fbpx

Blog

Doğum

Plasenta Nedir?

Plasenta hamilelik sırasında çok önemli bir rol oynamaktadır.  Plasenta hamilelik sırasında rahim içerisinde gelişen bir organdır. Bu yapı büyüyen bebeğinize oksijen ve besin maddeleri sağlar ve bebeğinizin kanından atık maddeleri uzaklaştırır. Plasenta rahim duvara yapışır ve bebeğinizin göbek kordonu bundan doğar.  Çeşitli faktörler gebelik sırasında plasentanın sağlığını etkileyebilir, bazıları değiştirilebilir ve bazıları değiştirilemez.

Örneğin: 

Anne yaşı:  Yaşlı kadınlarda, özellikle 40 yaşından sonra, bazı plasental problemler daha yaygındır. 

Erken rüptür: Hamilelik sırasında bebeğiniz amniyotik kese adı verilen sıvı dolu bir zar ile çevrili ve desteklenmiştir. Eğer doğum emek başlamadan önce sızdırırsa veya kırarsa, bazı plasental problemlerin riski artar. 

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon plasentanızı etkileyebilir.

 İkiz hamilelik: Birden fazla bebek sahibi iseniz, bazı plasental problemleriniz artmış olabilir. 

Kan pıhtılaşma bozuklukları: Kanınızın pıhtılaşma kabiliyetini olumsuz etkileyen veya pıhtılaşma olasılığını arttıran herhangi bir durum, bazı plasental problemlerin ortaya çıkma riskini arttırır. 

Daha önceki plasental problemler: Daha önceki bir gebelik sırasında plasental bir sorun yaşadıysanız, tekrar yaşamanız riski yüksek olabilir. 

Karın travması: Karınıza travma – düşme veya karın bölgesine darbe gibi – bazı plasental problemlerin ortaya çıkma riski artar. 

En yaygın plasenta sorunları nelerdir?

Gebelik sırasında en yaygın plasental problemler arasında plasental ani durma, plasenta previa ve plasenta akretası sayılabilir. Bu koşullar potansiyel olarak ağır vajinal kanamalara neden olabilir. Doğum sonrası plasenta da bazen bir endişe kaynağıdır.

Plasental abruption nedir?

Plasenta doğumdan önce uterusun iç duvarından sıyrıldığında – kısmen veya tamamen – plasental ani durma olarak bilinir. Plasental abruption, çeşitli derecelerde vajinal kanamalara, ağrıya veya kramplara neden olabilir. Ayrıca, bebeği oksijen ve besin maddelerinden mahrum bırakabilir. Bazı durumlarda, erken doğum yapılması gerekir.

Plasentanın aşağıda olması nedir?

Bu durum, plasenta kısmen veya tamamen rahim ağzı serviksini kapladığında ortaya çıkar. Plasenta previa gebeliğin erken dönemlerinde daha sıktır ve rahim büyüdükçe çözülebilir. Plasenta previa doğumdan önce veya doğum sırasında şiddetli vajinal kanamalara neden olabilir.

Plasenta akretası nedir?

Bu durum, plasentanın kan damarları uterus duvarına çok derin gelince ortaya çıkar. Plasenta accreta gebeliğin üçüncü trimesterinde vaginal kanama ve doğumdan sonra ciddi kan kaybına neden olabilir. Plasenta rahim kaslarına girerse (plasenta inkreta) veya plasenta uterus duvarından (plasenta percreta) büyürse bu sorunun daha agresif formları da ortaya çıkabilir.

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk