Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik Hesaplaması Kesin Sonuç Verir mi?

Centrum » Centrum Tüp Bebek Merkezi » Gebelik Hesaplaması Kesin Sonuç Verir mi?
Gebelik Hesaplaması Kesin Sonuç Verir mi?

Gebelik hesaplamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, her zaman için yanılma payı olabileceğini bilmektir. Doğum beklenen tarihten daha erken ya da geç olabilir. Bu sebeple de gebelik hesaplaması yaparken mutlaka doktorun görüşleri dikkate alınmalıdır.

Gebelik haftasını belirlemek için kullanılan yöntemler nelerdir?

Ultrason

Ultrason da bebeğin boyu, kafa çapı ve kafa çevresi hesaplanmaktadır. Bu sayede tahmini gebelik hesaplama yapılır. Kesin sonuç vermemektedir. Tahmini sonuçlar elde edilmektedir. Fakat gebelik ne kadar küçükse, ultrason yöntemi de o kadar doğru sonuç vermektedir. Özellikle de gebeliğin 20. Haftasından önce doğru sonuçlar vermektedir.

Son adet tarihi

Gebelik hesaplaması, adetin ilk gününden hesaplanmaktadır. Bu yöntem en güvenilir sonuçları vermektedir. Fakat kadında yumurtlama ya da adet düzensizlikleri mevcut ise yanıltıcı olabilir. Bununla beraber üstüne görme ya da yerleşme kanaması olmuş ise kadın bunu adet kanaması sanabilir ve yanıltıcı sonuçlar doğabilir. Bu gibi durumlarda ultrason bilgileri ile beraber son adet tarihi dikkate alınır ve gebelik hesaplaması yapılır.

Yumurtlama (ovulasyon) tarihi

Anne adayının adetinin ilk gününü bilmesi oldukça önemlidir. Yumurtlama günü net olarak bilinemeyeceği için yumurtlama tarihi, gebelik hesaplaması için genellikle kullanılmaz.

Tüp bebekte transfer tarihi

Tüp bebek tedavilerinde gebelik hesaplaması daha net ve kesin şekilde yapılmaktadır. Kadının adeti ve yumurtlama tarihleri düzenli olarak takip edildiği için yanılma payı diğer yöntemlerden daha düşüktür.

Muayene

Teknolojik yöntemlerin gelişmediği zamanlarda elle yapılan muayenelerle gebelik hesaplaması yapılmaktaydı. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir.

Fetoskop

Bebeğin kalp seslerinin fetoskop adı verilen aletle dinlenmesi sayesinde gebelik hesaplaması yapılmasıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir. Ancak tıbbi imkanlar yetersizse ebe takipleri için halen kullanılabilir. Fetoskop adı verilen cihaz, anne adayının karnına bağlanır. Diğer ucunda ise ebe veya doktorun kulağı bulunur. Bu sayede kalp sesleri dinlenebilir. Kalp sesleri ilk olarak gebeliğin 18 ve 20. Haftalarında duyulmaktadır. Buna göre tahmini bir gebelik hesaplaması yapılır.

Mezura ile fundus-pubis mesafesinin ölçümü

Gebelik hesaplamasında yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir. Fundus adı verilen bölge rahmin en üst bölgesidir. Pubis ise çatı kemiğinin olduğu alandır. Buna göre gebelik hesaplaması yapılır.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1