ROSI Tekniği - Ankara Tüp Bebek Merkezi - Centrum Clinic
Sizi ve Bebeğinizi Önemsiyoruz.. Hemen Randevu Al!

ROSI Tekniği

ROSI Tekniği

Centrum Clinic Tüp Bebek Ekibi, 2019 yılının Şubat ayında ilk ROSI gebeliğini duyurdu. Bu durum aslında buz dağının sadece görünen kısmı idi. Çünkü Prof. Dr. Recai Pabuçcu ve ekibi, ROSI tekniğinin temellerinin atıldığı ve dünyada en geniş ROSI serisine sahip Japonya’dan Dr. Tanaka ve ekibinin yanına eğitime gitmişti. Bu eğitim sürecinin sonunda, ekip Türkiye’ye geldi ve binlerce aileye umut ışığı olan ROSI tekniği ile ilk gebelikleri elde etti…’’
blog-27
ROSI Tekniği Acısız ve Tehlikesizdir
ROSI Tekniği Spermlere Zarar Vermez
ROSI'de Süreç Normal Tüp Bebekte Olduğu Gibidir
Türkiye'nin İlk ROSI Bebeği Centrum'da Doğmuştur
ROSI İle Doğan Bebekler Sağlıklıdır
ROSI Tekniği Binlerce Çifte Umut Olmuştur

ROSI Tekniği Nedir?

Round Spermatid Enjeksiyonu yani Rosi yöntemi pek çok erkeğe baba olma umudu veren yöntemler arasında yerini almıştır. Bu yöntem azospermi sorunu yaşayan erkekler için uygulanmaktadır. Yani spermi bulunmayan erkeklere uygulanan bu teknik erkek kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır. Kısırlık sebebi ile başvuran çiftlerin yaklaşık yüzde onu ile on ikisinde azospermi durumu görülmektedir. Azospermi kendi içerisinde tıkayıcı ve tıkayıcı olmayan olarak iki çeşide ayrılır.

 

Tıkayıcı azospermi testiste sperm üretimi normal olmasına karşın ameliyat, travma, sperm kanallarının doğuştan yokluğu gibi nedenlerle sperm iletimi sağlanamamaktadır. Tıkayıcı olmayan azospermi durumunda ise sperm üretimi hiç yoktur ya da bunlar dışarı atılacak kadar yoğunlukta değildir.

ROSI Tekniğinde Başarı

ROSI Tekniğinde başarı oranları her gün artmaktadır. Kliniğimiz ROSİ Tekniğinde Türkiye'de lider konumundadır.

ROSI Bebeklerin Sağlığı

Hiç sağlıklı sperm hücresi bulunmayan erkekler için bile tedavi olan ROSI yönteminde bebekler sağlıklı doğmaktadır.

ROSI Tekniğinde Süreç

ROSI Tekniğinde süreç tıpkı normal tüp bebek tedavisinde olduğu gibi acısız, konforlu ve rahattır.

ROSI'de İstatistikler

Klasik tüp bebek tedavisi ile kıyaslandığında rosi tekniğinde düşük ihtimalinin biraz daha fazla olduğu belirtilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bu teknikte gebeliğin kaybedilme olasılığı yüzde yirmi ile otuz arasında ifade edilir. Standart tüp bebek tedavisine göre roside gebelik şansı biraz daha düşüktür.

 

Ancak gün geçtikçe bu alanda yeni çalışmaların yapılması tedaviden elde edilen başarının artmasına katkıda bulunmaktadır. Buna göre rosi tekniğinde gebelik başarısı uygulama başına yüzde on ile yirmi arasında, canlı doğum başarısı ile yüzde on civarında olarak belirtilir. Bu oranlar yapılan uygulamaya göre farklılık göstermektedir. En net sonucu alabilmek için tedavide doktor kontrolünün dışına çıkmamak gerekir.

