Hamilelikte Vücut - Ankara Tüp Bebek Merkezi - Centrum Clinic

Blog

Doğum

Hamilelikte Vücut

Hamileliği boyunca anne adayının vücudunun birçok kısmında ve hemen hemen her organında değişiklikler meydana gelmektedir. Kadın vücudunda başka bir canlıyı da taşıyacak ve onun besin ve oksijen gibi ihtiyaçlarını karşılamaya uyum sağlayacak ve diğer yandan da doğumu ve doğum sonrası için hazırlık yapmaya başlayacaktır. Gebeliğe uyum ve bu süreçte anne adayının fiziksel yapısı, yaşı ve genetik gibi birçok farklı etmene bağlıdır. Anne adayının bu süreçte geçirdiği 6 değişim.

 Vücudun ağırlığının artması

Özellikle gebeliğin üçüncü ayından itibaren anne karnındaki bebeğin büyümesine bağlı olarak anne adayının karın bölgesindeki genişleme de artar. Buna bağlı olarak da anne adayı kilo almaya başlar. Değişen vücut ağırlığıyla birlikte anne adayının da günlük hayatında da bazı değişiklikler yaşanır.  Artan vücut ağırlı ile birlikte anne adayının hareket kabileyetlerinde de azalma olur.  Karın bölgesinin genişlemesi ile rahme giden baskı da artar. Bu durum bazı durumlar da anne adayının idrarını tutamasına da neden olabilir. Yapılacak olan kegel egzersizleri ile idrar tutamamanın da önüne geçilebilir

Ciltte yaşanan değişimler

Hamilelik döneminde karşılaşılan en belirgin değişimlerden birisi de ciltteki değişikliklerir. Özellikle hamileliğin 7. ayından başlayarak vücudun farklı bölgelerinde  ( göğüs uçlarında, genital bölgede ve göbek çevresinde) renk değişiklikleri yaşanabilir.  Ayrıca hamilelik döneminde kadında değişen hormonal durumlara bağlı olarak yüzde sivilcelenmeler yaşanabilir. Yine yüzde güneşin de etkisiyle minik minik lekelenmeler yaşanabilir. Ancak bu minik lekelenmelerden anne adayının korkmasına gerek yoktur. Doğumun gerçekleşmesinin ardından bu minik lekelenmelerde ortadan kaybolacaktır. Hamileliğin özellikle 8. ayından başlayarak doğum yaklaştığı güne kadar saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Bu dökülme durumu doğumun gerçekleşmesinden birkaç ay sonra sonlanacaktır.

Mide, bağırsak ve ağız sisteminde yaşanan değişimler

Hamilelik döneminde vücutta görülen değişimlerden birisi de ağızdan gelen tükürük salgısında yaşanan artıştır. Büyüyen rahime bağlı olarak da mide yerine değiştirerek sola kayar.  Hamilelik döneminde yaşanan şikayelerden birisi de mide yanmasıdır. Bu durumun nedeni de gevşeyen düz kaslardır. Hamilelik döneminde bu tip mide sorunları ile karşılaşılmaması için beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Ağır yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Hamilelik boyunca bol su ve sıvı tüketimine de çok dikkat edilmelidir.

Böbreklerde ve idrar yollarında görülen değişiklikler

Hamilelik döneminde vücuttaki kanlanma artar ve buna bağlı olarak böbreklerden de süzülen kan miktarında artış yaşanır.Bu durum neticesinde anne adayı sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder.

Akciğerlerde yaşanan değişimler

Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adayı nefes darlığı problemi çekebilir. Ayrıca anne adayları daha sık nefes nefese kalma problemi de yaşarlar. Bu durumun nedeni gerekli oksijen ihtiyacı daha çok olduğu için hiperventilasyon durumunun ortaya çıkmasıdır. Bu durum da kanda bulunana gaz konsantrasyonlarında ve rezervlerinde değişimleri meydana getirir. Bu durumda da anne adayı nefes darlığı yaşayabilmektedir. Ancak bu durum geçici bir süreçtir. Doğum sonrasında annenin nefes alıp vermesi normale dönecektir.

Sindirim sisteminde yaşanan değişimler

Hamilelik dönemindeki anne adayının salgıladığı progesteron hormonu, mide ve bağırsakların düz kas duvrında gevşemelere yol açar. Bu durumda da midenin boşalmasında gecikmelere, ve yemek borusunda yanma gibi durumları ortaya çıkarabilir. Anne adayının gebelik süresince dikkatli beslenmesi ve sindirimini zorlamayacak besinleri tercih etmesi gerekmektedir.

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)