Centrum Tüp Bebek Merkezi

Gebelik 42. Hafta

Centrum » Gebelik Rehberi » Gebelik 42. Hafta

Teknik olarak doğmasında her hangi bir sakınca olmayan bebeğin 42. hafta itibariyle tüm gelişimini tamamlamış ve doğumu biraz geciktirmeyi seçmiş olduğu düşünülür. 42 haftalık doğan bebekler anne rahminde normalden biraz daha fazla kaldıklarından doğduklarında ciltleri kuru, yer yer çatlamış ve pul pul dökülüyor olacaktır.

Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur. Zira bu geçici bir sorundur. Geç doğan bebeklerin saçları ve tırnaklarının da normal zamanda doğan bebeklere göre daha uzun olduğu ve bu bebeklerin daha canlı ve enerjik oldukları da bilinmektedir. Bu bağlamda eğer doktor her hangi bir anomali gözlemlememişse, doğumun gecikmesinden endişelenmeye hiç gerek yoktur.

42.haftayı bulan gebeliklerde anne adayının ruh hali

Bir bebeğin 42. haftaya kadar doğmamış olması çok da beklenen ve sık karşılaşılan bir durum değildir. Aylardır bebeğinin kucağına almayı bekleyen anne için 42. haftada artık her şey anlamını yitirmiş ve tek önemli olan şey bebeğin doğmasıdır. 42 haftalık gebelikler pek sık karşılaşılan bir durum da olmadığından, çevredeki insanların meraklı soruları ve bilimsel olmayan yorumları da anne adayının canını sıkmaktadır.

Böyle olumsuz koşullardan dolayı zihni bulanıklaşan, kafası karışan ve endişe içinde olan anne adayının uykuları da düzensiz olmakta ve dolayısıyla da günleri hep yorgun, halsiz, bitkin geçmektedir. İşte böyle bir durumda doktor kontrollerini aksatmayan anne adayının çevredeki olumsuz yorum ve hikayelere kulaklarını tıkayıp sadece doktorun öneri ve tespitlerini kale alması gerekmektedir. Zira gebelikle ilgili her hangi bir olumsuz gidiş gözlenseydi, doktor doğumu başlatırdı.

42.haftada doktor kontrolleri

Artık miadını dolduran gebelikte bebeğin nabız ve kalp atışlarının takip edildiği, amniyon sıvısının kontrol edildiği muayenelerde her hangi bir olumsuz durumla karşılaşılırsa acilen suni sancı verilerek normal doğum başlatılır. Anne adayının çatının dar olması, bebeğin duruş pozisyonunun normal doğuma izin vermemesi gibi olumsuz durumlarda da sezaryen doğum gerçekleştirilir. Bu aşamada anne adayının doktorun gözlem ve öngörülerine güvenmesi ve doktor kontrollerini aksatmaması çok önemlidir.

42.hafta şikayetleri

Bu haftaya kadar süren gebeliklerde artık anne adayının tüm gebelik şikayetleri şiddetini artırmıştır. Son 3-4 haftadır daha sık hissedilen rahim kasılmaları ve kramplar bu hafta neredeyse zirve yapmıştır. Bu kasılmaların düzenli bir aralıkta seyretmesi de doğumun birkaç gün içinde gerçekleşeceğinin habercisidir. Doğumun hemen öncesinde bağırsak kasları gevşediğinden bu dönemde bulantı, kusma ve ishal şikayetlerinde de artış gözlenmektedir. İşte bu durumda su tüketimini artırmak ve yağsız, kalorisiz hafif yiyeceklerle beslenmek en iyisidir. Son birkaç haftadır ağırlaşan vücut sebebiyle iyice hareketsizleşen anne adayının ayak ve bacaklarındaki ödemlerde artış olmuştur.

Bu sıvı birikmesini azaltmak adına bol bol su içmek ve mümkün olduğunca yürüyüş yapmak, otururken, yatarken ayakları yüksekte tutmak çok faydalı olacaktır. Son zamanlarda minik damlalar halinde dökülen kırmızımsı akıntılar yoğunluğunu artırmaktadır. Eğer kırmızı akıntılar bir peti kirletecek kadar fazlalaştı ise acilen doktora haber verip hastanenin yolunu tutmak gerekir. Aniden idrar kaçırmış gibi bir miktar şeffaf sıvının gelmesi ise halk arasından “nişan gelmesi” olarak adlandırılır ve doğumun başladığının habercisi olarak kabul edilir.

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi iletin, sizi arayalım:

ya da 0 (533) 205 92 23 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz
WhatsAppSize nasıl yardımcı olabilirim?
1