İstatistikler Tedavi Görenin Yaşına Bağlı Olarak Değişkenlik Göstermektedir
ROSI Tekniğinde Başarı Oranı, Daha Düşüktür
ROSI Tekniği Üst Üste Denenebilir
ROSI Tekniği Sadece Diğer Yöntemler Yetersiz Kaldığında Uygulanır
ROSI Tekniği Güvenli ve Acısızdır

Rosi Tekniği’nin Uygulaması

Rosi yöntemi öncesi genellikle hastalara mikro tese işlemi uygulanmaktadır. Burada amaç sperm hücreleri bulmaktır. Bu yöntemde mikroskop altında testisten sperm elde edilir. Elde edilme olasılığı genellikle yüzde kırk ile atmış arasındadır. Eğer mikro tese uygulanmasına rağmen hala sperm elde edilemediyse bu durumda rosi yöntemine başvurulmaktadır. Hastaların yaklaşık yüzde yirmisinde bu durum yaşanmaktadır. Bu teknikte kuyruk gelişimi olmamış henüz olgunlaşmamış ve spermatid ismini alan erken evre yuvarlak sperm hücreleri kullanılır. 1992 yılında bu yana geliştirilerek uygulanan bu yöntemde başarı oranı giderek artmaktadır. Böylece çocuk sahibi olamayan çok sayıda çift için umut ışığı meydana gelmektedir.

 

Round Spermatid Enjeksiyonu (Rosi) Yöntemi

Rosi yöntemi tüp bebek tedavisinde bazı aşamalar tamamlandıktan sonra uygulanmalıdır. Buna göre altı ay boyunca testislerde olgun ve sağlıklı sperm hücrelerinin oluşması için çalışma yapılmış olmalıdır. Detaylı ve dikkatli bir mikro tese uygulaması yapılmalı, çıkan dokular dondurularak saklanmalıdır. Eğer spermatid kullanılırsa bu durumda embriyo biyopsisi yapılmalıdır. Bu yöntemle birlikte gebelik oluşursa bu durumda anne adayı yakın takip altına alınmalıdır. Gerekli hallerde aminoysentez ile fetüsün sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bununla da sınırlı kalmayan takip hem doğumda hem de doğum sonrasında da devam etmelidir. Bu yöntemle ilgili çalışmalar sürekli devam ettiğinden dolayı çiftler tedavi için doktora başvurduklarında daha yenil bilgiler elde edebilirler.

 

Erkek İnfertilitesi (Azospermi) Tedavisinde Yeni Yöntem (ROSI)

Son dönemlerde tüp bebek tedavisinde sıklıkla tercih edilen Rosi yöntemi yani Round Spermatid Enjeksiyonu olgun sperm hücresinin bulunmadığı yani azospermi durumlarında uygulanır. Bu sayede baba olamayan erkekler için umut ışığı olan bu yöntem için özel bir elektrofüzyon cihazı kullanılır. Bunun öncesinde ilk olarak testislerde canlı sperm hücresi araması yapılır. Mikro tese adı verilen bu uygulamada eğer canlı sperm hücresine rastlanılırsa tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olunmaktadır. Canlı hücre bulunamadığında ise rosi tekniği devreye girmektedir. Bu teknikte testiste bulunan ve olgun olmayan hücreler seçilir. Yuvarlak spermatid adı verilen bu hücreler kullanılır ve öncü sperm hücreleri elde edilir.

Azospermi Tedavisinde Rosi Yöntemi

Azospermi tedavisinde rosi yöntemi uygulanırken bulunan yuvarlak öncül hücreler elektrik inovasyonu ile birlikte sağlıklı gebelik elde edilebilmesine olanak sağlar. Bu sayede daha önceden azospermi ile hiç baba şansı olmayan erkeklerde durum tersine dönmekte ve rosi yöntemi ile yüzde atmış oranında döllenme ve yüzde on oranında gebelik şansı ortaya çıkmaktadır. Alınan öncül yuvarlak hücreler doğrudan gebelik için yeterli olmadığından dolayı bu hücreler yumurtanın içerisine enjekte edilmeden önce birtakım özel işlemlerden geçirilmektedir. Bu sayede bölünmesi ve emriyoların elde edilmesi sağlanmaktadır. Bunun gibi işlemlerin her birinin işinde başarılı ve deneyimli olan uzmanlar tarafından sağlık koşullarına uygun merkezlerde yapılması gerekir.

