fbpx

Blog

Doğum

Hamilelik Testi

Hamilelik testi, adet geciktikten sonra yapılmalıdır. Hamilelik, baba adayından gelen spermin anne adayının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği zaman başlamaktadır. Gebelik, bu aşamadan sonraki 8. Haftaya kadar embriyo olarak adlandırılır. 8. Haftadan sonra ise fetus adını alır. Embriyo, endometrium adı verilen rahim iç tabakasına yerleşir. Yerleşmeden hemen sonra ise hamilelik hormonu, embriyonun çevresinde bulunan hücreler tarafından salgılanmaya başlar. Hamilelik testi ise bu hormonların tespit edilmesi ile sonuç vermektedir. Hamilelik haftaları ilerledikçe kanda hamilelik hormonu olan β-HCG, artar.

Bu hormonun artmasından sonra idrarda ve kanda yapılan hamilelik testinde sonuç alınabilir. Kandan yapılan hamilelik testi kandaki B-HCG’nin miktarını tespit eder. Kanda hamilelik testi, idrarda hamilelik testinden daha erken dönemde yapılabilir. Kanda hamilelik testi, idrarda hamilelikten testinden daha güvenlidir. İdrar testi yaptıktan sonra mutlaka kanda hamilelik testi yapılmalıdır. Kanda hamilelik testi bu aşamada daha güvenli olmaktadır.

İdrarda hamilelik testi cinsel ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?

İdrarda hamilelik testinin sonuç verebilmesi için adetin en az 1 hafta gecikmesi gerekmektedir. Daha erken dönemlerde yapılan hamilelik testi sonuç vermeyecektir. İdrarda yapılan hamilelik testinde HCG hormonu, kandan idrara geçmelidir. Bu durum süre almaktadır. Bu sebeple de erken dönemde idrarda hamilelik testi yanıltıcı sonuçlar verebilir.

İdrarda hamilelik testi nasıl yapılır?

 • İdrarda hamilelik testi, adet bir hafta geciktiğinde yapılmalıdır.
 • İdrar testi, paketinden çıkan kullanma kılavuzuna göre yapılmalıdır. Her test, markasına göre kullanma talimatlarını değiştirebilmektedir.
 • İdrar, kuru ve temiz bir kaba yapılmalıdır.
 • Hamilelik testi düz bir alana koyulmalıdır. Üzerine kutuda yazdığı kadar idrar damlatılmalıdır. Sonuçlar için 5 dakika beklenmelidir. Şayet test üzerinde 2 çizgi varsa hamilelik var, tek çizgi varsa hamilelik yoktur.
 • Tek çizgi çıkmasına rağmen halen adet görülmemişse test tekrarlanmalı ve zaman kaybetmeden bir doğum kontrol uzmanına gidilmelidir.

Kanda hamilelik testi nasıl yapılır?

 • Hamilelik testi kanda yapılacaksa anne adayının aç ya da tok olması fark etmemektedir.
 • Testin yapılması için adet gecikmesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
 • Normal kan tahlillerinde alınan miktar kadar kan alınmaktadırç
 • Test sonuçları laboratuara gönderildikten 1-2 saat sonra çıkmaktadır. Ancak merkezin yoğunluğuna göre sonuçlar ertesi gün de verilebilir.
 • Sonucun 0 veya 0.01 , 0.001 gibi gelmesi sonucun sıfır olduğu anlamına gelir, yani hamilelik testi negatiftir ve hamilelik mevcuttur değildir. Hamilelik olması için sonuçların; 20’den yüksek çıkması gerekmektedir.

Evde idrar testi nasıl yapılır?

 • İdrar testinizin paketinden çıkan kullanma talimatlarını okuyunuz. Çünkü her markanın kendine göre bir uygulama prosedürü olabilmektedir.
 • İdrar temiz ve kuru bir kaba yapılmalıdır. Bu kap bardak ya da cam olabilir.
 • Hamilelik testi düz bir alana koyulmalıdır. Üzerine kullanma kılavuzunda yazdığı kadar damla idrar damlatınız. İdrar damlatmak için testin içerisinde bir aparat bulunacaktır.
 • İdrarın damlatılmasından sonra 5 dakika bekleyiniz. Bu aşamadan sonra iki çizgi çıkarsa pozitif, tek çizgi çıkarsa negatiftir. Yani iki çizgi varsa gebesiniz, tek çizgi varsa değilsiniz. Şayet hiç çizgi yoksa hamilelik testi geçersizdir. Tekrar yapmanız gerekir.

Kanda hamilelik testi nasıl yapılır?

 • Kanda hamilelik testi, sağlık merkezlerinde yapılmaktadır. Günün her saati, kanda gebelik testi yapılabilir.
 • Testin yapılabilmesi için adet gecikmesi beklenmelidir. Daha erken yapılırsa henüz kana gebelik hormonları geçmeyeceği için sonuç pozitif olsa bile negatif çıkabilir.
 • Normal kan tahlillerinde alındığı gibi az miktarda kan tüp içerisine alınır.
 • Test sonuçları gün içinde çıkar. Ancak merkezin yoğunluğuna göre ertesi gün de sonuçlar alınabilir.
 • Kan testinin 0 ya da 0.01 olması gebelik olmadığı anlamına gelir. Gebelik olması için sonuçların 20’den yüksek olması gerekmektedir. 0 ve 20 arası sonuçlar şüpheli sonuçlardır, testin tekrar edilmesi gerekebilir.

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik testi ister kanda, ister idrarda yapılacak olsun adetin bir hafta gecikmesi gerekmektedir. Adetin gecikmediği dönemde yapılan hamilelik testi, hamilelik olsa dahi negatif sonuç verecektir. Bu sebeple de adetin gecikmesi beklenmeli ve daha sonra test yapılmalıdır. Sonucun pozitif çıkması durumunda mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalı ve gebeliğin teyit edilmesi gerekmektedir.

Hamilelik testi kesin sonuç verir mi?

Hamilelik testlerinde her zaman yanılma payı vardır. Bu sebeple mutlaka bir doğum kontrol uzmanına başvurmak gerekmektir. gebelik kesesi, hamilelik testinin yapıldığı süreçte ultrasonda gözlemlenmeyecek kadar küçüktür. Bu sebeple testim pozitif çıkmasından 2 hafta sonra ultrasonda kontrole gidilmelidir

Write a Comment

Çok Okunanlar

Infertility

Mutlu Danışanlar

13 yıllık bebek hasretimiz, nihayet sonra erdi. Denediğimiz sayısız yöntem, sayısız klinikten sonra Recai hocama sonsuz teşekkürler!

Halime Uyar
Halime Uyar

Her şey en başta düşündüğümüzden daha hızlı, daha kolay ve mucizevi şekilde gerçekleşti. Recai bey ve ekibine çok teşekkürler!

Ersin Arslan
Ersin Arslan

Birkaç yıl önce bebek sahibi olmamız, sözde imkansızdı. ROSI tekniğiyle bebek sahibi olduk. Tüm Centrum ekibine çok teşekkür ederiz. =)

Esra Türk
Esra Türk