Centrum Tüp Bebek Merkezi

Hamilelik Testi Kimlere Yapılır?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Hamilelik Testi Kimlere Yapılır?

Hamilelik testi, adet geciktikten sonra yapılmalıdır. Hamilelik, baba adayından gelen spermin anne adayının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği zaman başlamaktadır. Gebelik, bu aşamadan sonraki 8. Haftaya kadar embriyo olarak adlandırılır. 8. Haftadan sonra ise fetus adını alır.

Embriyo, endometrium adı verilen rahim iç tabakasına yerleşir. Yerleşmeden hemen sonra ise hamilelik hormonu, embriyonun çevresinde bulunan hücreler tarafından salgılanmaya başlar. Hamilelik testi ise bu hormonların tespit edilmesi ile sonuç vermektedir.

Hamilelik haftaları ilerledikçe kanda hamilelik hormonu olan β-HCG, artar. Bu hormonun artmasından sonra idrarda ve kanda yapılan hamilelik testinde sonuç alınabilir. Kandan yapılan hamilelik testi kandaki B-HCG’nin miktarını tespit eder. Kanda hamilelik testi, idrarda hamilelik testinden daha erken dönemde yapılabilir. Kanda hamilelik testi, idrarda hamilelikten testinden daha güvenlidir.

İdrar testi yaptıktan sonra mutlaka kanda hamilelik testi yapılmalıdır. Kanda hamilelik testi bu aşamada daha güvenli olmaktadır.

İdrarda hamilelik testi cinsel ilişkiden ne kadar sonra sonuç verir?

İdrarda hamilelik testinin sonuç verebilmesi için adetin en az 1 hafta gecikmesi gerekmektedir. Daha erken dönemlerde yapılan hamilelik testi sonuç vermeyecektir. İdrarda yapılan hamilelik testinde HCG hormonu, kandan idrara geçmelidir. Bu durum süre almaktadır. Bu sebeple de erken dönemde idrarda hamilelik testi yanıltıcı sonuçlar verebilir.

İdrarda hamilelik testi nasıl yapılır?

  • İdrarda hamilelik testi, adet bir hafta geciktiğinde yapılmalıdır.
  • İdrar testi, paketinden çıkan kullanma kılavuzuna göre yapılmalıdır. Her test, markasına göre kullanma talimatlarını değiştirebilmektedir.
  • İdrar, kuru ve temiz bir kaba yapılmalıdır.
  • Hamilelik testi düz bir alana koyulmalıdır. Üzerine kutuda yazdığı kadar idrar damlatılmalıdır. Sonuçlar için 5 dakika beklenmelidir. Şayet test üzerinde 2 çizgi varsa hamilelik var, tek çizgi varsa hamilelik yoktur.
  • Tek çizgi çıkmasına rağmen halen adet görülmemişse test tekrarlanmalı ve zaman kaybetmeden bir doğum kontrol uzmanına gidilmelidir.

Kanda hamilelik testi nasıl yapılır?

  • Hamilelik testi kanda yapılacaksa anne adayının aç ya da tok olması fark etmemektedir.
  • Testin yapılması için adet gecikmesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.
  • Normal kan tahlillerinde alınan miktar kadar kan alınmaktadırç
  • Test sonuçları laboratuara gönderildikten 1-2 saat sonra çıkmaktadır. Ancak merkezin yoğunluğuna göre sonuçlar ertesi gün de verilebilir.
  • Sonucun 0 veya 0.01 , 0.001 gibi gelmesi sonucun sıfır olduğu anlamına gelir, yani hamilelik testi negatiftir ve hamilelik mevcuttur değildir. Hamilelik olması için sonuçların; 20’den yüksek çıkması gerekmektedir.
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1