Erkek İnfertilitesi Ve Rosi Tekniği

Klasik tüp bebek tekniğinde dışarıya atılmış olan meniden sperm hücreleri toplanırken Rosi yönteminde dokulardan ayıklanmış olan öncül yuvarlak hücreler kullanılır. Bu yönüyle klasik tip bebek tedavisinden farklılık gösteren rosi tekniği erkek infertilitesi durumu için sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Genellikle azospermi tanısı konmuş olan kişilerin büyük bir kısmında mikro tese uygulaması ile birlikte olgun sperm hücresine rastlanılmakta ve bu şekilde tüp bebek tedavisine olumlu devam edilmektedir. Ancak tese işlemi uygulanmış olmasına karşın herhangi bir olgun sperm hücresine rastlanmamışsa bu durumda Rosi tekniğine başvurulmalıdır. Elde edilecek olan sonuçlar çiftlerin durumlarına göre farklılık gösterebilir. Burada uzman doktor süreçle ilgili tüm bilgilendirmeyi çiftlere yapmaktadır.

Kimlere Rosi Tekniği Yapılır?

Günden güne daha da geliştirilen yardımcı üreme teknikleri içerisinde özellikle rosi tekniği oldukça ilgi görmektedir. Erkek kısırlık nedenlerine bakıldığında bunlar arasında azospermi sıklıkla görülmekte olup buna çözüm için rosi tekniği uygulanmaktadır. Ancak tedaviden istenilen sonucun elde edilebilmesi için hem hekim hem de klinik seçiminde en doğru seçimlerin yapılması gerekir.

Bununla birlikte tedavi öncesinde mutlaka çiftler rosi ile ilgili geniş şekilde bilgilendirilmeli ve böylece stres oluşumunun önüne geçilmelidir. Bu durum tüm tüp bebek tedavi yöntemleri için geçerlidir. Rosi ve diğer tedavi şekilleri sabır isteyen bir süreç olduğundan tekniğin uygulanacağı şekiller mutlaka buna hazır olmalıdır. Akla takılan her sorunun yanıtı hekime danışarak bulunabilir.

Rosi tekniği uygulanan kişiler arasında ilk sırada menisinde hiç canlı sperm hücresi olmayan kişiler gelmektedir. Bunun yanı sıra rosi yöntemi hasar görmüş sperm nedeniyle çocuk sahibi olamayanlar ve daha evvel mikro tese yaptırmış olan kişilere de uygulanır. Tedavinin nasıl uygulanacağı kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Bununla ilgili net bilgiye ulaşmak için tedavi öncesinde hastaya çeşitli testler yapılmaktadır. Elde edilen sonuçlar tedavinin planının en doğru şekilde belirlenmesine yardımcı olur. Tedavi için uygun olan kişiyi seçmek için çiftlerdeki kısırlık nedeni incelenir ve ona göre teknik belirlenir. Bu durum tüm tüp bebek tedavisi uygulamaları için geçerlidir.

Rosi Tekniği Nasıl Uygulanır?

Gebeliğin sağlanabilmesi amacıyla rosi tekniği uygulanacağında önce hastaya mikro tese işlemi yapılır. Bu işlemde testis içinden yuvarlar sperm hücreleri toplanır ve bunlara spermatid adı verilir. Toplanan spermler içerisinden en iyileri seçilerek ayıklanır ve laboratuar ortamında elektrik verilerek olgunlaşması sağlanır.

Böylece pasif halde bulunan hücrelerin kapasitesi artmış olacaktır. İstenilen özelliğe sahip olan spermler döllendirilerek kaliteli embriyolar elde edilir ve bu embriyolar anne rahmine aktarılır. Transfer işleminin tamamlanmasıyla birlikte gebeliğin oluşması için yaklaşık on iki gün kadar beklenir. Rosi tekniği transfer işlemine kadar olan süreç için geçerlidir. Bundan sonraki dönem standart tüp bebek tedavisi ile aynı şekilde ilerlemektedir. Gebelik süreci de her kadın için aynıdır.

