Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Zarının İnceltilmesi (AHA) Yöntemi

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Zarının İnceltilmesi (AHA) Yöntemi
Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Zarının İnceltilmesi (AHA) Yöntemi

AHA (Assisted Hatching) Yöntemi

Tüp bebek tedavileri yönelik yapılan çalışmalar gün geçtikçe artış göstermektedir. Neredeyse oluşabilecek tüm sorunlara getirdiği çözüm yolları sayesinde, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin umut kapısı olmuştur.

Tüp bebek tedavilerinde başarıyı arttıran uygulamalarından bir tanesi de embriyo zarının inceltilmesi işlemidir.

Embriyo Zarının İnceltilmesi (AHA) Nedir?

Yumurtanın dışını kaplayan zona pellucida olarak adlandırılan bir zardır. Zona pellucida’ nın olması gerekenden daha kalın olması ya da embriyoların bölünme oranının yavaşlaması gibi olumsuz durumlarla karşılaşılması başarı şansını düşürmektedir. Embriyo zarı inceltilmesi işlemi de bu durumlarda söz konusu olmaktadır. Embriyo zarı asitle ya da mekanik yöntemler ile inceltilmektedir. Teknolojik gelişmelerin sağlamış olduğu bu olanaklar ile çocuk sahibi olamayan çiftler çocuk sahibi olmakta ve uygulanan tedavinin başarı şansı büyük derecede artmaktadır. Embriyo zarının inceltilmesindeki amaç, embriyonun rahim içine daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Embriyo zarının inceltilmesinde en çok tercih edilen yöntem lazer kullanılarak uygulanmaktadır.

Embriyo Zarının İnceltilmesi İşlemi Neden Yapılır?

Embriyonun çevresini saran zar normalde embriyoyu korumak için görevlidir. Bu koruyucu zarın belli bir kademeye geldiği zaman incelerek yırtılması gerekir. Bu sayede embriyo rahim içine yerleşebilmektedir. Fakat embriyoyu koruyan bu zar bazı kadınlarda olması gerekenden daha kalın olur ve müdahale ile zarın inceltilerek yırtılması gerekir. Yırtılması sağlanan zar rahim içine kolaylıkla yerleşebilir. Bu teknik ile embriyonun rahim içine yani endometrium’ a tutunma oranı arttırmaktadır.

Hangi Durumlarda Embriyo Zarının İnceltilmesi İşlemi Uygulanır?

 • Dış zarın olması gerekenden kalın olduğu durumlarda,
 • Over rezervi bozuk olan hastalarda,
 • Embriyoların yavaş bölünmesinde,
 • Kadın hastanın 35 yaşından daha büyük olduğu durumlarda,
 • Embriyo biyopsisi yapılması uygun görülen hastalarda,
 • FSH hormonu sınırda ya da yüksek olan olgular (12 MIU /ml ve üzeri),
 • Dondurma – çözme sonrası elde edilmiş embriyolarda,
 • Daha önce embriyonun rahim içine tutunmasında sorun yaşayan hastalarda uygulanır.

Neye Göre AHA İşlemine Karar Verilir?

Embriyo transferi günü embriyolog embriyoları, hastanın yaşını ve öyküsünü değerlendirerek bu işlemin uygulanıp uygulanmayacağına karar vermesiyle başlar. Bu işlem dondurularak saklanmış embriyoların transferinde de kullanılabilir. Tüp bebek tedavilerinde uygulanılan bu işlemin embriyoların rahim iç duvarına tutunma şansını artırarak gebelik oranını arttırdığı düşünülmektedir.

Bu uygulamanın yukarıda belirtilen gruptaki şansı düşük kişilerde yapılması daha uygundur. Her hastaya yapılması doğru değildir ve başarı oranında artış sağlamaz.

AHA Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavilerinde transfer öncesinde embriyolar değerlendirilerek işlem ya 2. gün aşamasında embriyo zarının inceltilmesi şeklinde veya 3. gün aşamasında mekanik yolla, “asit tyrode” solüsyonuyla ya da lazer kullanılarak zonada delik açılması şeklinde uygulanır. Asit kullanılması ile lazer kullanılması arasında bilimsel açıdan bilinen bir fark yoktur.

AHA Hangi Tekniklerle Uygulanır?

AHA kimyasal, mekanik ya da lazer yöntemiyle yapılabilir. Bu işlemin özellikle kalın zarla çevrili ve yavaş gelişen embriyolarda, embriyo ile rahim duvarı arasındaki uyumu sağladığı ve tutunmayı arttırdığı düşünülmektedir.

Genellikle transfer öncesi tüm embriyolara rutin olarak AHA ( embriyo zarının inceltilmesi işlemi ) uygulanmaktadır.

 • Lazer tekniği,
 • Pronaz yöntemi,
 • Mekanik teknikler,
 • Duruma göre acid tyrode düşünülebilir.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1