Centrum Tüp Bebek Merkezi

Kısırlık Tedavisinde Tüp Bebek Yöntemi

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Kısırlık Tedavisinde Tüp Bebek Yöntemi
Kısırlık Tedavisinde Tüp Bebek Yöntemi

Başlıklar

Tüp bebek tedavileri en çok söz konusu olan infertilite yani kısırlık hastalığına çözüm yolu sunabiliyor.

Gelişmiş tedavi yöntemleri sayesinde artık kısırlık sorun olmaktan çıktı diyebiliriz.

Normal yollardan çocuk sahibi olamamış ve tüp bebek tedavi yöntemlerine yönelmiş çiftlerde, araştırılan nedenlerinin başında kısırlık geliyor.

Kısırlık hastalığını belli bir cinsiyete bağlamak yanlış olur. Çünkü hem erkekte hem de kadında bazı nedenlerden dolayı görülebilir. Bu durumlarda çiftler sorumlu kişi aramaktan vazgeçmeli ve tedavi şanslarının var olduğunu bilerek birbirine karşı daha anlayışlı yaklaşmalıdır. Sonuçta verilen karar tek kişilik değildir. Hele ki tedavi sürecinde her iki tarafında yapması gereken, başarıyı etkileyen nedenler vardır. Ne kadar anlayış ve sabır içinde tedaviye yönelirse başarıda o oranda artış gösterecektir.

Kısırlık (İnfertilite) nedir?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin,1 yıl boyunca korunmadan yeterli sayıda düzenli cinsel ilişkide bulunmasına rağmen hamilelik elde edememesine ”Kısırlık” denir. Evli çiftlerin %10-15’inde kısırlık görülür. Kısırlık yani infertilite, hiç çocuk sahibi olamayanlara ”Primer infertil”, daha önce hamile kalabilmiş fakat şu an hamile kalamayanlara ”Sekonder infertil” diye ikiye ayrılır.

Bütün çiftleri ele aldığımızda, ilk adet döneminde gebe kalması imkânsızdır, gebelik oluşabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Çiftlerin istemiyle ancak 3 ay sonunda o da % 57’sinde görülür. Süre uzadıkça bu oran % 72’ye çıkar.1 yıl sonrasında % 85, 2 yılsonunda da % 93’e kadar gebe kalma şansını artırır. Bu durumda hemen ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok, sabırlı olun.

İnfertil çiftlerin yaklaşık %30-40’ında erkek,%40-50’sinde kadında problem görülür. Bazı çiftlerin ikisinde de problem görülür.%10-15 kısmında kalan çiftlerde ise ne kadında ne de erkekte bir neden bulunamaz. Hiç bir neden bulunamayan bu duruma ”Açıklanamayan infertilite” denir. Bunun için infertil çiftler mutlaka birlikte araştırılmadır. Sadece kadının ya da sadece erkeğin araştırılması yeterli olmaz. Çiftlerin birisinde sorun bulunsa bile, aynı anda diğerinde de sorun olabilir. Bu yüzden çiftler mutlaka birlikte araştırılmalıdır. Yanlış adımlar tedavinin seyrini değiştirebilir.

Kısırlığın (İnfertilite) nedenleri

Kısırlık tarafsız bir hastalıktır. Sigara, alkol, uyuşturucular gibi toksik maddeler kısırlık nedenleri arasında yer alır. Çevresel, genetik, çocukken geçirilmiş olan hastalıklar, seksüel geçişler ve biçok faktör kısırlığa davetiye çıkarıyor. İlk olarak kadınının kısırlık nedenlerini ele alacak olursak;

Kadınlarda kısırlık nedenleri

Kısırlığın % 30 nedeni kadından kaynaklanıyor. Bunlar başlıca, yumurtlama bozukluğu ve rahim kanallarına ait problemlerdir.

 • Genital sistem enfeksiyonları,
 • Cinsel yolla geçen hastalıklar,
 • Karın içi organlarından enfeksiyon yayılımı,
 • Hiperprolaktinemi ( Süt hormonu yüksekliği),
 • Trioid hormon bozuklukları,
 • Anti sperm antikorlar,

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Kısırlığın %30’luk diğer kısmı erkeklerden kaynaklanıyor. Erkekte kısırlığa sebep olan genel durum, sperm sayısı, şekil ve hareketlilikte azalma göstermesidir. Diğer etken madde olarak, hormonal bozulmalara neden olan genetik rahatsızlıklardır. Ayrıca spermin rahim içerisine ulaşmasına engel olacak şekilde geriye doğru boşalma ( Retrograd ejekulasyon ),sertleşme ( Hipospaidas ) problemi kısırlığa neden olabilirler. Diğer nedenler;

 • Testis kanseri,
 • Enfeksiyonlar,
 • İdiopatik oligospermi(sperm sayısında azalma),
 • Obstrüktif (tıkayıcı) nedenler,
 • Sigara,
 • Alkol,
 • Kullanılan bazı ilaçlar,
 • Sistemik hastalıklar,
 • Hormon eksikliği,
 • Aşırı sıcak ortamda bulunma ( Banyo, Hamam ),

Kısırlığın tedavisi ve tüp bebek

Kısırlık tedavisinde uygulanan işlem ne olursa olsun, doğurganlık problemine sahip olmayan çiftlerin bile hamile kalma şansı %25 civarındadır. Başarı hastanın problemine uygulanan tedaviye göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden uygulanan tedavinin sonucunda hamilelik elde edilemezse bile, bir kaç kez tekrarlanması başarı olasılığını arttırır. Günümüzde tüp bebek tedavi yöntemleri ile başarı şansı 35 yaşına kadar ortalama %50-60 arasındadır. Çiftlerin hemen umutsuzluğa kapılmamasını, ciddi sağlık sorunları yaratan ve tedaviyi olumsuz etkileyen stresten uzak durmaları gerektiğini söyleyebiliriz. Tedavi seçilirken, kısırlığa neden olan faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Her yöntemin farklı bir başarı oranı olduğu gibi tedavi süresi ve maliyeti de değişir. Önemli olan başarılı olabilmek için zamana ihtiyacınız olduğunu bilmenizdir. Tedavi olmaya karar veren çiftler, seçenekler doğrultusunda genellikle uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Ovulasyon indüksiyon ( Yumurtlamayı arttırıcı tedavi ),
 • Aşılama, inseminasyon ( Erkekten alınan spermin rahim içerisine verilmesi ),
 • Kısırlığa yol açan nedenlere göre tedavi,
 • Üremeye yardımcı tedavi teknikleri: Tüp bebek ( IVF ), mikroenjeksiyon ( ICSI ),

Tüp bebek tedavisi

Tüp bebeği kısaca özetleyecek olursak, kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenmesi işlemine, Tüp Bebek diyebiliriz. Bu yöntemle, genellikle tüplerindeki tıkanık nedeniyle hamile kalamayan, bazı kalıtsal hastalıklara bağlı olarak çocuk sahibi olamayan çiftlerin, tercih ettiği tedavi yöntemidir. Hamilelik oranları ve canlı doğum oranlarıyla son bir kaç yıl içerisinde tüp bebek tedavisi büyük artış göstermiş, kısırlık tedavisinde de devrim yaratmıştır.

Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

 • Fallop tüplerinin zarar görmüş ve ya tıkamış olması halinde,
 • Endometriozis görüldüğünde,
 • Rahim ağzı salgısı ile ilgili sorunlar olduğunda,
 • Açıklanamayan kısırlık grubuna giren çiftlere,
 • Rahim içi aşılama yönteminden sonuç alamayan çiftlere,

Tedaviye başlamadan önceki uygulamalar

Çiftlerin önceki tedaviye ait olan dokümanları, fiziksel muayeneleri ve tedavi öncesi bazı incelemeler istenir. Bu verilere göre hasta değerlendirilir. Bu incelemeler; Sperm analizi, hormon profili, rahmi değerlendirebilmek için histeroskopi veya histerosalpingografi, risk altındakiler için klamidya enfeksiyonu için tarama testleri ve eşler için HIV, hepatit B ve hepatit C açısından taranır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1