Rosi Tekniği Tehlikeli Mi?

Azospermi sorunu yaşayan ve mikro tese işlemi uygulanmasına karşın istenilen özellikteki spermlere ulaşılamayan erkeklerde tek çözüm rosi tekniği olmaktadır. Ancak bu tedavi ile ilgili genellikle çiftler rosi tekniği tehlikeli mi sorusunun yanıtına dair endişe içerisindedir. Rosinin son yıllarda uygulanan bir tedavi olması ve başarı oranının standart tüp bebek tedavisine kıyasla düşüklüğü yaşanan kaygıyı daha da artırmaktadır.

Tekniğin güvenilirliği ya da ne kadar etkili olduğu ile ilgili en doğru sonuca ulaşabilmek için bu alanda uzman doktor ile görüşme yapmak yarar sağlayacaktır. Doktor tarafından yapılan detaylı muayenede hastanın tedaviye uygun olup olmadığı ve buna benzer pek çok bilgi ortaya çıkmaktadır.

Rosi Tekniği Ne Kadar Güvenilir?

Rosi tekniğinin başarısı ve güvenilirliği ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. 2016 yılında bu teknik ile ilgili on dört yumurta üzerinde çalışma yapılmıştır. Buna göre yumurtaların tamamında başarılı döllenme sağlanmış ve yardımcı üreme tekniğiyle gebe kalma olasılığı günümüzde yüzde atmışlara kadar çıkmıştır.

Ancak tedaviden elde edilecek sonuç hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Sektörde sürekli teknolojik gelişmelerin yaşanması çocuk sahibi olmayı bekleyen anne baba adayları için umut vaat etmektedir. Burada tedavi için tercih edilen kliniğin de rolü büyüktür. Kliniğin başarısı ve güvenilirliği elde edecek sonucun ne yönde olacağını etkilemektedir. Bunu anlayabilmek için geçmiş dönem uygulamalarına bakmakta yarar vardır. Ülkemizde ilk kez rosi tekniği kullanılarak sağlıklı bir doğum gerçekleştiren klinik, Centrum tüp bebek merkezidir. Ayrıca hala kliniğimizde, rosi tekniği alanında eş değer çalışmalar yürütebilien bir başka klinik bulunmamaktadır.

Rosi Tekniği Spermlere Zarar Verir Mi?

Rosi tekniği uygulaması esnasında spermlere elektrik akımı verilmekte ve daha olgun yuvarlak hale gelmesi sağlanmaktadır. Çeşitli işlemlere tabii tutulması spermlerin bu uygulamadan zarar görüp görmeyeceği sorusunu akıllara getirmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre her işlem en profesyonel şekilde yapılmakta olup bu esnada hücrelerin DNA yapısı zarar görmemektedir.

Böylece spermlerde herhangi bir zarar görme ya da bozulma olmayacaktır. Bunun tam aksine pasif halde bulunan spermler daha yüksek kapasiteli hale gelmektedir. Dolayısıyla rosi tekniğinin sperm üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgi çiftler ile hekim arasında yapılan ön görüşmede detaylı şekilde ele alınır.

ROSI Tekniği İle Tüp Bebek Kaç Gün Sürer?

Menide hiç canlı olgun sperm hücresinin bulunmadığı durumlarda uygulanan rosi tekniği kendi içerisinde çeşitli aşamalardan meydana gelir. Her bir aşamanın tamamlanması belli bir süreyi almakta olup burada dikkatli davranılması tedavinin başarı oranını etkiler. Genellikle tedavinin ilk aşaması mikro tese ile başlamaktadır.

Bu uygulama için lokal ya da genel anestezi yapılır ve hangi aneztezi şeklinin tercih edildiği tedavinin süresi üzerinde etkilidir. Eğer genel anestezi tercih edilirse mikro tese işlemi ortalama üç saat sürmektedir. Lokal anestezi için ayrılan süre buna göre biraz daha kısa olacaktır. Yapılan anestezi ile mikro tese işleminin tamamlanmasının ardından toplanan sperm hücrelerinin ayıklanması evresine geçilir.

