Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem

Tüp bebek tedavisinde estrofem, gittikçe merak edilen bir konu olmaya başlamıştır. Peki ya estrofem nedir ve neden tüp bebek tedavisinde kullanılır? Estrofemi gebelik oluşmasına ve embriyonun rahme tutunmasına destek olan, yalnızca doktor önerisi ile kullanılması gereken bir ilaçtır.

Gebelik hormonlarından ikisi, östrojen ve progesteron, birinci ve ikinci trimesterde hayati bir rol oynar ki fetus gelişimi ve ortak gebelik belirtileri tetiklenir. östrojen. Yumurtalıklar tarafından üretilen ve daha sonra plasenta tarafından üretilen meşgul östrojen, uterusun büyümesine yardımcı olur, rahimi korur (tomurcuklanan bebeğinizin güvenle yerleştirildiğinde), kan dolaşımını hızlandırır ve diğer önemli hormonların üretimini etkinleştirir ve düzenler.

Tüp bebek tedavisinde estrofem hangi etkenlerden dolayı kullanılır?

Estrofem, gebelik oluşmasına destek sağlamaktadır. Özellikle de embriyonun rahme tutunmasını kolaytırması sebebiyle yaygın olarak tercih edilebilir. Tüp bebek dışında ise: erken menopoza ve menapoza bağlı, uyku bozukluğu sıcak basması değişik ruh hali gibi östrojen yetmezliği belirtileri ve buna bağlı kemik erimelerinin önlenmesinde kullanılır. Estrofem, yumurtalıklar, adrenal bez ve hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir kadın seks hormonudur. Estradiol, bir kadının üreme yılları boyunca en önemli hormondur ve üreme ve cinsel işlev için gereklidir, bununla birlikte diğer organların ve dokuların sağlığını da etkiler.

Estradiolün bazı işlevleri şunları içerir;

Kadın üreme büyümesi

Kadınlarda estrofem öncelikle vajina, fallop tüpleri, endometriyum ve servikal bezler gibi üreme organları için bir büyüme hormonu görevi görür. Estrofem ayrıca rahmin kas tabakasının, miyometriyumun büyümesini arttırır. Buna ek olarak, hormon oositleri (yumurtalıklarda yumurta) tutar ve yumurtlamaya götüren bir dizi olayı tetikler.

İkincil cinsel özelliklerin gelişimi

Ergenlik döneminde başlayan değişiklikler estrofem tarafından yönlendirilir. Bu değişiklikler üreme çağında artar ve menopozdan sonra daha az telaffuz edilir, östradiol seviyeleri düşer. Estradiol normal meme gelişiminde, vücut şeklinin değişmesinde, deri değişikliklerinde ve dişiler için tipik olan yağ dağılım profilinde gereklidir. Erkeklerde östradiol, testislerin Sertoli hücreleri tarafından üretilir.

Adet döngüsü esnasında estrofem

Estradiol, bir kadının yumurtalıklarında yumurtaları korumak için gereklidir. Adet döngüsü sırasında, yumurtalıklar üzerindeki follikül östradiol salgılar ve bu da lüteinizan hormondaki artışa ve dolayısıyla yumurtlamaya neden olan bir dizi olayı tetikler. Çevrimin bu fazı, folliküler faz olarak adlandırılır. Ovülasyondan sonra, luteal faz sırasında östradiol, implantasyon için rahim astarı hazırlamak için progesteron ile birlikte çalışır.

Hamilelik döneminde estrofem

Hamilelik sırasında estradiol düzeyi yükselir çünkü aynı zamanda plasenta tarafından üretilir. Estradiol’ün gebeliğin sürdürülmesinde de rol oynadığı düşünülmekte ve araştırma, emek başlatmada östrojen rolüne halen devam etmektedir.

Kemik sağlığında estradiol

Yeterli kemik büyümesini desteklemek ve kemiklerin ve eklemlerin sağlığını korumak için sağlıklı bir östradiol de gereklidir. Estradiol aynı zamanda kemik yapısı ve oteopeni üzerinde de etkiye sahiptir ve osteoporoz, bu hormon seviyeleri düşükse ortaya çıkabilir. Estradiolde göreli bir eksikliğe sahip olabilen menopoz sonrası yaştaki kadınlarda kemik kaybı hızlanabilir.

Beyindeki Etkiler

Estradiol beyinde de üretilir ve östrojenlerin nöroprotektif etkileri olduğu gösterilmiştir.

Hamilelikte ve tüp bebek tedavisinde estrofem için bilinmesi gerekenler

Östrojenik ajanlar, hayattaki sonraki aşamalarda ortaya çıkan ürogenital anormalliklerle ilişkilendirilmiştir. Vajinal adenozis, rahim serviksinin skuamöz hücreli displazisi ve vajinal kanser, dişi yavrularda hayatın ilerleyen dönemlerinde gelişmiştir. Erkek çocuklarda, yaşamın ilerleyen döneminde ürogenital anormallikler ve testis kanseri riskleri artar. Estradiol, FDA tarafından gebelik kategorisi X’e tayin edilmiştir. İnsan gebeliğinde kontrollü bir veri yoktur. Estradiol gebelik sırasında kontrendikedir.

Estradiolün insan sütüne atılmasına ilişkin sınırlı veriler mevcuttur. Amerikan Pediatri Akademisi, “çekilme” ve “vajinal kanama” raporlarına rağmen östradiolün emzirme ile genellikle uyumlu olduğunu düşünmektedir. Estradiolün süt miktarına ve kalitesine düştüğü gösterilmiştir. Östrojenler postpartum göğüs sızlamalarının önlenmesi için endike değildir. Üretici, östradiolün hemşire kadınlara uygulanmasında dikkatli olmasını önerir. Bu sebeple de tüp bebek tedavisinde estrofem yalnızca doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1