaciğer yetmezliği söz konusu değilse, tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olabilirler. Taşıyıcı olan ya da kronik Hepatit B virüsü varsa mikro enjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerekebilir.

Hepatit virüsleri, amniyosentez için uygun olmayabilir. Düşük riskte olmakla birlikte anneden bebeğe geçişe sebep olabilir. Gelişen sağlık teknolojileri ve uygulamaları sayesinde ise başta Hepatit virüsleri olmak üzere, tüp bebek tedavisi uygulandığında bu tip durumlar için güvenlik yöntemleri son derece ilerlemektedir. Bu gibi sorunların özel olarak entegre edilmiş bölümlerde, yüksek güvenlik standartlarında mikroenjeksiyon tedavisi ile gerçekleştirilmesi önerilir.

Uygulama aşamaları ise:

  • Baba adayında sperm örneği alma aşamasında özel bir yöntemle spermlerin virüslerden arındırılması yapılmalıdır.
  • Yumurtaların dış kabuklarından temizlenmesi aşamasında ise özellikle bol yıkama işlemi uygulanmalı ve benzer bir arındırma işlemi yumurtalar için de yapılmalıdır.
  • Embriyoların dondurulması aşamasında yeni geliştirilen teknolojiler ile Hepatit virüslerinin bulaşma riski ortadan kalkar. Yüksek güvenlikli özel üretilen ve hazırlanan tanklarda embriyoların birbirleriyle teması söz konusu değildir.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1