Rosi Tekniği Ne Kadar Sürer?

Rosi tekniğinin süresi yapılacak işleme göre farklılık göstermektedir. Buna göre işlem esnasında DNA’sı herhangi bir hasar görmemiş olan sperm hücrelerinin bulunması ve bu hücrelerin ayıklanması yaklaşık üç dört saati alan bir işlemdir. Ayıklama işleminin bitmesinin ardından sperm hücrelerine uyarı verilmesi evresine geçilir.

Burada hücreye elektrik akımı verilerek uyarılması sağlanır ve bu uygulama da ortalama bir saat sürmektedir. Hücreler istenilen olgunluğa eriştikten sonra döllenme evresi başlar. Bundan sonraki süreç klasik tüp bebek tedavisi ile aynıdır. Genel olarak bakıldığında rosi tekniği ile tüp bebek kaç gün sürer sorusunun yanıtı ortalama iki gün olmaktadır.

Rosi Tekniği İle Tüp Bebek Yapımında Süreç

Gün geçtikçe bu alanda yeni gelişmelerin yaşanması rosi tekniği ile tüp bebek tedavisi için harcanan sürenin daha da kısalmasını sağlar. Tekniğin uygulanmasıyla elde edilen sperm hücrelerin döllenmesi için on beş ile on sekiz saat arasında beklemek gerekir. Bu embriyolar anne rahmine transfer edildikten sonra sağlıklı bir hamileliğin oluşması beklenir.

Rosi tekniği ile hamilelik süreci genel olarak normal gebelik ile aynı devam etmektedir. Bu süreçte anne adayları beslenmesine dikkat etmeli, doktor tarafından verilen önerilerin dışına çıkmamalı, ilaç kullanılması gereken durumlarda mutlaka doktor tavsiyesine başvurmalıdır. Kontrollü şekilde ilerleyen gebelik canlı ve sağlıklı doğum oranının artmasını sağlayacaktır. Bu durum tüm yöntemler için geçerlidir.

Kısırlık Mucizesi Rosi Tekniği

Tüp bebek tedavisinde son dönem gelişmeleri arasında yer alan Round Spermatid Enjeksiyonu yani Rosi yöntemi spermi olmayan hastalar için uygulanan mucizevi tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Tedavi için özel bir elektrofüzyon cihazı kullanılmakta olup hareketli ya da olgun spermin bulunmadığı durumlar bu tedaviye uygun görülür.

Menide olgun sperm hücresinin bulunmaması en önemli kısırlık nedenleri arasında yer almaktadır. Buna aşmak adına ilk aşamada mikro tese uygulanarak testislerde sperm aranır. Eski dönemlerde burada canlı sperm bulunamayınca bebek sahibi olmak mümkün değildi. Ancak Rosi tekniğinin geliştirilmesiyle birlikte artık azospermi durumunda da baba olabilmek mümkün hale gelmiştir.

Tüp Bebekte Rosi Tekniği Uygulaması

Rosi tekniği ile kullanılan teknolojide sperm hücresi olmasa dahi elektrik aktivasyonu ile sağlıklı gebelik oluşturabilir. Bu sayede daha önce hiç gebelik şansının olmaması halinden yüzde 60 döllenme ve yüzde on gebelik olasılığına geçilmektedir. Tedaviden istenilen başarının elde edilebilmesi için doğru hekim ve tedavi merkezinin tercih edilmesi gerekir.

Rosi uygulamasında Tese ile bulunan yuvarlak spermatid isimli hücreler yumurtanın içerisine verilir ve bundan sonra döllenme beklenir. Elde edilen embriyo ile birlikte transfer aşaması tamamlanarak gebeliği oluşması beklenir. Bekleme süresinin ardından anne adayına test yapılarak sonucun olumlu olup olmadığı kontrol edilir. Bu aşamadan sonra normal gebelik süreci başlamaktadır. Hangi teknik ile olduğu fark etmeksizin anne adayının gebeliğin ilk üç ayında dikkatli davranması, beslenmesine özen göstermesi ve doktor tarafından verilen önerilere uyması gerekir.

Bugün Türkiye’de bir ilk gerçekleşti! ROSI yöntemi, özellikle azospermi sebebiyle çocuk sahibi olma hayallerinden vazgeçen çiftlere son teknoloji bir umut olmuş ve bu yolla son dönemde Türkiye’de de gebelikler sağlanmıştı. Bugünse ilk doğum gerçekleşti ve Türkiye’de ilk defa ROSI yöntemiyle dünyaya bir bebek geldi. Centrum Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, dünyaya gelen erkek bebeğin ve annenin oldukça sağlıklı olduğu bilgisini verdi.

Son dönemde gelişen ROSI teknolojisi ile, özellikle azospermi dediğimiz erkek kısırlığına, yani menide hiç canlı veya olgun sperm hücresi bulunmaması durumuna rağmen, çiftlerin çocuk sahibi olma şansı var. Temelleri Japonya’da atılmış olan ROSI işlemi, Türkiye’de de ilk meyvesini verdi ve azospermi nedeniyle çocuk hayallerini yitirmiş çiftlere de umut oldu. Bu yöntemle bugün doğan ilk bebeğin, doğal yollarla dünyaya gelen bebeklerden hiçbir farkının olmadığı ve son derece sağlıklı olduğu belirtildi.

11 yılın ardından müjdeli haber geldi!

Doğal yollarla ve başka tedavi yöntemleri ile 11 yıl boyunca çocuk sahibi olmayı deneyen Gülçimen ailesi çareyi ROSI yöntemiyle buldu. Bu yöntemle sağlanan gebelik süreci son derece sağlıklı geçti ve bugün Ayaz Sefa bebek dünyaya gözlerini açtı. Centrum Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu Türkiye’de bir ilk gerçekleştiği için heyecanlı olduklarını belirtti ve süreci anlattı: “Bugün Türkiye’de hepimizin heyecanla beklediği bir ilk gerçekleşti ve ROSI yöntemi ile gebe kalmış ilk hastamız bebeğine kavuştu. Beklenenden 15 gün önce dünyaya sağlıklı bir erkek bebek geldi. Doğum epidural yoluyla gerçekleşti. Şu an annenin de bebeğin de durumu gayet iyi. Aile de biz de çok heyecanlı ve mutluyuz.”

Azospermi yüzünden umudunuzu yitirmeyin!

Azospermi sebebiyle çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni bir umut kapısı olan ROSI yöntemini, Prof. Dr. Recai Pabuçcu şöyle anlatıyor: “ROSI yöntemi son teknoloji bir işlem ve Türkiye’de de yeni uygulamaya başladığımız ve başarısına şahit olduğumuz bir yöntem. Önce azosperminin sebepleri detaylıca araştırılıyor ve çözüm üretiliyor. Ancak bu çözümlerle başarı sağlanamadığında çocuk sahibi olmak için ROSI yöntemine başvuruluyor. Bu yöntemle yapılan detaylı aramada öncül yuvarlak sperm hücrelerini bulunuyor ve normalde yumurtayı döllemesi mümkün olmayan spermlere özel dölleme işlemleri uygulanıyor. Bu işlemle elde ettiğimiz embriyoları transfer ederek ROSI işlemini gerçekleştiriyoruz.”

Bebekler son derece sağlıklı!

ROSI yöntemiyle elde edilen gebeliklerde ve doğan bebeklerde herhangi bir sağlık sorunu gözlemlenmedi. Gebe kalındıktan sonraki tüm süreç normal seyrinde ilerliyor. Bugün Türkiye’de bu yöntem ile dünyaya gelen ilk bebek Ayaz Sefa da son derece sağlıklı!

ROSI Tekniğinde Düşük İhtimali Nedir?

Azospermi sorunu yaşayan çok sayıda erkeğin baba olabilmesini sağlayan rosi tekniği son dönemlerin en çok merak edilen yardımcı üreme teknikleri arasında yer alır. Bu tekniğin uygulanabilmesi için menide canlı sperm hücresinin bulunmaması gerekir. Bunun için öncelikle baba adayına mikro tese uygulaması yapılır ve hücrenin olup olmadığı kontrol edilir.

