Centrum Tüp Bebek Merkezi

Leopold Manevraları Nedir?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Leopold Manevraları Nedir?
Leopold Manevraları Nedir?

Leopold manevraları ilk olarak Alman jinekolog Christian Gerhard Leopold tarafından tanımlanarak kullanılmış ve de doktorun adından esinlenilerek Leopold Manevraları adını almıştır. Bebeğin anne karnında duruşu ve organlarının durumu ile ilgili olarak elle karın üzerinden muayene edilmesi de denebilir. Günümüzde Leopold manevralarının yerini ultrasonografi almıştır. Ultrason olmayan yerleşim bölgelerinde de hala ebeler ve doktorlar  bu yöntemi kullanmaktadır.

Özellikle obezite nedeniyle fazla yağ olan karın bölgesine sahip kadınlarda ve polihidramnios vakası yaşanan  gebeliklerde Leopold manevraları başarıyla uygulanamayabilir. Leopold manevraları ile muayeneye başlamadan önce, hastanın mesanesini boşaltması gerekir, dolayısıyla muayeneden önce idrarını yapmalıdır. Bu manevralar maharetli bir doktorun karın üzerine yerleştirdiği elleri ile içerideki bebeği hissetmesi ve karın içindeki durumunu çıkartmak amacıyla uygulanır. Elleri hassasiyet kazanmış ve tecrübeli bir doktor eli bu muayene ile bebeğin tüm vücut bölümlerini net bir şekilde hissedebilir.

Leopold Manevraları Nasıl Yapılır?

Leopold manevraları yardımı ile hamile anne adayının karnı üzerinden yapılan muayene esnasında içeride bulunan bebeğin pozisyonu, duruşu, angajman ve de mevcut seviyesi belirlenebilir.

1. Leopold manevrası:

Bebeğin anne karnında rahim içinde baş aşağı mı yoksa başı hala yukarda mı olduğu bu aşamada belirlenir.

 • Hamile kadın düz bir zemine sırt üstü yatırılır ve bacakları kendisine doğru hafif şekilde bükülür.
 • Muayeneyi yapacak doktorun/ebenin yüzü gebe kadının yüzüne dönük olacak. İki elin parmak uçları birleştirilerek el alt bölümleri bebeğin üzerine konur.
 • Doktor/ebe parmak uçları ile bebeği hareket ettirerek gebelik ayı tespit edilir.
 • Bebeğin kafa kısmı yukarda belirlenir ve baş küre şeklinde, sert, düzgün, mobil, ballote edilebilir olarak ele gelir. Bebeğin alt kısmı ise makat bölümüdür; yuvarlak, yumuşak, düzensiz ve daha az mobil olarak ele gelir. Belirlenen rahim yerleşim alanı yüksekliğine göre gebelik ayı anlaşılır.

2. Leopold manevrası:

Karında sağ ve sol taraflara dokunmak sureti ile bebeğin sırt pozisyonu belirlenir.

 • İki elin avuç içleri, batın üzerinden rahimin bulunduğu alanın sağ ve sol tarafına yerleştirilir.
 • Parmak uçları ile hafif palpe edilerek bebeğin sırtının anne karnında hangi tarafta olduğu belirlenir.
 • Palpasyonda bebeğin sırtının belirlendiği taraf düz, kol ve bacakların bulunduğu taraf ise girintili çıkıntılı olacaktır. Bu manevra yardımı ile bebeğin sırtının bulunduğu taraf belirlenerek, bebeğin kalp seslerinin dinleneceği taraf belirlenir.

3. Leopold manevrası:

Bebeğin öne gelen tarafının pelvise olan yakınlığı yani angaje olup olmadığı belirlenir.

 • Bir elin başparmağı bir yana ve diğer parmakları bitişik olmak üzere bebeğin üzerine yerleştirilir.
 • Parmaklar ufak hareketler yardımıyla iki yana hafifçe oynatılarak gelen kısmın hangi kısım olduğu anlaşılmaya çalışılır.
 • Önde gelen taraf küre şeklinde, sert, düzgün bir kitle olarak hissedilirse bu baş tarafı demektir. Şekilsiz, yumuşak bir kitle ele geliyorsa, makat geliş demektir.

4. Leopold manevrası:

Gebeliğin son trimesterinde bebeğin öne gelen kısmının pelvise girme seviyesi belirlenir. Doğumun yaklaşması ile ilgili önemli bir bilgidir.

 • Muayeneyi yapan doktor/gebe anne adayının başucuna geçerek iki el açık bir şekilde pelvis kanalına doğru yerleştirilir.
 • Çok baskı uygulamadan pelvis girişine doğru bastırılır.
 • Parmak uçları yardımı ile bebğin başının pelvis içindeki durumu belirlenir.
 • Bu manevrada iki elin parmak uçları birbirine değiyor, bebeğin başı sağa ve sola kolay hareket ettirilebiliyorsa henüz pelvise yerleşmemiştir, yani başı daha mobildir. Parmaklar birleşmiyor ise, ele gelen bölüm henüz hareketliyse, bu durum baş fikse olarak adlandırılır. Ayrıca pelvise henüz tam oturmamıştır. Baş hiç hareket ettirilemiyorsa pelvis içine girmiş ve yerleşmiştir.

Bazı jinekolojik kaynaklarda bir manevradan daha bahsedilmektedir. 5. Leopold manevrası olarak adlandırılan bu manevranın asıl adı da “Zangemeister manevrası” dır ve yine bir Alman jinekolog Wilhelm Zangemeister tarafından yapılmış ve uygulanmıştır. Asıl kullanım zamanı ise doğum başladıktan sonradır. Yine bu manevranın amacı ise bebeğin başının pelvis kanalı ile uygunluğu ya da uygunsuzluğunun olup olmadığının belirlenmesidir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1