Bazı hastalarda bu işlem olumlu sonuç vermekte ve doğrudan tüp bebek uygulamasına geçilmektedir. Eğer yapılan tese ile istenilen olgunlukta hücre bulunamazsa bu durumda rosi tekniği uygulanır. Rosi tekniği ile oluşan gebeliklerin başarı oranı günden güne artmaktadır. Genellikle çiftler rosi tekniğinde düşük ihtimali nedir diye merak içerisinde olmaktadır.

Rosi Tekniğinde Gebelik ve Düşük

Klasik tüp bebek tedavisi ile kıyaslandığında rosi tekniğinde düşük ihtimalinin biraz daha fazla olduğu belirtilir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bu teknikte gebeliğin kaybedilme olasılığı yüzde otuz ile kırk arasında ifade edilir. Standart tüp bebek tedavisine göre roside gebelik şansı biraz daha düşüktür.

Ancak gün geçtikçe bu alanda yeni çalışmaların yapılması tedaviden elde edilen başarının artmasına katkıda bulunmaktadır. Buna göre rosi tekniğinde gebelik başarısı uygulama başına yüzde on ile yirmi arasında, canlı doğum başarısı ile yüzde on civarında olarak belirtilir. Bu oranlar yapılan uygulamaya göre farklılık göstermektedir. En net sonucu alabilmek için tedavide doktor kontrolünün dışına çıkmamak gerekir.

İlk Rosi Tekniği Bebeği

Rosi Tekniği İle Gebelik Şansı

Rosi tekniğinde gebelik şansı uygulanan tedaviye göre farklılık gösterebilir. Bu alanda yapılan çalışmalar gün geçtikçe gelişme gösterse de her anne ve baba adayının yapısı farklı olacağından yapılacak işlemler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Rosi tekniğindeki gebelik şansı için 2016 yılında on dört tane yumurta ile çalışma yapılmış ve bu yumurtaların tamamında başarılı döllenme sağlanmıştır.

O yıldan günümüze dek uygulanan teknikte başarılı döllenme oranı yüzde atmış oranlarına kadar çıkarılmıştır. Zaman ilerledikçe tekniğin başarı oranının biraz daha artması beklenmektedir. Bu başarıda tekniğin uygulandığı tüp bebek merkezinin ve uygulamayı yapan uzmanın da etkisi vardır. Bundan dolayı hekim ve merkez seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Rosi Tekniği İle İlgili Merak Edilenler

Rosi tekniği ile gebelik durumunda sağlık yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmamakta olup son derece sağlıklı döllenme ve gebelikler ortaya çıkarılmıştır. 2016 yılında bu tekniğe yönelik yapılan bir araştırmada on dört tane yumurtadan tamamının başarılı bir şekilde döllendiği görülmüştür. Bu yöntem hiç spermi olmayan, daha önce mikro tese yaptıran, sperm hücresinin zarar görmesi nedeniyle çocuk sahibi olamayanlar için uygulanır. Rosi tedavisini uygulayacak kişiler herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler. Bunun için gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

ROSI Tekniğini nedir? Klasik tüp bebekten farkı nedir?

Klasik tüp bebek tekniğinde, dışarıya atılmış meni örneğinden olgun sperm hücreleri toplanır, en iyisi seçilir ve yumurta içerisine verişlir. ROSI yönteminde ise, erkekte meni içerisinde olgun sperm hücresi olmadığından klasik işlem yapılamaz. TESE ile elde edilen dokudan ayıklanmış yuvarlak hücreler, oosit yani yumurta içerisine verilir.

Daha önce TESE’de hücre bulunmamış kişilerde, yeni bir ROSI siklusunda yuvarlak-öncül hücre bulma şansı ne kadar?

ROSI siklusunda mutlaka yeni bir TESE işlemi yapılıyor ve öncesinde tedavi süreci olabiliyor. ROSI tekniği uygulanacak kişilere yapılan TESE’de yaklaşık %30 oranında öncül-yuvarlak hücre bulunabiliyor.

Kimler ROSI tekniğinden faydalanabilir?

Daha önce menide olgun sperm hücresi bulunamamış yani azoospermi tanısı olan kişiler. Ancak, bu kişilerin yaklaşık yarısında TESE işlemi sonrasında olgun sperm hücresi elde edilebilir. Bu durumda, olgun sperm hücrelerinin kullanılması zaten büyük avantajdır. Ancak, daha önce TESE işlemi olan ve hiç olgun sperm hücresi çıkmamış kişiler ROSI tekniğinden fayda görebilir.

ROSI Tekniği Sonucu Elde Edilen Embriyo Sağlıklı Olur mu?

Evet. Bugüne kadar ROSI Tekniği ile elde edilmiş embriyoların hem döllenme hem de genetik olarak ciddi bir sorun yaratmadıklarını biliyoruz. Ancak, konu hakkında net hükme varabilmek için henüz erken.

ROSI Tekniğinde Neler Kullanılıyor? Her Merkez ROSI Yapabilir mi?

ROSI Tekniği, hem ustalık hem de ekipman gerektiren bir teknik. Yani her merkez ROSI tekniğini tam anlamıyla yapamayabilir. Özellikle öncül yuvarlak hücrelerin ayıklanması ve yumurta içerisine sokulmaları işlemleri çok ince işçilik isteyen basamaklar. Ayrıca, ROSI işlemi için mutlaka özellikli makinelerinizin olması gerekiyor. Yani ROSI’yi mutlaka deneyimli merkezlerde uygulamak lazım.

ROSI Tekniği ile Gebelik Şansı Ne Kadar? Normal Tüp Bebek ile Karşılaştırıldığında Daha mı iyi Daha mı Kötü?

ROSI Tekniği ile uygulama başına yaklaşık %10-20 gebelik başarısı ve %10 kadar da canlı doğum başarısı öngörülüyor. Yani, standart tüp bebek tedavisine göre daha az gebelik şansı var. Ayrıca, ROSI tekniği ile düşük oranı biraz fazla yani yaklaşık %30-40 kadar gebeliğin kaybedilme olasılığı var.

Daha Önce TESE’de Sperm Hücresi Olmayan ancak ROSI işlemini de istemeyen çiftlerin hangi seçenekleri var?

Bunların başında kök hücre uygulamaları geliyor, ancak günümüz teknolojisi henüz insanda kök hücreden sağlıklı canlı doğum elde edebilmiş değil. Yani kök hücreye biraz zaman var. Diğer bir seçenek sperm bağışıdır ki, ülkemizdeki yasal mevzuat bu duruma müsaade etmiyor. Son olarak evlat edinme seçeneği de mevcut.

ROSI Tekniği ile Dünya’ya Gelmiş Çocuklar Sağlıklı Mı?

Bugüne kadar 90’dan fazla canlı doğum meydana geldi. Belki bu sayı bugün 300’ler ile ifade edilebilir. Elimizdeki veriler, 2017 yılında yayınlanan geniş ROSI serisine dayanıyor. Bugüne kadar 90 çocuk dünyaya geldi ve bunların 3’ü dışında tümü sağlıklı. Ayrıca bilinç-zihin gelişimleri de yaşıtlarına göre uyumlu.

Centrum Clinic’te ROSI işlemi Uygulanıyor mu?

2019 yılının Şubat ayından beri bu işlemi uyguluyoruz. Japonya’dan gelen ekipmanlar kullanılıyor. Şu ana kadar 40’a yakın ROSI tekniği ile tüp bebek işlemi uygulandı ve toplamda 7 gebelik elde ettik. Bu gebelikler şu anda sağlıklı şekilde devam ediyor.

İletişim

TELEFON
0 312 446 66 66
0533 205 92 23

E-POSTA
info@centrumtupbebek.com

FAX
+90 312 447 18 18

Gaziosmanpaşa Mahallesi, Nene Hatun Cd No:102, 06700 Çankaya/Ankara